Logo
Logo
Do góry

Czy w czasie mrozów powinno się pracować w ogrodzie?

Dowiedz się, co robić, z czego nie robić w ogrodzie w środku zimy. Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

W środku zimy w Wielkiej Brytanii [podobnie w Polsce] może być zarówno dość ciepło, mokro i szaro, jak i zimno, sucho i bardzo słonecznie. To właśnie ta nieprzewidywalność sprawia, że prowadzenie ogrodu jest wyzwaniem. Czyste niebo, które przepuszcza słońce w krótkie zimowe dni, „wyciąga” też całe ciepło w długie noce. Pamiętajmy, że choć taka pogoda w ciągu dnia sprawia, że czujemy się pełni energii i ożywieni, na noc udajemy się pod dach, natomiast rośliny zostają na mrozie i jeżeli zostały przycięte do ziemi lub usunięto im ochronną wierzchnią warstwę i liście, są narażone na uszkodzenie.

  nie depcz trawnika zimą - Gardeners World Polska 1-2018
 

DAVID RADZI

Unikaj chodzenia po zamarzniętej trawie i zostawiania na niej śladów – w tym miejscu trawa będzie martwa.

W czasie mrozów ochronisz korzenie roślin, owijając donice folią bąbelkową. Kiedy jest bardzo mroźno, folia ochroni też gliniane i terakotowe donice. (patrz zdjęcie tytułowe)

   

Naturalne zabezpieczenie

Łagodna jesienna pogoda i wczesna zima (grudzień) sprawiają, że rośliny nie wchodzą całkowicie w stan spoczynku, natomiast są pobudzane do magazynowania w łodygach dużych ilości skrobi, która zachowuje się jak substancja zapobiegająca zamarzaniu. Dlatego chociaż kuszące jest hurtowe cięcie roślin, lepiej powstrzymać się z nim do końca lutego lub początku marca, kiedy w roślinach zacznie płynąć bogaty w skrobię sok i zaczną otwierać się pąki. W przeciwnym razie w przypadku nagłego ataku mrozu tkanki roślin będą nieprzygotowane i mogą ulec uszkodzeniu.

Zimowe cięcie dobrze robi niektórym roślinom, np. jabłoniom, gruszom, glicyniom i innym energicznie rosnącym pnączom, ale nie róbmy tego w mroźny dzień.

O tej porze roku unikajmy też przerzucania gleby na rabatach kwiatowych – szczególnie widłami – bo mróz może wniknąć w głąb, aż do korzeni roślin. Ponieważ korzenie większości odpornych roślin potrafią rosnąć przez całą zimę, dzięki czemu mogą utrzymać świeże wiosenne przyrosty, to ziemia izoluje je od mrozu. Nadmierne przewracanie gleby zimą może też źle wpłynąć na jej strukturę, podobnie jak następujące po sobie kilkukrotnie zamarzanie i odmarzanie ziemi.

Zimowy deszcz może również spowodować utworzenie się nieprzepuszczalnej warstwy na powierzchni gleby. Woda nie wchłania się wówczas do gleby, przez co rosnące w niej rośliny słabo rosną. Zimową ochronę zapewniają ziemi opadłe liście, rozkładające się na jej powierzchni resztki roślin i niskie zimozielone rośliny liściaste.

Czytelnicy radzą... jakie prace wykonywać zimą

Podczas mrozów nadal usuwam chwasty, ale unikam wchodzenia na mokry, śliski trawnik i rozdeptywania go. Geranium dad, Yorkshire

Pracujemy w szklarni, żeby nie stracić kontroli nad wszystkim. Mell i Mick, Norfolk

Podczas mrozów nie przekopuję gleby, żeby nie zniszczyć jej ekosystemu. Ponieważ na pracę w ogrodzie mam tylko weekendy, pracuję wówczas w tunelu foliowym i sprzątam. Kim Batterbury, Hampshire

Kiedy jest mróz, sprzątanie rozgrzewa! Frorrbuint, Lincolnshire

Buduję nową pryzmę kompostową na świeżym końskim nawozie. Później będzie można ją przerzucać. Romandolny, Lancashire

Przekopuję moją ciężką glebę, żeby rozbił ją mróz, ale nie chodzę po trawie i nie przycinam roślin, żeby ich nie niszczyć. Ian McNell, Invernessshire

Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć krany zewnętrzne i delikatne rośliny. Ostatecznie ogrodnik zawsze znajdzie sobie coś do roboty – bez względu na pogodę! Linda Ellis, Hampshire

 

Nowe rabaty kwiatowe i użytkowane warzywniki można przekopać (więcej – na stronie obok), o ile korzenie roślin nie zostaną narażone na uszkodzenie i o ile dodamy do gleby dużą ilość materii organicznej, aby utrzymać i poprawić jej strukturę.

Nie zapominajmy też o niszczących skutkach zimowego chodzenia po glebie. Kiedy cząsteczki ziemi pokryte są wilgocią, chodzenie po niej mocno je utwardzi – nie dotyczy to jedynie najbardziej piaszczystych gleb o najgrubszej strukturze. Chodzenie po trawniku zimą też prowadzi do jego uszkodzenia, gdyż źdźbła trawy łamią się i miażdżą je cząsteczki lodu.

Z uwagi na powyższe dobrze jest trzymać się od ogrodu z daleka, kiedy na dworze panuje mróz lub jest bardzo mokro, ograniczając się tylko do wykonania którejś z czynności przedstawionych na sąsiedniej stronie.

6 prac do wykonania zimą

zimowa praca w ogrodzie - Gardeners World Polska 1-2018
Przekopywanie
Dobry moment na przygotowanie rabat pod kwiaty i warzywa. Możesz chwycić za szpadel, o ile nie ma na nich roślin, których korzenie mogłyby ulec zniszczeniu, i o ile gleba nie jest zmarznięta ani rozmoknięta. Kop na całą głębokość szpadla i przewróć ziemię, aby ją napowietrzyć oraz zakopać chwasty i szczątki roślinne.
zimowa praca w ogrodzie - Gardeners World Polska 1-2018
Kompostowanie
O tej porze roku pryzmy kompostowe najlepiej zostawić w spokoju, przykrywając je, aby zachować ciepło. Ale to dobry moment na zebranie dobrze przerobionego kompostu. Wykop go i przesiej przez sito o grubych oczkach (drewniany szkielet i siatka druciana o średnich oczkach). Umieść kompost w worku, a resztki wrzuć z powrotem na pryzmę.
zimowa praca w ogrodzie - Gardeners World Polska 1-2018
Sprzątanie
Szklarniom i tunelom foliowym dobrze robią zimowe porządki. W ładny dzień opróżnij je i umyj konstrukcję zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Oczyść i zdezynfekuj półki, donice i ścieżki, aby ograniczyć liczbę zimujących szkodników i patogenów.
zimowa praca w ogrodzie - Gardeners World Polska 1-2018
Konserwacja
Czyszczenie mebli ogrodowych, narzędzi i maszyn łagodnym detergentem usunie kleiste pozostałości soku oraz brud. Naoliw części ruchome, aby spowolnić ich zużycie, a metalowe natrzyj szmatką nasączoną olejem, co uchroni je przed korozją.
zimowa praca w ogrodzie - Gardeners World Polska 1-2018
Projektowanie
Zima to idealny czas na przyjrzenie się ogrodowi i udoskonalenie go. Na wielu roślinach nie ma już liści, więc łatwiej robić pomiary i rysować plany. Eksperymentuj z projektowaniem i nasadzeniami albo wręcz zrób rewolucję. Przez cały rok prowadź notatki, aby bazować na nich przy zimowym planowaniu.
zimowa praca w ogrodzie - Gardeners World Polska 1-2018
Zamawianie
Zimą świetnie przegląda się katalogi nasion i roślin oraz strony internetowe szkółek. Nie zwlekaj z zamówieniami, bo pożądane odmiany mogą szybko zniknąć. Pamiętaj, że zakup roślin z nagimi korzeniami i uprawa roślin z nasion oznaczają poważne oszczędności.
   
Gardeners World Edycja Polska Źródło: Gardeners` World Edycja Polska - Styczeń-Luty 2018, zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram, Tim Sandall, Nick Smith
   

 

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska czerwiec 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.