Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
9
Do góry
Artykuł na: minutę

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie kilka starych hortensji ogrodowych. Planuję je radykalnie przyciąć i odmłodzić. Po cięciu będzie sporo niepotrzebnych pędów, więc wpadłem na pomysł, by je ukorzenić. Zastanawiam się, jak i kiedy najlepiej to zrobić. Proszę o poradę.

Krok po kroku

  1. Młode przyrosty poniżej kwitnącego kwiatu hortensji są najlepszym materiałem na sadzonki. Wybierz silne, proste, niekwitnące pędy.
  2. Zrób sadzonki o długości 10–15 cm z węzłem u podstawy i usuniętymi wszystkimi liśćmi oprócz pary na górze i mniejszych dokoła pąków.
  3. Przytnij duże liście do połowy, by zmniejszyć utratę wody podczas ukorzeniania.
  4. Posmaruj ukorzeniaczem w żelu podstawę sadzonek i umieść je w głębokich doniczkach.
  5. Podlej i ustaw je pod przykryciem w mnożarce, gdzie będą gotowe do przesadzenia wiosną. Nie dopuść do przesuszenia podłoża.

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu