Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Poznaj roślinę: Perukowiec podolski 'Smokey Joe'

Ten niski krzew wcześnie wchodzi w okres kwitnienia i co najważniejsze, tworzy bardzo liczne, ozdobne, intensywnie różowe peruki, nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz małych ogrodach przydomowych.

Perukowce to oryginalne krzewy ogrodowe o bogatych walorach dekoracyjnych. Ich największą atrakcją są niezwykle efektowne, puszyste owocostany.

Perukowiec podolski Smokey Joe fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski
W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się, tworząc charakterystyczne, puszyste, różowe peruki.

Jedną z cenniejszych nowych odmian perukowca podolskiego jest wyhodowana w 2002 r. angielska odmiana Smokey Joe autorstwa Liss Greatham ze szkółki Liss Forest Nursery. Wygląd tej ciekawej odmiany w zabawny sposób oddaje już sama jej nazwa („palący Joe”) – oglądane z daleka krzewy faktycznie mogą przypominać siedzącą postać zanurzoną w kłębie „różowego dymu”.

Opis rośliny

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) Smokey Joe jest kompaktowym, zwartym krzewem dorastającym do 2–3 m wysokości. Pokrój krzewów jest w zarysie zaokrąglony. Pędy są dosyć krótkie, w górnej części rozgałęzione.

Liście są pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, jasnozielone, skrętolegle osadzone na pędach. Blaszki liściowe mają od 5 do 10 cm długości. Liście rozwijają się późno, zwykle dopiero w połowie maja. Najpierw rozwijają się liście w dolnej i środkowej części pędów, najpóźniej zielenią się wierzchołki gałązek. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo.

Krzewy perukowca kwitną w czerwcu, a ich kwiaty są małe, mają zaledwie 3–4 mm średnicy, są częściowo sterylne i ledwie zauważalne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste, różowe peruki pokrywające obficie cały krzew.

W porównaniu do innych odmian Smokey Joe tworzy wyjątkowo dużo puszystych, intensywnie wybarwionych owocostanów już w bardzo młodym wieku – kwitną nawet 2–3-letnie krzewy. Peruki utrzymują się bardzo długo, niemal do wiosny. Oczywiście jesienią tracą swą barwę, stają się srebrzyste, ale nadal stanowią atrakcyjną ozdobę.

Perukowiec podolski Smokey Joe fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski
Perukowce wymagają stanowisk ciepłych i słonecznych, gleb lekkich i przepuszczalnych.

Wymagania i uprawa

Perukowce są kserofitami. W toku ewolucji przystosowały się do zasiedlania stanowisk suchych, ciepłych i silnie nasłonecznionych. Aby dobrze rosły w ogrodzie, należy zapewnić im podobne warunki do tych, jakie mają w naturze. Wymagają gleb lekkich, przepuszczalnych, dobrze rosną na podłożach piaszczysto-gliniastych. Rośliny znoszą niedobory wody oraz wysokie zasolenie gleby.

Są odporne na mróz i tylko podczas srogich zim ich pędy mogą częściowo przemarzać. Ze względu na intensywny wzrost pod koniec lata i jesienią najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe są słabo zdrewniałe wierzchołki pędów. Na wiosnę krzewy dosyć późno budzą się do życia, stąd nie należy spieszyć się z cięciem pielęgnacyjnym (ewentualnym usuwaniem przemarzniętych lub zaschniętych pędów). Tak naprawdę cięcie nie jest potrzebne, bo rośliny mają zwarty, kompaktowy pokrój.

Perukowce są mało wymagające i łatwe w uprawie. Jedyną chorobą, na które mogą zapadać rośliny sadzone na zbyt wilgotnych podłożach, jest werticilioza, objawiająca się nagłym więdnięciem pojedynczych pędów krzewu. Porażonych roślin zwykle nie da się już uratować. W celu ograniczenia występowania choroby ważne jest, aby perukowce sadzić na glebach ciepłych i przepuszczalnych, nigdy na ciężkich i podmokłych.

Gdzie posadzić?

Cotinus coggygria Smokey Joe najpiękniej prezentuje się w kompozycjach z niewysokimi krzewami oraz na rabatach bylinowych. Efektownie wygląda sadzony w grupach, po kilka lub kilkanaście sztuk. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych tarasach lub balkonach. Puszyste owocostany można wykorzystywać do tworzenia kompozycji florystycznych zarówno ze świeżych, jak i suszonych kwiatów.

LOGO ZSZP
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health wrzesień - październik 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska wrzesień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.