Logo
Logo
1
Do góry

Co zawiera gotowe podłoże w workach?

Dowiedz się, jaki skład ma gotowe podłoże, które możesz kupić w workach i do czego je wykorzystać. Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

Dążąc do zachowania cennych torfowisk, przemysł ogrodniczy opracował różne rodzaje podłoży bez torfu i z jego obniżoną zawartością. Ale czy składniki tego rodzaju produktów są zawsze dobrej jakości? Ostatnio słyszeliśmy od wielu osób zabierających głos na forum gardenersworld.com, że w workach z podłożem można znaleźć różne dziwne materiały.

podłoże w workach - Gardeners World Polska 2-2017  
David radzi:
Beztorfowe podłoże uniwersalne często zawiera grubsze kawałki kory i drewna. Świetnie nadaje się do sadzenia większych roślin w doniczkach, ale nie jest idealne do wysiewu czy sadzenia sadzonek. Chcąc wykorzystać je do sadzonkowania, trzeba przesiać większe grudy, aby miało bardziej drobnoziarnistą strukturę.
 
podłoże w workach - Gardeners World Polska 2-2017  
Popraw przepuszczalność podłoża uniwersalnego, dodając do niego gruboziarnisty piasek lub żwirek  
   

Powszechnie trafiają się kawałki szkła, folii i drutu, a także malowanego drewna, nylonowego sznurka i folii aluminiowej. W większości przypadków zanieczyszczenia te pochodzą z odpadów zielonych wykorzystywanych jako tanie źródło dużej ilości materii organicznej w różnych podłożach beztorfowych.

Odpady zielone pochodzą ze zbiórek realizowanych przez samorządy lokalne i przedsiębiorstwa prywatne i zawierają zarówno zdrewniałe, jak i miękkie odpady z ogrodów i parków oraz innych terenów zielonych.

Po wstępnym rozdrobnieniu i kompostowaniu są przesiewane na dużych sitach, co ma na celu oddzielenie większych grud i zanieczyszczeń. Ponieważ odpady zielone pochodzą z wielu źródeł, mogą zawierać bardzo różne zanieczyszczenia.

Dalsze kompostowanie i przesiewanie produktu na sitach o drobniejszych oczkach pozwala producentom zmniejszyć prawdopodobieństwo, że w worku z podłożem znajdziemy niepożądany dodatek, ale jak widać z doniesień czytelników, nie da się tego całkowicie wyeliminować.

Używając podłoża zawierającego odpady zielone, warto zachować czujność i samodzielnie przesiać produkt na sicie o dużych oczkach (można je zrobić z drewnianej obręczy i drucianej siatki).

Składniki

Jednak nie wszystkie podłoża stanowiące alternatywę dla torfu wytwarza się na bazie odpadów zielonych. Wśród innych źródeł materii organicznej znajdują się: przekompostowane drewno i kora (z zakładów przemysłu drzewnego), włókno kokosowe (z łupin orzecha kokosowego), paproć orlica i owcza wełna.

Dostępność tych materiałów jest odzwierciedlona w cenie uzyskanego podłoża, ale jest mniej prawdopodobne, że znajdziemy w nim niekompostujące się odpady.

Nie zapominajmy, że jednym z najlepszych podłoży jest kompost, który sami przygotowujemy z odpadów ogrodowych i kuchennych – bo dokładnie wiemy, co zawiera. Bez względu na rodzaj zakupionego w worku podłoża, warto zawsze obejrzeć je z bliska od razu po otwarciu opakowania.

Jeżeli produkt sprawia wrażenie nadmiernie zwilgoconego lub zawiera niepożądane odpady, zwróć go tam, gdzie został kupiony, a wymienisz go na inny albo otrzymasz zwrot poniesionego kosztu.

Idealne podłoża do konkretnych zastosowań

przesadzanie roślin do większych doniczek - Gardeners World Polska 2-2017
Przesadzanie roślin do większych doniczek
Większość podłoży uniwersalnych nadaje się do przesadzania dużych roślin. Jeżeli przesadzasz sukulenty lub inne rośliny wymagające bardzo przepuszczalnej gleby, wymieszaj produkt z gruboziarnistym piaskiem lub żwirkiem ogrodowym.
poprawa jakości gleby - Gardeners World Polska 2-2017
Poprawa jakości gleby
Podłoże o grubszej strukturze, takie jak wiele tańszych podłoży beztorfowych, można dodać do gleby w ogrodzie w okresie sadzenia roślin. Zawarta w nim materia organiczna rozluźni glebę i pomoże jej zachować wilgotność.
wysiew nasion - Gardeners World Polska 2-2017
Wysiew nasion
Wybierz specjalistyczne podłoże do nasion, np. podłoże firmy John Innes przeznaczone do siewu nasion i ukorzeniania sadzonek, bo jest drobnoziarniste i zawiera niewielką ilość nawozu (lub nie zawiera go wcale). Można też wykorzystać przesiane podłoże uniwersalne.
ukorzenianie sadzonek - Gardeners World Polska 2-2017
Ukorzenianie sadzonek
Zastosuj podłoże specjalistyczne do siewu nasion i ukorzeniania sadzonek (patrz: opis po lewej stronie). Aby sadzonki nie gniły, a ziemia była dobrze napowietrzona, co przyspiesza ukorzenianie, wmieszaj perlit lub gruboziarnisty piasek.
sadzenie młodych roślin do doniczek - Gardeners World Polska 2-2017
Sadzenie młodych roślin do doniczek
Wybierz produkt przygotowany do tego celu. Przesadzając niewielkie rośliny do większych doniczek, możesz też zastosować przesiane podłoże uniwersalne. Rozbij większe grudy ziemi, aby w donicy nie było miejsc wypełnionych tylko powietrzem.
ściółkowanie - Gardeners World Polska 2-2017
Ściółkowanie
Na powierzchni gleby można rozłożyć grubą warstwę gruboziarnistego podłoża lub przekompostowanej kory, bo będzie rozkładać się powoli, zagłuszając chwasty i zatrzymując wilgotność w glebie. Nie marnuj na to drogiego, drobnoziarnistego podłoża.
     

Czytelnicy radzą... Co znaleźliście w podłożu do roślin?

Jestem zdumiona ilością drewnianych wiórów, kawałków sznurka i niebieskiej folii (dlaczego jest zawsze niebieska?) w drogich, kupowanych w sklepie podłożach do roślin. Obecnie mam cztery kompostowniki, żeby nie trzeba było kupować tych śmieci.
Clarington
Najgorszą rzeczą, jaką znalazłem w podłożu do roślin, był gwóźdź o długości 15 cm. Ostatecznie przesiałem cały worek tego produktu: połowę objętości stanowiło podłoże nadające się do użytku, a połowę wióry, fragmenty folii i pojedyncze kawałki szkła. Nic dziwnego, że na workach z podłożem pojawia się ostrzeżenie, aby zakładać rękawice.
fidgetbones
Szczerze mówiąc, my sami (tzn. ogół społeczeństwa) w równym stopniu odpowiadamy za ten stan rzeczy, gdy dorzucamy do odpadów zielonych inne śmieci. Zakładam, że jest jakieś ograniczenie ilości śmieci, które rzeczywiście można oddzielić od reszty odpadów.
philippa smith2
W podłożu ze sklepu znalazłem kawałki folii, drewna i wełny. Zapłaciłbym więcej za lepszy produkt. Uważam, że podłoże do roślin jest celowo „wzbogacane” śmieciami, aby robiło wrażenie bardziej wartościowego.
Verdun
   

Gardeners' World Polska Marzec-Kwiecień 2017, zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram

Pielęgnacja ogrodu
Temat miesiąca
Pielęgnacja ogrodu
Partner:
Partner
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska kwiecień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.