Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
13
Do góry

Przesadzanie krzewów

Pytanie czytelnika: Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie krzewów (ozdobnych, liściastych)? Wiosną posadziłem kilka krzaczków, ale już po kilku miesiącach okazało się, że rosną za gęsto! Chciałbym jak najszybciej je przekopać na nowe miejsce. Czy mogę to zrobić jeszcze w sierpniu, czy muszę czekać do kolejnej wiosny?

Kiedy przesadzać?

Przesadzanie krzewów liściastych najlepiej wykonać, gdy rośliny są w stanie spoczynku (późną jesienią lub wczesną wiosną). Nie ma wtedy ryzyka, że nadmierne parowanie wody z liści spowoduje usychanie rośliny, która utraciła sporą część systemu korzeniowego w czasie przeprowadzki. W fazie spoczynku transpiracja wody jest zatrzymana, a rośliny zregenerują system korzeniowy jeszcze przed wypuszczeniem liści.

Jak to zrobić?

Usuń wszystkie chwasty rosnące u podstawy krzewu, by nie przesadzić ich wraz z właściwą rośliną.
Wygrab przy podstawie rośliny ziemię w której rosła i zachowaj ją na później.
Wykop wokół krzewu wykop rów na szerokość szpadla. To zapewni miejsce na odcięcie głębokich korzeni, kotwiczących bryłę korzeniową. Przecięcie nie wyrządzi im krzywdy.
Przygotuj stanowisko, na którym zamierzasz posadzić krzew. Wykop dół, większy niż bryła korzeniowa, i nasyp na jego spód żyzny kompost i nową ziemię z worka.
Obwiąż gałęzie krzewy sznurkiem, aby ułatwić sobie pracę i zapobiec ich uszkodzeniu.
Wyjmij delikatnie krzew z ziemi, pomagając sobie widłami lub szpadlem.
Okryj bryłę korzeniową (po wykopaniu) dużym plastikowym workiem, aby zapobiec wysuszaniu korzeni i osypywaniu się ziemi.
Posadź krzew w nowym dołku na głębokości, na jakiej rósł poprzednio. Udepcz ziemię, podsyp krzew ziemią próchniczą i rozwiąż jego gałęzie.
Podlej obficie po przesadzeniu obficie i podlewaj regularnie przez rok po przesadzeniu.

Zdjęcie: 7monarda / Fotolia


Komentarze

To Cię zainteresuje
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu