Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
2
Do góry

Jak i kiedy wykonać cięcie Chelsea chop?

Dlaczego warto przycinać byliny w czerwcu? Na pytanie czytelnika odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

Początek lata to kluczowy moment w pielęgnacji bylin zielnych. Kilka prawidłowych cięć pobudzi roślinę do produkcji nowych, zdrowych przyrostów, zoptymalizuje jej potencjał kwitnienia i sprawi, że rabaty będą świetnie wyglądać w miarę rozwoju sezonu.

Cięcie "Chelsea chop"

To najbardziej oczywista forma manicure, jaki należy wykonać roślinom o tej porze roku. Chodzi o przycięcie pełnych wigoru tegorocznych przyrostów u bylin kwitnących pod koniec lata o mniej więcej 1/3. Dzięki temu w niższych częściach łodygi wytworzą się nowe pędy – i zazwyczaj zamiast jednego otrzymamy dwa lub trzy pędy produkujące kwiaty. Ponadto zabieg sprawia, że rośliny zagęszczają się i są bardziej stabilne.

Największą zaletą cięcia typu Chelsea jest jednak to, że opóźnia ono kwitnienie roślin nawet o cztery tygodnie, co wydłuża sezon kwiatowy w ogrodzie. Jeżeli masz tylko jedną roślinę danej odmiany, po prostu przytnij połowę łodyg o 1/3. Nieprzycięte łodygi zakwitną jako pierwsze, a przycięte później. Jeśli masz wiele egzemplarzy tej samej odmiany, możesz naturalnie posłużyć się tą samą metodą, ale szybciej będzie przyciąć co drugą roślinę.

Cięcie typu Chelsea zazwyczaj przeprowadza się w okresie od końca maja do końca czerwca, w zależności od postępu sezonu i rodzaju rośliny, która ma być poddana zabiegowi. Pierwsze pod sekator powinny trafić np. wysokie obwódkowe floksy i dzielżany, które zaczynają kwitnąć pod koniec lipca, natomiast późno zakwitające astry gawędki i rudbekie należy zostawić aż do końca miesiąca.

Przerzedzenie łodyg będące następstwem tego zabiegu jest korzystne dla roślin również pod innymi względami oraz poprawia całościowy wygląd ogrodu latem.

Usunięcie połowy łodyg rośliny poprawia cyrkulację powietrza wokół liści, co zmniejsza temperaturę i wilgotność, a tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i ataku szkodników. Liście wystawione bardziej bezpośrednio na działanie słońca wzmacniają się, a w konsekwencji lepiej sobie radzą ze szkodnikami.

Dzięki wzmocnieniu się liście i łodygi lepiej też znoszą ekstremalne letnie warunki pogodowe: upał i suszę oraz gwałtowne ulewy z porywistym wiatrem.

Uszczykiwanie wierzchołków

Uszczykiwanie roślin rabatowych przed nastaniem lata jest dla nich korzystne, bo sprawia, że bujnie przyrastają i maksymalizują liczbę kwiatów. Ponieważ substancje produkowane w pędach głównych ograniczają wzrost pędów bocznych, oderwanie czubków głównych pędów pozwala otworzyć się pąkom znajdującym się w dolnej części łodyg i przekierowuje energię rośliny (oraz wodę) z korzeni do pędów bocznych. Dzięki temu zamiast jednego głównego pędu produkującego kwiaty otrzymujemy kilka kwitnących pędów bocznych. Uszczykiwanie opóźnia kwitnienie o 2 do 3 tygodni, dlatego aby móc cieszyć się również z wczesnych kwiatów, zostaw kilka głównych pędów nietkniętych.

uszczykwanie wierzchołków pędów bylin

Nie tylko byliny - co jeszcze można przycinać w czerwcu?

W czerwcu można też przycinać kwitnące wiosną rośliny wieloletnie oraz cebulowe, których liście zaczynają żółknąć. Poprawia to wygląd ogrodu. Należy jednak zostawić wszystkie zielone liście, ponieważ nadal odbywa się w nich fotosynteza i produkcja cukrów, co buduje część nadziemną i podziemną rośliny na następny sezon. Dobrym pomysłem jest usuwanie przekwitłych kwiatów ze wszystkich bylin, aby nie traciły energii na produkcję nasion – chyba że chcemy, aby rozsiewały się i w ten sposób produkowały nowe rośliny lub pokarm dla ogrodowej fauny.

Czytelnicy radzą...
jak przycinać rośliny rabatowe

Odetnij żółte liście zielnych roślin rabatowych i wyrzuć je na kompost – przekształcą się w cenną materię organiczną, którą będziesz mógł wzbogacić glebę wokół roślin.
John Collins, Bristol

Nie odcinaj z czosnków starych łodyg kwiatowych ani główek nasiennych. Wytworzą nasiona, z których można wyhodować nowe rośliny, a główki nasienne bardzo ładnie wyglądają.
Karen Freeman, Londyn

Zostaw stare kwiatostany na łodygach, bo zapewniają owadom miejsce na złożenie jaj. Dzięki temu z kolei ptaki będą miały zimą pożywny pokarm.
Tina Cooper, Swansea

Zetnij słabsze pędy kwitnących latem bylin. Przekierujesz energię rośliny do silniejszych łodyg, które wydadzą większe i lepsze kwiaty.
Katherine Simms, e-mail

Przycinanie bylin po kwitnieniu

przycinanie bylin

Skłaniamy je do produkcji większej ilości kwiatów

Byliny zielne, które kwitną na początku lata można przyciąć do podstawy, kiedy tylko większość ich kwiatów zacznie przekwitać. Jeżeli sezon ogrodowy przyszedł szybko, będzie to mniej więcej pod koniec czerwca. Cięcie skłoni roślinę do wytwarzania przyrostów i do powtórzenia kwitnienia.

przycinanie bylin

Przedłużamy ich życie

Kwitnące łodygi krótko żyjących bylin, np. łubinu (po lewej) i wielu gatunków naparstnicy, należy przyciąć, kiedy tylko przekwitną kwiaty w dolnej części pędu. Dzięki temu roślina spożytkuje energię na przyrost liści, a nie na produkcję nasion (co często prowadzi do jej śmierci), dzięki czemu będzie zdrowsza w kolejnym sezonie.

przycinanie bylin

Dbamy o estetykę

Byliny kwitnące wiosną lub na początku lata często wyglądają nieporządnie na początku czerwca czy lipca – liście takich gatunków jak mak wschodni (po lewej), tulejnik czy niektóre pierwiosnki robią się żółte lub brązowe. Ich przycięcie poprawi wygląd rabaty i sprawi, że rośliny wejdą w stan letniego spoczynku bądź wypuszczą liście.

Gardeners' World Edycja Polska Maj-Czerwiec 2016, zdjęcia: Nick Smith, Jason Ingram, Tim Sandall, Marsha Arnold

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska sierpień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.