Logo
Logo

Prawidłowe zasilanie trawnika wiosną, latem i jesienią

Pytanie czytelnika: Jestem początkującym ogrodnikiem i swoją wiedzę opieram jedynie na prasie i ostatnio na internecie. Niestety nie mogę znaleźć żadnego opracowania o zasilaniu trawników, aby w prosty sposób wyjaśniało co, jak i kiedy trzeba robić. Założyłem niedawno swój pierwszy trawnik. Jak go nawozić?

Spis treści
Jak często zasilać trawnik? Jak zasilać trawnik wiosną? Jak zasilać trawnik latem? Jak zasilać trawnik jesienią?

Jak często zasilać trawnik?

Trawniki zasila się 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym. Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze (np. Azofoska czy Polifoska), lub zastosować specjalistyczne nawozy do trawników (najlepiej wybierać renomowanych producentów).

Trawnik samonawożący - Nasiona traw z mikrokoniczyną
Nasiona traw i mikrokoniczyny
Trawnik samonawożący Vegano to innowacyjna mieszanka traw wzbogacona mikrokoniczyną (Trifolium repens), która posiada zdolność do wiązania azotu z powietrza i samonawożenia trawnika. Dzięki symbiozie kończyny z pożytecznymi bakteriami brodawkowymi trifolii azot atmosferyczny zostaje przekształcony do form przyswajalnych przez trawę. Takie codzinne dokarmianie trawnika sprawia, że staje się on samowystarczalny i nie wymaga dodatkowego nawożenia do prawidłowego wzrostu. Fosfor i potas również jest przyswajany z otoczenia.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Wiosna

Pierwsze i najważniejsze nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Składniki, jakie należy wówczas dostarczyć to przede wszystkim azot, fosfor, potas, a także magnez oraz wapń. Pierwszym czynnikiem pobudzającym trawę do wzrostu będzie dostarczenie azotu w postaci saletry amonowej (1,5 kg/100 m2). Nawóz ten działa szybko i ma wpływ na atrakcyjny wygląd (kolor, wzrost), dobre krzewienie się i trwałość darni. Można rozrzucić go po całej powierzchni trawnika, a następnie podlać, bądź rozpuścić saletrę w konewce i bezpośrednio podlewać roztworem.

Lato

Kolejne nawożenie powinno odbyć się w maju przy zastosowaniu pełnoskładnikowego nawozu mineralnego (np. Azosofka lub Polifoska). Innym źródłem składników pokarmowych może być również 2% roztwór Ogrowitu uniwersalnego (roztwór saletry wapniowo-magnezowej), którym opryskuje się trawę (ok. 5-10 l/100 m2). Uwaga! Nie wolno nawozić trawników podczas suszy.

Jesień

Dla poprawy kondycji i zimotrwałości trawnika można zastosować nawóz wieloskładnikowy o podwyższonej zawartości fosforu i potasu (zbyt dużo azotu podanego na jesieni obniżą odporność traw na mróz). Takie nawozy najczęściej można kupić pod nazwą "jesienne".

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: haoba/Pixabay

 

Autor
Prawidłowe zasilanie trawnika wiosną, latem i jesienią
Prawidłowe zasilanie trawnika wiosną, latem i jesienią
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl