Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
13
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przesadzanie krzewów

Pytanie czytelnika: Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie krzewów (ozdobnych, liściastych)? Wiosną posadziłem kilka krzaczków, ale już po kilku miesiącach okazało się, że rosną za gęsto! Chciałbym jak najszybciej je przekopać na nowe miejsce. Czy mogę to zrobić jeszcze w sierpniu, czy muszę czekać do kolejnej wiosny?

Kiedy przesadzać?

Przesadzanie krzewów liściastych najlepiej wykonać, gdy rośliny są w stanie spoczynku (późną jesienią lub wczesną wiosną). Nie ma wtedy ryzyka, że nadmierne parowanie wody z liści spowoduje usychanie rośliny, która utraciła sporą część systemu korzeniowego w czasie przeprowadzki. W fazie spoczynku transpiracja wody jest zatrzymana, a rośliny zregenerują system korzeniowy jeszcze przed wypuszczeniem liści.

Jak to zrobić?

Usuń wszystkie chwasty rosnące u podstawy krzewu, by nie przesadzić ich wraz z właściwą rośliną.
Wygrab przy podstawie rośliny ziemię w której rosła i zachowaj ją na później.
Wykop wokół krzewu wykop rów na szerokość szpadla. To zapewni miejsce na odcięcie głębokich korzeni, kotwiczących bryłę korzeniową. Przecięcie nie wyrządzi im krzywdy.
Przygotuj stanowisko, na którym zamierzasz posadzić krzew. Wykop dół, większy niż bryła korzeniowa, i nasyp na jego spód żyzny kompost i nową ziemię z worka.
Obwiąż gałęzie krzewy sznurkiem, aby ułatwić sobie pracę i zapobiec ich uszkodzeniu.
Wyjmij delikatnie krzew z ziemi, pomagając sobie widłami lub szpadlem.
Okryj bryłę korzeniową (po wykopaniu) dużym plastikowym workiem, aby zapobiec wysuszaniu korzeni i osypywaniu się ziemi.
Posadź krzew w nowym dołku na głębokości, na jakiej rósł poprzednio. Udepcz ziemię, podsyp krzew ziemią próchniczą i rozwiąż jego gałęzie.
Podlej obficie po przesadzeniu obficie i podlewaj regularnie przez rok po przesadzeniu.

Zdjęcie: 7monarda / Fotolia

Komentarze

To Cię zainteresuje
Nowe treści
Na czasie
Jesienny trawnik
Temat miesiąca
Jesienny trawnik
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
Twoja strona ogrodu