Logo
Logo

Jesienne sadzenie drzew i krzewów (z odkrytymi korzeniami) | Krok po kroku

Późna jesień to dobry czas na sadzenie drzew, krzewów, róż, żywopłotów i krzewów owocowych, kupowanych jako materiał kopany (znane jako sadzonki z nagim, gołym lub odkrytym systemem korzeniowym). Sprzedaje się je bez gleby wokół korzeni, rośliny są w stanie uśpienia, więc przetrwają zimę, jeśli zostaną posadzone. Drzewa i krzewy zazwyczaj szybko się przyjmują, jeśli mają dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Spis treści
Czy jesień to dobry czas na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami? Które drzewa i krzewy sadzimy z odkrytym korzeniem? Jak krok po kroku sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem?

Jesień to najlepszy czas na sadzenie
Okres spoczynku

Okres spoczynku, który rozpoczyna się wraz z opadnięciem ostatnich liści, jest doskonałym momentem, żeby posadzić mrozoodporne drzewa i krzewy zrzucające liście na zimę (zarówno te w pojemnikach, jak i te z odkrytą bryłą korzeniową). Najlepiej to robić podczas łagodnej, wilgotnej pogody. Chodzi o to, że mróz może zniszczyć odsłonięte korzenie roślin, albo później przeniknąć rozluźnioną glebę wokół świeżo posadzonych okazów.

Gdy panują nieodpowiednie warunki, przeczekaj je – przenieś rośliny do zimnej szklarni lub osłoniętego miejsca na zewnątrz. Zabezpiecz sadzonki z odkrytymi korzeniami, zasypując je podłożem w dużych donicach lub w rowach wykopanych w ziemi.

Z sadzeniem roślin częściowo mrozoodpornych i zimozielonych najlepiej poczekać do końca kwietnia lub maja, kiedy zmaleje ryzyko wystąpienia silnych przymrozków.

Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem
Fot. zoomingfoto1712 / Fotolia

Które drzewa i krzewy można sadzić z odkrytym korzeniem?

Prawidłowego sadzenia drzew i krzewów z odkrytym systemem korzeniowym
10 zasad

Posadzone późną jesienią drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem szybko się przyjmą; ponadto są one tańsze od roślin sprzedawanych w pojemnikach. Wystarczy przestrzegać tylko kilku prostych zasad. Oto poradnik sadzenia:

Krok po kroku

  1. Rozpakuj roślinę zaraz po zakupie i jak najszybciej wstaw ją do wody, aby porządnie się nawilżyła. Pozostaw tak sadzonkę na kilka godzin.
  2. W tym czasie przygotuj glebę. Przekop ją, dodaj materię organiczną i nawóz.
  3. Wyjmij sadzonkę z wody i ostrożnie obejrzyj korzenie. Poszukaj obumarłych, rozerwanych, pękniętych lub uszkodzonych i przytnij je sekatorem. Skróć także za długie korzenie.
  4. Następnie wykop dół o tej samej głębokości co bryła korzeniowa, ale trzy razy szerszy.
  5. Widłami rozkrusz podstawę i boki dołu, by korzenie mogły łatwo penetrować ziemię.
  6. Umieść sadzonkę w dole, aby sprawdzić, czy ma on odpowiednią głębokość.
  7. Upewnij się, czy miejsce szczepienia na pniu jest na równi z powierzchnią gleby.
  8. Zasyp dół i delikatnie udepcz ziemię, by zlikwidować kieszenie powietrzne.
  9. Po posadzeniu ustabilizuj rośliny i dobrze podlej, a następnie przykryj ściółką, aby zachować wilgoć (ściółka nie może dotykać pnia!).
  10. Pamiętaj o podlewaniu i odchwaszczaniu roślin, a szybko się przyjmą – i wiosną zobaczysz nowe liście, co będzie oznaczać, że roślina wypuściła korzenie.
Pamiętaj, że korzenie są w stanie rosnąć pod ziemią także zimą, nawet jeśli części nadziemne są uśpione. Najważniejsze podczas sadzenia to zadbanie, by wyrosły najszybciej, jak to możliwe, oraz mogły zaopatrzyć w wodę i składniki pokarmowe liście, pędy i kwiaty rośliny w okresie wzrostu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA/GAP GARDENS

Autor
Jesienne sadzenie drzew i krzewów (z odkrytymi korzeniami) | Krok po kroku
Jesienne sadzenie drzew i krzewów (z odkrytymi korzeniami) | Krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl