Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
35
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

16 sposobów na okrywanie roślin na zimę

Pytanie czytelnika: Sezon ogrodniczy powoli się kończy i czas zacząć myśleć o nadchodzącej zimie. Mam w ogrodzie różne rośliny. Niektóre pewnie są wrażliwe na mrozy. Co, jak, czym i kiedy okryć na zimę?

Bezpieczne okrywanie roślin na zimę

Co?

Rośliny potrzebujące zabezpieczenia przed mrozem, to np. młode, niedawno posadzone, gatunki i odmiany wrażliwe (zwłaszcza zimozielone) i te pochodzące z cieplejszych rejonów potrzebują ochrony przed mrozem i wiatrem. Niektóre (byliny niezimujące w gruncie i rośliny egzotyczne) wręcz będą wymagały wykopania z ogrodu i przechowania w suchym i chłodnym, lecz bezmroźnym pomieszczeniu.

Czym?

Do ochrony przed mrozem mamy do wyboru kilka różnych materiałów m.in. agrowłókninę, siatkę cieniującą, słomę, tkaninę jutową, stroisz, korę sosnową oraz suche liście. Wszystkie one pozwalają roślinom "oddychać". Nie wolno stosować folii i innych materiałów, które nie przepuszczają wody i powietrza, bo rośliny nimi okryte znacznie później przejdą w okres spoczynku oraz będą narażone na ryzyko pojawienia się chorób, przegrzania, suszy lub gnicia. Folia bąbelkowa polecana jest tylko do zabezpieczania donic.

Kiedy?

Termin zakładania osłon nie jest sztywno określony. Warunkowany jest przebiegiem pogody, którą trzeba obserwować! Rośliny zabezpieczamy dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przez kilka dni będzie utrzymywać się poniżej zera - t.j. do -5°C (zazwyczaj w połowie listopada). Wierzchnia warstwa ziemi będzie lekko zmarznięta, a większość roślin przejdzie już w okres zimowego spoczynku. Rośliny lekko się zahartują i dopiero wtedy będą potrzebować okrycia, a nie przed nadejściem mrozów! Osłon nie wolno zakładać zbyt wcześnie, bo może to spowodować wznowienie wegetacji przez roślinę, co tylko ją osłabi.

Okrycie luzujemy, a nawet całkowicie zdejmujemy, gdy nadejdzie ocieplenie, następnie ponownie zawijamy, gdy spodziewane są mrozy. Można je zdjąć dopiero wtedy, gdy ustąpią ostatnie mrozy i dodatnia temperatura będzie utrzymywać się kilka dni. Zwykle przypada to na przełom marca i kwietnia. Kopczyki rozgarniamy później, kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków.

Jak to zrobić?
16 pomysłów na zimowe okrycia

Rolmarket sklep ogrodniczy
Owiń agrowłókniną

Biała agrówłóknina o grubości 50 g/m² (zwana zimową) to najpopularniejszy i najlepszy materiał do ochrony. Jest wszechstronnie stosowana do zawijania i okrywania wielu roślin ogrodowych. Jest tania, a do tego trwała - można ją stosować przez wiele lat. (fot. ©BORZYWOJ/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - biała agrowłókninaZabezpiecz donice

Rośliny rosnące w donicach są bardziej narażone na mróz. Część nadziemną owijamy agrowłókniną i związujemy sznurkiem, by się nie rozwinęła. System korzeniowy, choć spoczywa w donicy, wymaga dodatkowej osłony styropianem (także od spodu). (fot. ©7MONARDA/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - ochrona donic
Okryj krzewy

Krzewy owijamy kilkakrotnie i szczelnie agrowłókniną, następnie związujemy na górze sznurkiem. Można go rozwiązać na przedwiośniu, by sprawdzić kondycję zimujących roślin. Przy podstawie usypujemy kopczyk z ziemi lub kory, który zabezpieczy korzenie. (fot. ©ALINA G/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - ochrona krzewów
Wykorzystaj liście

Opadłe liście i patyki nie muszą trafić na śmietnik. Jeżeli są suche i pozbawione chorób, doskonale nadadzą się do ochrony niskich roślin okrywowych oraz miejsc sadzenia bulw, cebulek i kłączy wrażliwych na zimno. Liśćmi nie powinno się przykrywać roślin zimozielonych. (fot. ©ARGOT/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - osłona z liści
Zwiąż pędy

Bujnym różom (szczególnie pnącym, parkowym i wielkokwiatowym) związujemy pędy. To zapobiegnie ich wyłamywaniu po obfitych opadach śniegu. Jeśli to możliwe, koronę dodatkowo owijamy agrowłókniną lub jutowym workiem. (fot. ©BILDLOVE/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - związywanie pędów
Okryj przed słońcem

Niskie i płożące rośliny osłaniamy ciemnozieloną siatką cieniującą (tzw. dzianiną) wykonaną z folii PP. Gęsta tkanina (cieniująca 40-60%) chroni rośliny zimozielone przed nadmiernym nasłonecznieniem i mroźnym wiatrem. (fot. ©7MONARDA/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - siatki cieniujące
Chroń wysokie uprawy

Osłona na stelażu świetnie przyda się do ochrony wyższych roślin przed wiatrem, mrozem i słońcem. Gotowe zestawy można kupić w centrum ogrodniczym lub zbić stelaż z drewnianych listewek. Po opadach śniegu trzeba zbadać, czy tkanina się nie zapadła! (fot. ©ARGOT/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - wysokie osłony z agrowłókniny
i niskie

Warzywniki, niskie rabaty i kwietniki można łatwo i szybko osłonić agrowłókniną. Żeby nie rozwiał jej wiatr, wystarczy przybić materiał na brzegach listewkami, a środek przywiązać sznurkiem (na krzyż). (fot. ©BILDLOVE/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - osłona warzywnika i kwietnika
Zwiąż iglaki

Związywanie kolumnowych i kielichowatych form iglastych roślin jest bardzo ważne, by zachowały pokrój nawet po opadach śniegu i silnych wiatrach. Śniegowe czapy na iglakach wyglądają pięknie, ale mogą powodować ich deformację. (fot. ©ARGOT/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - owijanie iglaków
Ustaw jutowe wigwamy

Tkaniny jutowe doskonale przepuszczają powietrze i wilgoć. Świetnie sprawdzają się do osłaniania krzewów i niewielkich drzewek. Można nimi owinąć roślinę lub na stelażu z drewnianych listewek rozbić ochronny "wigwam". (fot. ©YULYAO/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - osłony z juty
Wykorzystaj stroisz

Stroisz (gałązki drzew iglastych, które nie gubią igieł - np. świerkowe) świetnie nadaje się do osłaniania bylin i niskich krzewów. Zabezpieczy rośliny przed słońcem, wiatrem i ciężkim śniegiem, który mógłby powodować wyłamywanie delikatnych pędów. (fot. ©VECTORASS/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - stroisz
Ochroń miejsce szczepienia

Słomiane chochoły możemy stosować do zabezpieczania podstawy pni drzewek owocowych, szczególnie tych szczepionych na podkładkach. Miejsce zrostu jest szczególnie narażone na przemarzanie, dlatego też wymaga dodatkowej ochrony. (fot. ©FRANCO NADALIN/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - słomiany chochoł
Wykorzystaj maty

Płotek z maty wiklinowej lub słomianej stworzy osłonę drzewek, krzewów i roślin zimozielonych przed wiatrem i słońcem. Minusem mat jest ich krótkotrwałość i tendencja do gnicia. Po 2-3 sezonach można je wyrzucić na kompost. (fot. ©RUCKSZIO/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - mata słomiana
Owiń zamiast malować

Niektóre drzewka owocowe (np. jabłonie, śliwy i czereśnie) potrzebują osłony przed słońcem, które powoduje ich nadmierne nagrzewanie, pękanie kory i groźne choroby. Zamiast malować białą farbą, można owinąć pień agrowłókniną. (fot. ©ARGOT/FOTOLIA)

Zabezpieczanie roślin na zimę - owijanie pni drzewk owocowych agrowłókniną
Usyp kopczyk

Kopczyki z ziemi lub kompostu doskonale nadają się do obsypywania podstawy pnia różanych krzewów, ochrony miejsca okulizacji i bryły korzeniowej. Kopczyk powinien mieć 20-30 cm wysokości. (fot. Paweł Romanowski)

Zabezpieczanie roślin na zimę - kopczyk z ziemi
Naturalna ochrona

Śnieg zapewni doskonałą okrywę przed zimnem, słońcem i wiatrem. Rośliny pod delikatną śniegową pierzynką rzadko przemarzają. Cierpią, gdy zima jest mroźna ale bezśnieżna. (fot. ©CHRISTINE KUCHEM/FOTOLIA)

   
BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 10/2018, tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu