Logo
Logo

Jak wybrać najlepszą mieszankę nasion traw?

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek nasion traw gazonowych (na trawniki). Różnią się one ceną, przeznaczeniem oraz składem. Oto kilka rad jakie nasiona powinny znaleźć się w ich składzie, a jakich należy bezwzględnie unikać.

Spis treści
Jaka jest najlepsza trawa do siania? Jaką odmianę trawy wybrać? Rodzaje mieszanek nasion traw gazonowych Trawniki ozdobne Trawniki użytkowe Trawniki uniwersalne Kupuj nasiona traw tylko od sprawdzonych producentów! Trawy pastewne na trawniku – jakich nasion traw unikać? Jaka trawa do siewu? Sprawdź!

Jak wybrać najlepszą mieszankę nasion traw?

Podstawowe gatunki wykorzystywane do mieszanek trawnikowych to: rajgras angielski, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita. Należy unikać mieszanek, które w składzie mają trawy pastewne, t.j.: życica wielokwiatowa, mieszańcowa oraz westerwoldzka.

Mieszanka nasion traw gazonowych powinna składać się przynajmniej z 3 gatunków. Nasiona są do siebie bardzo podobne, jednak rośliny po wykiełkowaniu różnią się miedzy sobą barwą, pokrojem, tempem wzrostu, tolerancją na zacienienie, wytrzymałością na suszę czy deptanie. Nie powinno zakładać się trawnika tylko z jednego gatunku nasion, gdyż żaden gatunek traw nie posiada wszystkich pożądanych cech. Nasiona traw miesza się ze sobą, aby jak najlepiej dostosować skład mieszanki do warunków klimatyczno-glebowych i sposobu użytkowania przyszłego trawnika.

Mieszanka nasion traw Fot. Rolimpex SA

Na zdjęciu mieszanka nasion trzech najpopularniejszych gatunków traw gazonowych (rajgrasu angielskiego, kostrzewy czerwonej oraz wiechliny łąkowej). Ich nasiona różnią się od siebie właściwie tylko wielkością.

Nasiona rajgrasu angielskiego, fot. www.granumfn.pl
Rajgras angielski
Nasiona kostrzewy czerwonej, fot. www.granumfn.pl
Kostrzewa czerwona
Nasiona wiechliny łąkowej, fot. www.granumfn.pl
Wiechlina łąkowa

Rodzaje mieszanek nasion traw gazonowych

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje mieszanek nasion traw: ozdobne, użytkowe i uniwersalne.

Trawniki ozdobne

W mieszankach na trawniki ozdobne najczęściej wykorzystywana jest kostrzewa czerwona (Festuca rubra), podgatunki kępowy i rozłogowy, kostrzewa owcza (Festuca ovina) oraz mietlica pospolita (Agrostis capillaris). Trawy te charakteryzują się piękną zieloną barwą, wolnym odrostem po skoszeniu, a przede wszystkim delikatnym ulistnieniem. Nie są jednak wytrzymałe na deptanie. Cieszą oko z bezpiecznej odległości.

Trawniki użytkowe

Najważniejszą cechą trawników sportowo-rekreacyjnych jest odporność na deptanie i rozrywanie darni oraz zdolność do szybkiej regeneracji po skoszeniu. Podstawowymi gatunkami wykorzystywanymi w mieszankach na trawniki użytkowe rajgras angielski, syn. życica trwała (Lolium perenne) oraz wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Zaletą rajgrasu jest szybkie kiełkowanie oraz odrastanie po skoszeniu. Niestety jest wrażliwy na przemarzanie i podatny na pleśń śniegową. Wiechlina jest odporna na deptanie, zimotrwała i tolerująca trudne warunki glebowe. Niestety po wysiewie rozwija się powoli. Gatunkami uzupełniającymi mieszanki sportowo-rekreacyjne są kostrzewy czerwone – wzmacniają one darń poprzez silny system korzeniowy.

Typowe trawniki sportowe zakładane są rzadko, gdyż wymagają bardzo częstego koszenia i nawożenia.

Trawniki uniwersalne

Mieszanki na trawniki uniwersalne to kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a wytrzymałością. Nie posiadają tylu walorów dekoracyjnych co trawy ozdobne, nie są także aż tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, co gatunki użytkowe. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji doskonale sprawdzą się w ogrodach przydomowych. To właśnie z mieszanek uniwersalnych zakładanych jest najwięcej trawników. W ich składzie powinien znaleźć się rajgras angielski (minimum dwie odmiany) oraz kostrzewa czerwona (minimum dwie odmiany).

Trawnik, zielony dywan Fot. Ana_J/Pixabay

Trawnik jest najpiękniejszym zielonym dywanem.


Koszt nasion to zaledwie 5-10 % nakładów ponoszonych na założenie trawnika. Natomiast wybór odpowiedniej mieszanki to co najmniej 50 % sukcesu.

Trawnik samonawożący - Nasiona traw z mikrokoniczyną
Nasiona traw i mikrokoniczyny
Trawnik samonawożący Vegano to innowacyjna mieszanka traw wzbogacona mikrokoniczyną (Trifolium repens), która posiada zdolność do wiązania azotu z powietrza i samonawożenia trawnika. Dzięki symbiozie kończyny z pożytecznymi bakteriami brodawkowymi trifolii azot atmosferyczny zostaje przekształcony do form przyswajalnych przez trawę. Takie codzinne dokarmianie trawnika sprawia, że staje się on samowystarczalny i nie wymaga dodatkowego nawożenia do prawidłowego wzrostu. Fosfor i potas również jest przyswajany z otoczenia.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Kupuj nasiona traw tylko od sprawdzonych producentów!

Przed zakupem mieszanki nasion traw gazonowych należy pamiętać, że trawnika nie zakładamy na rok. Jeśli chcemy cieszyć się zielonym dywanem przez wiele lat, musimy pogodzić się ze sporym wydatkiem. Wybór niewłaściwych gatunków nasion traw podnosi znacznie późniejsze koszty pielęgnacji trawnika (dosiewanie nasion, częste koszenie i nawożenie). Koszt nasion to zaledwie 5-10 % nakładów ponoszonych na założenie trawnika. Natomiast wybór odpowiedniej mieszanki to co najmniej 50 % sukcesu.

Najbezpieczniej kupować mieszanki renomowanych, znanych firm i tylko w zaufanych sklepach. Mamy wtedy pewność, że są to nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania oraz że mieszanka jest czysta – wolna od nasion chwastów i innych zanieczyszczeń.

Nasiona traw przechodzą okresowe badania zdolności kiełkowania. Każda przebadana partia posiada swój numer identyfikacyjny – zamieszczony na zielonej etykiecie przyklejonej z tyłu lub na górze opakowania. Podana jest również nazwa producenta, skład oraz termin pakowania. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do dwóch lat od daty pakowania.

Zielona etykieta na opakowaniu. Na etykiecie podany jest numer partii, skład mieszanki, data pakowania i nazwa producenta, fot. Rolimpex Nasiona Fot. Rolimpex SA

Ewentualna reklamacja możliwa jest wtedy, gdy posiadamy opakowanie wraz z etykietą z podanym numerem partii oraz rachunek – dowód zakupu. Na etykiecie podany jest numer partii, skład mieszanki, data pakowania i nazwa producenta.

Nie należy kierować się okazjami cenowymi, a także kupować trawy na wagę na bazarze!
Z uwagą należy czytać skład produktów, aby mieć pewność że nie zawierają one nasion traw pastewnych.

Trawy pastewne na trawniku – jakich nasion traw unikać?

W ostatnich latach coraz częściej w mieszankach nasion traw gazonowych przeznaczonych na trawniki spotyka się trawy pastewne, takie jak: życica wielokwiatowa, syn. rajgras włoski (Lolium multiflorum), życica westerwoldzka, syn. rajgras holenderski (Lolium westerwoldicum) oraz życica mieszańcowa, syn. rajgras oldenburski (Lolium x boucheanum).

Są to gatunki 1-2 roczne – po pierwszej zimie na trawniku pozostaną jedynie gołe place, ponieważ rośliny nie przezimują. Nie są one odporne na deptanie, nie tolerują częstego koszenia. Ze względu na bardzo szybki wzrost, kępowy pokrój, ciemniejszy kolor oraz szerokie blaszki liściowe psują estetykę trawnika.

Dlaczego zatem nasiona traw pastewnych występują w mieszankach z przeznaczeniem na trawniki? Odpowiedź jest prosta – cena. Nasiona traw pastewnych są z reguły o wiele tańsze.

Pojęcie mieszanki doskonałej nie istnieje. Przy wyborze mieszanki nasion traw gazonowych należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Podstawowym kryterium wyboru zawsze powinien być skład, a nie cena.


Najpopularniejsze gatunki i odmiany nasion traw
wykorzystywanych w mieszankach nasion traw gazonowych

GATUNEK KIEŁKO-
WANIE (DNI)
CHARAKTERYSTYKA ZASTOSOWANIE POLSKIE ODMIANY ZAGRA-
NICZNE ODMIANY
Rajgras angielski
(Lolium perenne)
5 - 7 Niska, luźno-kępowa. Wytwarza dużą liczbę pędów i silnie rozwinięty system korzeniowy. Wykazuje dużą wrażliwość na pleśń śniegową i przymrozki wiosenne. Wymaga częstego koszenia. Posiada duże zdolności regeneracyjne. Podstawowy gatunek trawników intensywnie użytkowanych, w szczególności na boiskach piłkarskich. Bardzo dobrze znosi niskie koszenie.
Ma również znaczenie jako roślina okrywowa. Jej szybki wzrost stwarza dogodne warunki dla traw wolniej wschodzących.
Stadion
Nira
Inka
Niga
Gazon
Stoper
Info
Graffiti
Grilla
Taya
Danilo
Barball
Lisuna
Barrage
Renoir
Plaisi
Wiechlina łąkowa
(Poa pratensis)
18 - 20 Niska, luźno-kępowa z krótkimi podziemnymi rozłogami. Tworzy równą, bardzo mocna darń, wytrzymałą na deptanie i niskie koszenie. Wykorzystywana w mieszankach na trawniki intensywnie użytkowane.
Jest również jedną z najlepszych traw służących do zakładania terenów zielonych. Najlepiej rozwija się na glebach lekkich, próchnicznych i żyznych, średnio wilgotnych.
Alicja
Bila

Conni
Limousine
Miracle
Compact
Baron
Kostrzewa czerwona
rozłogowa

(Festuca rubra rubra)
12 - 14 Niska, o dość cienkich rozłogach. Wykształca dużą liczbę skróconych ciemno-zielonych pędów. Wytrzymała na niekorzystne warunki siedliskowe – m.in.  gleby suche, lekkie lecz zasobne w próchnicę. Znosi umiarkowane zacienienie i niezbyt intensywne deptanie. W mieszankach utrzymuje zieleń w okresach suszy, wypełnia luki w darni po zaschnięciu innych traw. Leo
Areta
Adio
Dark
Grobla
Gross
Pernille
Bargena
Salsa
Corail
Herald
Kostrzewa czerwona kępowa
(Festuca rubra commutata)
12 - 14 Niska, o bardzo wąskich liściach i soczystej zielonej barwie. Bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki siedliskowe – m.in. okresowe susze. Znosi umiarkowane zacienienie. Przy częstym koszeniu wykształca darń zwartą i wyrównaną. Średnio odporna na deptanie. Nimba
Mirena
Rapsodia
Womira
Woma
Barcrown
Dawson
Estica
Liprosa
Koket
Olivia
Raisa
Carina
Bargreen
Lifalla
Enjoy
Darwin
Kostrzewa owcza
(Festuca ovina)
14 - 16 Bardzo niska, drobno-kępowa. System korzeniowy ma płytki i słabo rozwinięty. Blaszki liściowe nitkowate lub wąskie. Odmiany posiadają różne zabarwienia: od ciemnej zieleni poprzez soczystą do szarej. Rośnie na glebach piaszczystych, suchych. Odpowiednio pielęgnowana i niezbyt często koszona tworzy atrakcyjną darń. Nie jest odporna na deptanie. Wykorzystywana w mieszankach ozdobnych. Sima
Espro
Niko
Witra
Mini
Natalka
Barok
Bareppo
Ridu
Biljard
Bardur
Eureco
Livina
Valdina
Mietlica pospolita
(Agrostis capillaris)
12 - 14 Niska drobno-kępowa o krótkich podziemnych rozłogach. Liście drobne lancetowate o lśniącym lub matowym zabarwieniu. Rośnie na glebach ubogich i okresowo suchych. Na glebach mokrych po 2-3 sezonach  może opanować cały trawnik, zagłuszając inne gatunki traw. Szczególne znaczenie ma na trawnikach bardzo nisko koszonych. Igeka
Niwa
Boni
Bardot
Boreal
Highland
Litenta

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: John Mounsey / Pixabay, Elenathewise/Fotolia

Autor
Jak wybrać najlepszą mieszankę nasion traw?
Jak wybrać najlepszą mieszankę nasion traw?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jarek

13-10-2021 13:30

ja uważam, że lepiej jest położyć trawę z rolki, efekt jest natychmiastowy a w konsekwencji koszty wychodzą podobne. ja zakupiłem trawnik od Trawnik Producent www.trawnikproducent.pl i jestem mega zadowolony :)

Gość mario

15-11-2019 19:45

dla mnie trawka samozagezzcajaca substrala to najepsza jaka do tej pory mialem. warto zreszta zobaczyc opinie nie tylku to na portalu ale w filmy w zielonympogotowi chocby. no ale przechodzac do opisu. Zacznę od tego że pogoda była malo sprzyjającą w kwietniu,szła w.górę wolno. Jak ...

Gość Anna

20-08-2019 08:22

Dobre nasiona oferuje firma Polan. To sprawdzona firma. Zawsze mam dorodne plony warzyw i przepiękne kwiaty.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl