Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Trawnik. Pytania i odpowiedzi

Matt Biggs - ekspert Gardeners` World, pomoże ci przygotować trawnik na zbliżający się sezon.

Kiedy robi się coraz cieplej, nadchodzi doskonały czas, aby wyjść z domu i zająć się trawnikiem – dzięki temu stawi czoło wyzwaniom nadchodzącego sezonu. Zima zawsze odciskuje piętno, a na zadbanym trawniku, o gęstej darni, nie rozwiną się chwasty. Z drugiej strony na zaniedbanej murawie mogą pojawić się łyse placki lub miejscami może stać się ona podmokła. Niezależnie, jak wygląda twój trawnik, poświęć mu teraz nieco uwagi, a efekt cię ucieszy.

Wiosna to też dobry czas na ocenę stanu murawy. Jeśli trawa nie chce rosnąć z powodu zbyt mokrych lub suchych warunków albo nadmiernego użytkowania, może pora się zastanowić nad założeniem w miejscu trawnika kwietnika, zbudowaniem patio bądź ścieżki. Jeżeli przymierzasz się do dbania o trawnik ekologicznie, zacznij już teraz, wprowadzając kilka drobnych zmian.

Poszukaj objawów choroby, np. żółknięcia źdźbeł trawy. Jej przyczyną może być choroba – pleśń śniegowa, której rozwój ograniczysz, poprawiając drenaż trawnika. Stosuj nawozy, by murawa zdrowo rosła, i dosiewaj trawę, aby była gęsta.

krawędzie trawnika

Jak najlepiej naprawić zniszczoną krawędź trawnika?

Sztuczka polega na wycięciu prostokąta, w którym znajdzie się zniszczona krawędź, następnie należy podnieść wycięty fragment i obrócić go o 180 stopni, tak aby zniszczona krawędź znalazła się „wewnątrz” trawnika. Następnie wytnij zniszczone miejsce i wypełnij lukę płatem nowej murawy lub nasyp do niej ziemi i obsiej trawą. Ostrożnie zagrab, by przykryć nasiona, podlej i okryj agrowłókniną, co przyspieszy kiełkowanie i zabezpieczy nasiona przed głodnymi ptakami.

Jak pozbyć się brązowych plam na trawniku?

Ubytki najlepiej uzupełnić wiosną, grabiąc ziemię i ponownie obsiewając. Dosiej trawę na całym trawniku, by miał jednolity kolor. Placki brązowiejącej trawy mogą być również skutkiem oddawania moczu przez psa, więc kiedy przyłapiesz go na gorącym uczynku, obficie polej taki obszar wodą lub naucz psa załatwiać się w jednym miejscu. Ciemnozielone kępy mogą być skutkiem inwazji agresywnych gatunków trawy, np. kłosówki wełnistej. Osłabisz jej wzrost, wycinając ją nożem, w odstępach co 2,5 cm. W nacięcia wysiej mieszankę lepszych gatunków traw.

brązowe plamy na trawniku
chwasty na trawniku

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Masz kilka wyjść: stwórz łąkę kwietną, załóż zupełnie nowy trawnik lub użyj środków chwastobójczych. Możesz także nawieźć trawnik wiosną, aby pobudzić do wzrostu najbardziej ekspansywne gatunki traw, które zagłuszą chwasty takie jak stokrotki, albo zagrabić murawę przed koszeniem, co podniesie rozłogi płożących chwastów, np. przetaczników i jaskrów, jak najbliżej ostrza kosiarki. Mniszki usuń ręcznie, starając się wykopać całe korzenie. Ostatecznie możesz użyć herbicydu, kiedy trawa zaczyna wiosenny bujny wzrost. Zastosuj się do wskazań producenta umieszczonych na etykiecie i przygotuj się na to, że zabieg będzie trzeba powtórzyć.

Czy ekologiczny trawnik może wyglądać dobrze?

Oczywiście, że tak! Użyj kurzego obornika lub saletrzaku dla bujnego wzrostu wiosną i wzmocnij ich działanie płynnym wyciągiem z alg morskich. Przed każdym koszeniem zagrab trawnik, by podnieść do góry łodygi chwastów. Koś często, bez kosza, stosując mulczowanie, a we wrześniu przeprowadź wertykulację. Obsiej wszystkie ubytki i wykop dokładnie wieloletnie chwasty, omijając koniczyny. Dosiej trawę w kwietniu, stosując 25 g nasion/m2, uprzednio grabiąc cały obszar. Następnie ubij podłoże grzbietem grabi i je podlej.

kosiarka na trawniku
poziomowanie trawnika

Jak wypoziomować trawnik?

Aby zniwelować górkę lub dołek, natnij darń szpadlem na krzyż, następnie odłóż cztery powstałe w ten sposób zakładki na bok. Rozluźnij podłoże widłami. W przypadku wzniesienia usuń nadmiar ziemi, zaś dołka – uzupełnij brakujące podłoże i dokładnie je ubij. Później odwiń przecięte krawędzie. Jeśli dołek jest niewielki, wyrównaj go, nasypując warstwę podłoża na wierzch i obsiej je trawą (przykryj nasiona agrowłókniną, co przyspieszy kiełkowanie). Zwiększ wysokość koszenia, dopóki trawa się nie ukorzeni.

Kiedy można chodzić po nowym trawniku?

Przy trawniku uprawianym z siewu unikaj jego deptania aż do pierwszego koszenia. Zaczekaj, dopóki trawa nie osiągnie 5 cm, a następnie skoś ją kosiarką rotacyjną na wysokość 2,5 cm. Tej samej kosiarki użyj przy kolejnym i następnym koszeniu, zanim weźmiesz kosiarkę bębnową, która może zniszczyć nowy trawnik, wyrywając jeszcze delikatne źdźbła. Po trawniku kładzionym z rolki można chodzić zaraz po tym, jak trawa się zakorzeni – trwa to do 2 tygodni. W pierwszym sezonie nowego trawnika postaraj się jednak używać go jak najmniej.

młody trawnik
koszenie trawnika

Jak często kosić trawę?

Koszenie rozpocznij wczesną wiosną, kiedy trawa zacznie rosnąć. Ustaw jak najwyższą wysokość koszenia, a później za każdym razem zmniejszaj ją o 1/3, aż osiągniesz pożądaną wysokość 2,5 cm. Koś tak często, jak możesz: w trakcie sezonu najlepiej 2 razy w tygodniu, a w przypadku suszy raz na tydzień z ostrzem kosiarki podniesionym o stopień wyżej. Cieniste i suche obszary koś rzadziej. Zimą koś rzadko i tylko w czasie łagodnej pogody – kiedy ziemia nie jest zamarznięta lub przemoknięta, aby utrzymać schludny wygląd trawnika [w Polsce nie koś w zimie].

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Zacznij od poprawienia drenażu i napowietrzenia zbitego lub zalanego wodą gruntu, nakłuwając go, a tam, gdzie częste użytkowanie ubija ziemię, połóż płyty. Usuń niskie gałęzie drzew, by poprawić cyrkulację powietrza i zwiększyć dostęp światła. Nie koś za nisko i unikaj „oskalpowania” (zrywania płatów darni). Wiosną zastosuj nawóz dla lepszego wzrostu trawy i zwapnuj glebę, jeśli pH jest za niskie. Potem użyj środka do zwalczania mchu lub organicznego preparatu kontrolującego jego wzrost (rozłoży mech, nawożąc trawnik). Te sposoby poskutkują, jeśli inwazja mchu nie jest poważna.

nakłuwanie trawnika
podlewanie trawnika

Kiedy najlepiej nawozić i podlewać?

Użyj wiosennego nawozu, by przyspieszyć teraz – kiedy ziemia jest wilgotna i często pada – wzrost źdźbeł. Stosuj go regularnie zgodnie z zaleceniami producenta, jednak nie dłużej niż do końca sierpnia i nie w czasie suszy. Zachowaj umiar, bo nadmierne dokarmianie osłabia trawę. Nie marnuj wody na podlewanie trawnika, ponieważ nawet po suszy zregenerujesz go jesienią. Jeśli przeszkadza ci zbrązowiała murawa, rozpocznij podlewanie, zanim zacznie żółknąć i wysychać. Najlepiej podlewaj rano lub wieczorem, aby woda szybko nie wyparowała.

Dlaczego skoszona trawa nie chce się rozłożyć?

Zawsze wymieszaj skoszoną trawę w kompostowniku z resztkami gałęzi lub porozrywanymi kartonami, w proporcji 1 część „zielonego” do 2 części „brązowego”. Nie dodawaj więcej niż 5 cm trawy na tydzień. Jeśli warstwa będzie za gruba, trawa się zmumifikuje. Najlepiej przechowaj nadmiar letnich ścinków w workach, a później dodawaj je stopniowo do kompostownika przez resztę sezonu.

skoszona trawa na kompoście
odchody dżdżownic na trawniku

Jak poradzić sobie z kretami i dżdżownicami?

Wczesną wiosną i jesienią dżdżownice zostawiają kopczyki odchodów, psujące wygląd trawnika. Poczekaj, aż kopczyki zaschną, i rozgrab je szczotką. Możesz użyć organicznych lub siarkowych środków do zwalczania dżdżownic, ale pamiętaj, że te bezkręgowce są pożyteczne. Jednak nadmierna liczba dżdżownic, pędraków chrabąszczy i komarnic może przyciągnąć krety. Te z kolei zniechęcisz, umieszczając w ich korytarzach kulki na mole lub dźwiękowe odstraszacze, ale wiedz, że wtedy przekopią się gdzie indziej. Pomocne mogą okazać się także pułapki na krety.

Gardeners' World Edycja Polska Maj-Czerwiec 2016
zdjęcia: Sarah Cuttle, Tim Sandall, Yantra - Fotolia, Jason Ingram, Pixavril - Fotolia

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health wrzesień - październik 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska wrzesień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.