Logo
Logo

Lawenda przyjazna owadom! Wabi pszczoły, trzmiele i motyle

Lawenda działa jak magnes przyciągający pszczoły, trzmiele i motyle. Dzięki niej czas spędzony w ogrodzie to prawdziwa uczta dla zmysłów! Ta wieloletnia roślina ma także cudowny, uspokajający zapach. To wystarczające powody, żeby znaleźć dla tej popularnej byliny miejsce w ogrodzie. Co Wy na to, by założyć w ogrodzie lawendowe pole, które przyciągnie pożyteczne owady?

Lawenda to magnes na owady!

Ta wspaniała roślina sprawi, że ogród wypełnią roje pożytecznych owadów, takich jak pszczoły, trzmiele i motyle. Jeśli lubisz je obserwować, posadź lawendę obok innych kwiatów, które uwielbiają te owady, na przykład rozchodnika (Sedum) czy werbeny (Verbena). Sadząc takie rośliny dbamy o tak ważną dla przyrody, bioróżnorodność!

Rośliny rodzaju lawenda (Lavandula) należą do jednych z najmocniej przyciągających motyle. Ta wdzięczna bylina występuje w różnych kolorach! Kwiaty różnych odmian lawendy mogą być niebieskiegranatowebiałeróżowaweróżowepurpurowe i fioletowe.

Od wieków odznaczały się pięknymi zapachami były uwielbiane przez ludzi. W starożytnym Rzymie i Egipcie kwiatów lawendy używano np. do perfumowania wody do kąpieli oraz dodawano je do mydeł (jej botaniczna nazwa pochodzi od łacińskiego "lavare" oznaczającego „myć”).

Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie letnie potpourri, posadź lawendę z innymi pachnącymi roślinami wieloletnimi: szałwiąkocimiętką i wiciokrzewem. Taka pachnąca rabatka doskonale sprawdzi się jako fasada ogrodu i wywoła uśmiech na twarzy mijających ją osób.

 Fot. Pixabay

Zakładamy lawendowe pole

Gdy zakwita większe poletko lawendy można poczuć się jak we Francji, czy Włoszech. W przypadku większej powierzchni wybieramy lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia). Rośliny te mają zwarty pokrój niskich krzewinek rosnących do wysokości 45-50 cm.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym jakie odstępy zachować pomiędzy poszczególnymi roślinami jest wielkość docelowa danej odmiany. Zwykle przyjmuje się, że lawenda wąskolistna osiąga około 50 cm średnicy, natomiast lawenda pośrednia 70 cm. Odstęp między roślinami powinien wahać się między  25-35 cm (oczywiście występują wyjątki, np. lawenda 'Provence' oraz 'Grappenhall' – ich średnica może dochodzić do 150 cm!)

Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Aby zachowała ładny pokrój, wyglądała świeżo i pięknie kwitła lawendę należy przycinać. Roślina ta potrzebuje dużo słońca i dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia (zbyt kwaśną ziemię trzeba wapnować).

Czy wiesz, że lawenda wydziela substancje, które odstraszają mszyce? Dzięki lawendzie żadne opryski nie są potrzebne!

Lawendowe "czy wiesz, że"

► Lawenda doskonale sprawdza się w kuchni. Wykorzystuje się ją w dżemach, octach, słodyczach i herbacie. Jedną z najczęściej używanych odmian lawendy w kuchni jest lawenda angielska – ma słodki smak z lekko cytrusowo-kwiatową nutką.

► Suszone kwiaty można umieścić w cukrze i trzymać w zamknięciu przez kilka tygodni – powstanie cukier o silnym zapachu lawendy, który można wykorzystać jako dodatek do ciast i kremów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie – Perennial Power, zdjęcie tytułowe: Adrimarie/Pixabay

Autor
Lawenda przyjazna owadom! Wabi pszczoły, trzmiele i motyle
Lawenda przyjazna owadom! Wabi pszczoły, trzmiele i motyle
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl