Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
16
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Hortensje bukietowe polecane do uprawy w Polsce

Jedne z najcenniejszych i najbardziej uniwersalnych krzewów ozdobnych polecanych do sadzenia na terenie całej Polski przedstawia Wojciech Wróblewski, prezes zarządu Związku Szkółkarzy Polskich, producent hortensji.

Nawóz do hortensji

ZielonyOgrodek.pl poleca!
Długodziałający nawóz do hortensji

Specjalna formuła 2w1
Nawozi i zakwasza jednocześnie!

  • Zapewnia bujne i długotrwałe kwitnienie.
  • Wystarczy jedno nawożenie w sezonie!
  • Działa 3 razy dłużej niż inne nawozy!
  • Nawóz jest bardzo dobrze przyswajalny, aż 70% składników jest absorbowany przez roślinę!

Dowiedz się więcej

W porównaniu z pozostałymi pięcioma gatunkami, które spotyka się w polskich ogrodach, hortensja bukietowa jest najbardziej wytrzymała na niskie temperatury, znosi mróz nawet do -30°C (strefa 4). Wśród innych jej walorów warto wyróżnić większą od pozostałych gatunków odporność na suszę i pełne nasłonecznienie, niewielkie wymagania glebowe oraz długie i obfite kwitnienie (dzięki zawiązywaniu pąków kwiatowych na pędach jednorocznych coroczne i niezawodne) – najdłuższe wśród uprawianych u nas gatunków.

Szeroki obszar występowania, od Japonii i Korei, przez Chiny, do południowo-wschodniej Syberii, oraz duża zmienność w obrębie gatunku pozwoliły hodowcom uzyskać imponującą liczbę odmian, a co roku na rynek trafiają nowe kreacje.

Znajdziemy wśród nich m.in. formy o skróconych i wzmocnionych pędach, nadające się do uprawy w małych ogrodach oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także rośliny o kwiatostanach złożonych głównie z kwiatów płonnych, które wcześnie i intensywnie się przebarwiają.


kortensja bukietowa Polar Bear
‘Polar Bear’
Olbrzymie kwiatostany (do 40 cm długości) to wizytówka tej hortensji. Kwiaty są najpierw limonkowozielone, następnie szybko przebarwiają się na bladobiałe, aby pod koniec lata osiągnąć kolor jasnoróżowy. Fascynująca ozdoba przez całe lato.

Hortensje bukietowe do ogrodu

Tu warto polecić odmiany o największych kwiatostanach zbudowanych głównie z kwiatów płonnych, obok których w sierpniu i wrześniu nie sposób przejść obojętnie. Odpowiednio skomponowane na rabatach z wysokimi trawami (miskantami) staną się jesiennym hitem zarówno pod względem barwy, jak i formy kompozycji.

W połączeniu z iglakami ozdobią ogród także zimą, gdy śnieg okryje je grubymi, białymi czapami. Wśród nowości warto zwrócić uwagę na odmiany o kwiatostanach ażurowych i koronkowych, które doskonale prezentują się na tle wyższych krzewów o ciemnych, purpurowych liściach.

W przedogródku i przy chodniku sprawdzą się niższe odmiany osiągające do 1 m wysokości, takie jak ‘DART’S LITTLE DOT’, ‘Bobo’ (nagrodzona złotym medalem Florall 2010), SUNDAE FRAISE (srebrny medal na wystawie Plantarium w 2010 r.), a z najnowszych odmian MAGICAL SWEET SUMMER i ‘Polestar’.

Należy pamiętać, że donice z roślinami należy na zimę zabezpieczyć przed mrozem (kwadratowe obłożyć styropianem, okrągłe owinąć jutą), bo wprawdzie hortensje są odporne na mróz, ale ich korzenie w bardzo mroźne zimy mogą przemarzać.

hortensja bukietowa MAGICAL FIRE
MAGICAL FIRE
Kompaktowa odmiana przeznaczona dla poszukiwaczy różowych hortensji, dorasta do 2 m wysokości. Kwiaty są najpierw koloru białego, jednak w trakcie sezonu szybko się przebarwiają: w pierwszej fazie na różowo, aby ostatecznie osiągnąć kolor czerwony.
hortensja bukietowa GREAT STAR
GREAT STAR
Tworzy wyjątkowo oryginalne kwiatostany zbudowane z kwiatów płodnych oraz nietypowo wydłużonych i dużych, 4-płatkowych kwiatów płonnych przypominających miniaturowe wiatraczki. Kwiatostany są bardziej kuliste i spłaszczone niż u pozostałych odmian. Kwiaty przez długi czas są czysto białe, później różowieją.
hortensja bukietowa LEVANA
LEVANA
To silnie rosnący krzew o śnieżnobiałych, ażurowych kwiatostanach zbudowanych z kwiatów płodnych i płonnych, pięknie wyeksponowanych na tle jasnozielonych liści. Osiąga do 2 m wysokości.
hortensja bukietowa Brussels Lace
‘Brussels Lace’
Wyprostowany krzew o zwartym pokroju, dorasta do 1,6 m wysokości. Białe, stożkowate kwiatostany są wypełnione przez kwiaty płodne oraz nieliczne kwiaty płonne. Kwitnienie jest bardzo obfite.

Hortensje bukietowe na otwartym terenie

Do uprawy w miejscach publicznych, w zieleni miejskiej, osiedlowej, przy placach zabaw oraz wszędzie tam, gdzie krzewy są łatwo dostępne, warto sadzić odmiany o kwiatostanach zbudowanych z obu rodzajów kwiatów – płodnych i płonnych, takie jak: ‘Kyushu’, ‘PINKY WINKY’, ‘Pink Diamond’, ‘Tardiva’. Są to silnie rosnące krzewy (osiągają 2 m wysokości), należące do grupy starszych odmian, łatwo dostępne w sprzedaży. W czasie kwitnienia wabią liczne kolorowe motyle oraz przepięknego, dużego chrząszcza o szmaragdowych pokrywach skrzydeł – kruszczycę złotawkę. W miejscach reprezentacyjnych odpowiednie wrażenie zrobią krzewy o dużych kwiatostanach wypełnionych kwiatami płonnymi, takie jak MAGICAL CANDLE, ‘Phantom’ czy ‘Silver Dollar’.

hortensja bukietowa MAGICAL SWEET SUMMER
MAGICAL SWEET SUMMER
Doskonale radzi sobie nawet w niewielkich pojemnikach, tworzy bardzo sztywne pędy. Obficie tworzone, liczne i duże, białe kwiatostany jesienią przebarwiają się na różowo.

Kwiaty...

Kwiatostany hortensji są zbudowane z dwóch rodzajów kwiatów: płonnych (sterylnych), pozbawionych słupka i pręcików, ale tworzących okazałe barwne płatki służące wabieniu owadów, oraz mniejszych kwiatów płodnych, pozbawionych dekoracyjnych płatków, służących tworzeniu nasion. Obecność w kwiatostanach obu rodzajów kwiatów, ich liczba i wielkość wpływają na atrakcyjność odmian i ich przydatność do różnych zastosowań.

hortensja bukietowa POLESTAR
‘POLESTAR’
Jedna z najnowszych (2016 r.), niskich odmian (do 0,6 m wysokości). Jej główne zalety to kompaktowy pokrój oraz bardzo obfite kwitnienie. Co istotne, dobrze znosi zacienienie. Od połowy czerwca do późnej jesieni będzie wspaniałą ozdobą każdego tarasu.

Uprawa...

Do prawidłowego wzrostu hortensja bukietowa potrzebuje bardzo niewiele, zadowala się większością przeciętnie żyznych, umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych. Krzewy preferują stanowiska słoneczne, ale dobrze znoszą miejsca lekko ocienione lub półcieniste. Zabiegiem, który warto przeprowadzać wczesną wiosną, jest coroczne skracanie zeszłorocznych przyrostów, mniej więcej od 1/3 do 1/2 ich długości. Cięcie stymuluje rozkrzewianie, sprzyja tworzeniu większych kwiatostanów i zapewnia utrzymanie zwartego pokroju krzewów.

hortensja bukietowa MAGICAL CANDLE
MAGICAL CANDLE
Sprawdzona, niezawodna odmiana tworząca na końcach sztywnych pędów duże, białe kwiatostany z lekkim odcięciem zieleni. Dorasta do 1,2–1,5 m. Nadaje się do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Odmiana nagrodzona srebrnym medalem na wystawie Zieleń to Życie w 2012 r.

Zdrowie...

Rośliny rosną zdrowo, prawie nigdy nie chorują i bardzo rzadko są atakowane przez szkodniki. Jedynym poważniejszym, ale niezbyt często pojawiającym się problemem (zwykle w upalne i suche lata), może być przędziorek, którego obecność objawia się żółknięciem i zasychaniem liści. Szkodnika można się pozbyć, opryskując rośliny dwukrotnie w odstępie 10 dni jednym ze środków zaliczanych do tzw. grupy akarycydów (preparatów zarejestrowanych do zwalczania przędziorków).

hortensja bukietowa Phantom
‘Phantom’
Wprawdzie mało rozpowszechniony, ale przez miłośników hortensji uznawany za jedną z najlepszych odmian hortensji bukietowej. Dorasta do 3 m, tworzy ogromne, 30-cm długości, kremowe kwiatostany, lekko różowiejące w trakcie kwitnienia.
LOGO ZSZP Artykuł powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich. Więcej o roślinach i ich producentach pod nr. telefonu: 22 435 47 22 oraz na e-katalogroslin.pl

 

Gardeners World Edycja Polska
Źródło: Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016

 

 

Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Ochrona roślin
Temat miesiąca
Ochrona roślin
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu