Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Poznaj roślinę: Powojnik 'Sweet Summer Love'

Rośnie silnie i bujnie – dorasta do 3,5 metra, ale tym, co wyróżnia ten powojnik ze swojej grupy, to purpurowo-fioletowe kwiaty.

Powojniki są chyba najchętniej uprawianymi pnączami ogrodowymi. Na świecie występuje ponad 200 ich gatunków, a liczbę uzyskanych odmian szacuje się na kilka tysięcy. Każdego roku do sprzedaży wchodzą nowości, w tym także te wyhodowane w Polsce. Cieszą się one dużą popularnością i są oferowane w sprzedaży nie tylko w Europie, ale też w Azji i Ameryce Północnej. Pod tym względem światowym hitem okazał się powojnik ‘Sweet Summer Love’ z Grupy Flammula.

Powojniki zaliczane do tej grupy są spokrewnione z powojnikiem południowym (C. flammula) – pnączem o drewniejących pędach, które dorasta do kilku metrów wysokości, kwitnie na pędach tegorocznych, a jego kwiaty wydzielają przyjemny, intensywny zapach. Rośliny te są znacznie łatwiejsze w uprawie od powojników z Grupy Wielkokwiatowych, zdrowsze, a ich kwitnienie jest niezawodne i bardzo obfite.

Clematis Sweet Summer Love Fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości ZSzP
fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)

Opis rośliny

Powojnik (Clematis) 'Sweet Summer Love' został wyhodowany przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie. Jego premiera miała miejsce na międzynarodowej wystawie Zieleń to Życie w Warszawie w 2011 r. i od razu zdobyła uznanie w kraju i zagranicą, zdobywając w tym samym roku aż dwa prestiżowe wyróżnienia – srebrny medal na wystawie Cvety w Moskwie oraz brązowy na wystawie Plantarium w holenderskim Boskoop. W 2014 r. pnącze zostało nagrodzone w USA wyróżnieniem Green Thumb Award.

Nie bez powodu roślina zyskała tak dużą popularność – jest to bowiem odmiana o niespotykanych w tej grupie, purpurowo-fioletowych kwiatach. Charakteryzuje się silnym, bujnym wzrostem – dorasta do 3,5 m, przy czym pnie się, czepiając podpór (owijając wokół nich) ogonkami liściowymi. Pnącze tworzy ciemnozielone liście złożone z 5–9 prawie okrągłych listków, zarówno ostro, jak i łagodnie zakończonych. Liście są sztywne, matowe, bez owłosienia.

Pierwsze kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach w lipcu. Purpurowe, gwiazdkowate kwiaty są dosyć małe, o średnicy 3–4 cm, jednak tworzą się bardzo obficie i pokrywają całe pnącze, wydzielając przyjemny zapach.

Pojedynczy kwiat składa się z czterech działek otaczających zebrane w środku liczne pręciki, zbudowane z różowo-purpurowych pylników zawieszonych na białych nitkach. Intensywne kwitnienie trwa do sierpnia. Ponownie kwiaty pojawiają się jesienią, w październiku, ale nie jest ich tak dużo jak latem.

Clematis Sweet Summer Love Fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości ZSzP
fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Powojnik ‘Sweet Summer Love’ jest łatwy w uprawie. Roślinę należy sadzić w dole (60x60x60 cm) wypełnionym żyzną ziemią i 10-centymetrową warstwą drenażu na dnie, 5–10 cm głębiej niż rosła w pojemniku. Pnącze preferuje gleby o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, dobrze zdrenowane, stanowiska słoneczne, nie toleruje miejsc zalewanych wodą.

Całkowita mrozoodporność eliminuje potrzebę zabezpieczania roślin na zimę. Ponieważ odmiana zakwita na przyrostach tegorocznych, można ją silnie przycinać wiosną, a na przełomie maja i czerwca zasilić nawozem. Odmiany z Grupy Flammula są rzadko atakowane przez szkodniki czy porażane przez choroby, stąd mogą być polecane nawet początkującym amatorom pnączy.

Gdzie posadzić?

Silny wzrost i obfite kwitnienie sprawia, że ‘Sweet Summer Love’ znajduje szerokie stosowanie jako roślina osłonowa do sadzenia przy wszelkiego rodzaju płotach, ażurowych ogrodzeniach, kratkach stawianych przy ścianach budynków oraz pergolach i altanach.

Sadzona swobodnie w ogrodach naturalistycznych nadaje im dzikości, tajemniczości. Plątanina pędów staje się doskonałym miejscem lęgowym ptaków. Odmianę tę można uprawiać także w donicach ustawianych na balkonach i tarasach o wystawie wschodniej lub zachodniej.

LOGO ZSZP
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Materiały Konkursu Roślin Nowości (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health wrzesień - październik 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska wrzesień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.