Logo
Logo

Łubin w ogrodzie – uprawa i wymagania

Łubin kwitnie przez całe lato, dzięki czemu jest wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu! Poza tym jest z nami od tak dawna, że wywołuje również uczucie nostalgii. Dodatkową zaletą jest fakt, że jego jaskrawe kwiatostany przyciągają owady. Zobacz, jak łatwo uprawia się łubin w ogrodzie!

Spis treści
Jak zdobi i czym wyróżnia się łubin? Dlaczego warto posadzić łubin w ogrodzie? Co lubi i jekie wymagania ma łubin? Co jeszcze warto wiedzieć o łubinie?

Łubin (Lupinus) przybył do Europy jako roślina ogrodowa z Ameryki Północnej w pierwszej połowie XIX wieku. Od tego czasu hodowcy opracowali wiele nowych odmian. Kwiaty pięknie wyglądają, jeszcze zanim się rozwiną. Od maja do sierpnia ich kwitnące pędy rozświetlają ogród niczym jasne i lśniące pochodnie. Małe niewidzialne włoski na liściach łapią wodę, zamieniając ją w błyszczące perły. Kwiaty mają słodko-korzenny zapach, a pszczoły i motyle gromadzą się wokół nich, aby pić pyszny nektar.

Jest wiele gatunków łubinów (byliny i rośliny jednoroczne lub dwuletnie). W ogrodach uprawia się najczęściej byliny; różnokolorowe odmiany łubinu trwałego (Lupinus polyphyllus).

Dlaczego warto posadzić łubin w ogrodzie?

Łacińska nazwa łubinu brzmi Lupinus, czyli „wilk”. Jedna z wielu historii o tym, skąd się ta nazwa wzięła, mówi, że szare, wełniste strąki nasienne łubinu przypominają sierść wilka.

Roślina osiąga ponad 1 m wysokości i stanowi doskonałą ozdobę urozmaiconej rabaty. Posadzona w wąskim ogrodzie przy ścianie przed domem, stanowi atrakcyjny element przyciągający wzrok. Łubin jest dobrym towarzystwem dla bardziej rozłożystych roślin, takich jak krwawnik pospolity (Achillea) czy kwitnący latem aster alpejski (Aster).

łubin w ogrodzie fot. iVerde

Fot. iVerde

Łubin w ogrodzie najlepiej prezentuje się wśród niższych roślin nie zasłaniających jego strzelistych kwiatostanów.

Uprawa i wymagania łubinu

Łubin nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jedyne, czego potrzebuje, to słoneczne miejsce w przepuszczalnym podłożu o kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Łubin ma głęboki system korzeniowy, więc gdy zadomowi się już w ogrodzie, będzie wymagał podlewania tylko podczas długich okresów suszy.

Nawożenie łubinu również nie jest konieczne. Podobnie jak wiele innych roślin strączkowych, łubin pobiera azot z powietrza i przechowuje go w korzeniach. Jeśli chcesz, aby roślina ponownie zakwitła, odetnij przekwitłe kwiatostany i ciesz się kolorowym łubinem aż do końca września.

łubin w ogrodzie

Fot. iVerde

Odmiany łubinu
1 – 'Rachel the Thame', 2 – 'Gladiator'

łubin w ogrodzie

Fot. iverde

Odmiany łubinu
1 – 'Beefeater', 2 – 'Persian Slipper'

To o łubinie warto wiedzieć!

  • Łubin można uprawiać w donicy na tarasie lub balkonie. Warto zadbać o to, żeby pojemnik był duży i głęboki wtedy roślina będzie zdrowo rosła.
  • Jeśli chcesz, aby w twoim ogrodzie wyrosło więcej łubinów, co trzy lata podziel ich kępy. Możesz to zrobić w marcu (po ostatnich przymrozkach) lub we wrześniu/październiku (po letnich upałach).


Źródło: iVerde

Autor
Łubin w ogrodzie – uprawa i wymagania
Łubin w ogrodzie – uprawa i wymagania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl