Logo
Logo

Jak pielęgnować domowe bromelie? Praktyczne wskazówki

Poznaj ogólne zasady pielęgnacji domowych bromelii. Dowiedz się gdzie ustawić rośliny aby długo i zdrowo rosły oraz jakie zapewnić im warunki, aby były ozdobą parapetów przez wiele lat. Ich pielęgnacja nie jest trudna, nawet dla początkujących i ogrodniczych żółtodziobów.

Spis treści
Gdzie ustawić bromelie w domu? Jak często podlewać i nawozić? Co zrobić po kwitnieniu? Jak rozmnożyć?

Pielęgnacja domowych bromelii

Stanowisko
Temperatura pokojowa (22-24°C latem, zimą 18-20°C) jest idealna dla wzrostu większości domowych bromelii. Zbyt niska temperatura w połączeniu z nadmiernym podlewaniem powoduje gnicie roślin. Rośliny bardzo nie lubią zimnych przeciągów i suchego powietrza!

Podlewanie i nawożenie
Większość roślin ananasowatych to epifity, mają zredukowany system korzeniowy, któremu szkodzi nadmiar wody – szybko gniją gdy woda stoi w doniczce. Ich szczególną właściwością jest zdolność gromadzenia i zatrzymywania wody u nasady liści. Zalecane jest umiarkowane podlewanie odwapnioną wodą o temperaturze pokojowej. Rośliny bardzo lubią częste zraszanie liści! Do zasilania najlepiej używać tylko specjalnego nawozu do bromelii.

Kwitnienie i rozmnażanie
Rośliny z rodziny ananasowatych zakwitają tylko raz, a później powoli obumierają. Ich kwiaty są niepozorne, najczęściej białe lub zielone. Intensywnie kolorowa jest rozeta liści. Najlepiej kupować okazy, których przylistki dopiero zaczynają się wybarwiać. Gdy roślina mateczna zacznie zamierać, rozeta liściowa straci swoją intensywną barwę. Przed jej śmiercią, wokół głównej rozety pojawi się kilka małych odrostów.

▶ Więcej dowiesz się z artykułu: Rośliny ananasowate – uprawa i pielęgnacja najpopularniejszych gatunków

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Valéria Corrêa Val/Pixabay

Autor
Jak pielęgnować domowe bromelie? Praktyczne wskazówki
Jak pielęgnować domowe bromelie? Praktyczne wskazówki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl