Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Naturalna rabata w wiejskim stylu

Pytanie czytelnika: Chcę stworzyć naturalistyczny zakątek - rabatę przy domu, gdzie znajdą się gatunki powszechnie spotykane na polskich łąkach czy w ogrodach wiejskich.

Odpowiedź eksperta:

W celu stworzenia sielskiego klimatu naturalnej łąki warto wymieszać gatunki roślin jednorocznych z bylinami. Dobrze też pogrupować kwiaty, różnicując ich wysokość. Ponadto wiele pospolitych roślin ozdobnych ma wyjątkowe odmiany, które warto stosować ze względu na wyszukane kolory kwiatów czy ich okazałe rozmiary.

Oto następujące gatunki z polskich ogrodów wiejskich i łąk:

Naturalna rabata: Rośliny bardzo wysokie (> 1,5 m)

Malwa różowa (Alcea rosea)

Jest to dwuletnia roślina dorastająca do 2 m. Najczęściej sadzi się ją przy ogrodzeniu, o które często się podpiera. Wymaga dużo słońca i żyznej, przepuszczalnej gleby. Dostępne są odmiany o pełnych kwiatach w wielu barwach - białej, różowej, łososiowej, szkarłatnej. Kwiaty pojawiają się skrętolegle na pędzie między lipcem a sierpniem.

Dziewanna ogrodowa (Verbascum hybridum)

Najlepiej rośnie na glebach piaszczystych i przepuszczalnych, idealna do naturalistycznych zestawień. Kwiaty żółte rozwijają się kolejno wzdłuż wysokiej łodygi w środku lata (czerwiec-sierpień). Należy do roślin dwuletnich.

Krwawnik pospolity w odmianie ‘Rosea’
fot. M. Palczyńska
Krwawnik pospolity w odmianie ‘Cerise Queen’
fot. M. Palczyńska
Krwawnik wiązówkowaty
fot. M. Palczyńska

Naturalna rabata: Rośliny wysokie (ok. 1 m)

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Bardzo często spotykany gatunek polskich łąk. Osiąga 80 cm i bardzo długo kwitnie (czerwiec-październik). Drobne, białe koszyczki kwiatowe zebrane są w płaskie baldachogrona. Nie jest wymagający odnośnie do podłoża i dobrze znosi suszę. Gatunek ten ma wiele ciekawych odmian o intensywnie czerwonych i różowych barwach kwiatów m.in ‘Red Beauty’, ‘Cerise Queen’ i ‘Kelwayi’.

Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus)

Ta delikatna w pokroju roślina jednoroczna kwitnie od lipca do września. Preferuje wilgotniejsze stanowiska. Złożone kwiaty mają zawsze żółty środek z kwiatów rurkowatych otoczony białymi, różowymi bądź fioletowymi płatkami kwiatów języczkowatych.

Mak polny (Papaver rhoeas)

Kwitnie od maja do sierpnia i jest rośliną jednoroczną. Ten bardzo powszechnie występujący gatunek polskich łąk i pól dorasta do 90 cm. Cenionym makiem wieloletnim jest mak wschodni (Papaver orientale), który ma wiele pięknych odmian o oryginalnych kwiatach.

Grupa malw
fot. M. Palczyńska
Mak wschodni w odmianie
‘Perry’s White’
fot. M. Palczyńska
Popularne margerytki, czyli
złocień właściwy
fot. M. Palczyńska

Naturalna rabata: Rośliny niskie (< 0,1 m)

Złocień właściwy (Leucanthemum vulgare)

Kwiaty te są popularnie zwane margerytkami. Łodygi dorastają do 50 cm, a kwiaty rozwijają się od maja do lipca. Żółte rurkowate środki otoczone są białymi płatkami. Nie mają specjalnych wymagań glebowych, dobrze znoszą suszę. Co trzy lata należy je dzielić i przesadzać.

  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst i zdjęcia: Małgorzata Palczyńska
zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier - Pixabay.com
Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl