Logo
Logo

Oczko wodne z wykładziny i z formy

Najczęściej buduje się oczka wodne z folii. Jeśli jednak chcemy mieć staw szybko i zależy nam na łatwym sposobie wykonania zbiornika, najlepiej kupić gotową formę.

Zbiornik z wykładziny

Przede wszystkim musimy kupić taką jej ilość, aby uwzględnić zapas potrzebny na wywinięcie materiału na ziemię wokół stawu (wykonanie obrzeża) oraz na łączenie poszczególnych pasów. Wliczamy nie tylko powierzchnię dna, ale też wysokość boków. Jeśli są wyprofilowane półki, należy uwzględnić ich szerokość i wysokość brzegów. Trzeba też kupić odpowiedni materiał do wzmocnienia dna stawu.

Wykonanie wykopu jest takie same, jak w przypadku zbiornika murowanego. Należy tylko niezwykle starannie usunąć korzenie roślin, a szczególnie kłącza perzu, które są bardzo ostre i twarde, oraz kamienie. Oto kolejne etapy prac.

Najważniejsze etapy wykonania oczka wodnego z folii

Etapy wykonania oczka wodnego z folii - krok 1
Etapy wykonania oczka wodnego z folii - krok 2
Etapy wykonania oczka wodnego z folii - krok 3

Dno wykopu wysypuje się 10-cm warstwą piasku i wzmacnia specjalnymi matami, geomembraną lub kilkoma warstwami folii. Teraz należy rozłożyć folię i – jeśli jest taka konieczność – połączyć jej bryty.

Kolejna czynność to ułożenie materiału na dnie – równo i bez fałd. Na razie nie przejmujemy się pozostałym na brzegach przyszłego stawu zapasem folii. Obciążamy ją tylko dużymi kamieniami, aby nie zsuwała się do wnętrza.

Do stawu stopniowo nalewamy wodę, jednocześnie prostując ewentualne załamania wykładziny i sprawdzając, czy dobrze dopasowuje się ona do kształtu wykopu. Gdy zbiornik jest pełny, usuwamy kamienie i sprawdzamy wypoziomowanie brzegów. Tam, gdzie są za niskie, podsypujemy trochę ziemi i ubijamy ją. Woda nie powinna przelewać się przez krawędzie oczka.

Uwaga: zbiorniki z folii nie mają odpływu wody.

Ostatnią czynnością jest wykonanie obrzeża. Pozostały na brzegu zapas folii możemy obłożyć kamieniami, płytami chodnikowymi, łamańcami z piaskowca lub innego kamienia naturalnego.

Jeżeli nie chcemy, aby obrzeże było bardzo wyeksponowane, możemy pod folię, na krawędzi stawu podłożyć kawałki np. drewna, czy wkopać obrzeża chodnikowe i wokół nich owinąć materiał. Ważne jest, aby nie była luźna. Następnie brzegi stawu obsadzamy roślinami. Wybierając gatunki pamiętajmy, że choć w pobliżu jest woda, to jednak sama ziemia ma taką wilgotność, jak w pozostałych częściach ogrodu.

Zbiornik z formy

W tym przypadku wykop musi być nieco większy, niż sama forma, aby po ustawieniu móc obsypać ją ziemią. Usuwamy wszystkie ostre elementy – kamienie, korzenie etc. Dno wykopu wysypujemy 10-cm warstwą piasku lub wykładamy kilkoma warstwami grubej folii, albo matą o grubych włóknach, odporną na wilgoć. Następnie wstawiamy formę i sprawdzamy, czy na pewno głębokość wykopu jest prawidłowa. Jeśli tak jest, zbiornik musimy wypoziomować. W tym celu należy go obciążyć, napełniając do 1/3 wysokości wodą.

Etapy budowy stawu z gotowej formy

Etapy budowy stawu z gotowej formy - krok 1
Etapy budowy stawu z gotowej formy - krok 2
Etapy budowy stawu z gotowej formy - krok 3
Etapy budowy stawu z gotowej formy - krok 4

Po dokonaniu ewentualnych korekt formę obsypujemy przesianą ziemią, którą sukcesywnie ubijamy. Nie mogą się w niej znaleźć żadne twarde i ostre elementy, gdyż groziłoby to uszkodzeniem tworzywa. W trakcie obsypywania zbiornika, jego wnętrze dopełniamy wodą. Jej poziom nie powinien być wyższy, niż poziom znajdującej się w wykopie ziemi. Po zakończeniu pracy należy kilka dni odczekać, aż oczko całkowicie osiądzie.

Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: James Morden/Unsplash

Autor
Oczko wodne z wykładziny i z formy
Oczko wodne z wykładziny i z formy
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl