Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Rozsada w gruncie i pod dachem

Wysiewanie nasion jest tanie, łatwe i przynosi satysfakcję. Wiele roślin można wysiewać wprost do gruntu, ale te wrażliwe na chłody lub o długim okresie wegetacyjnym (pomidory, chili, kosmosy) najlepiej wysiać pod dachem, dzięki czemu lepiej wzejdą, a warunki kiełkowania da się łatwiej kontrolować.

Krok po kroku: Przygotowanie rozsady

Różne rośliny mają różne wymagania, kieruj się więc wskazówkami na opakowaniu nasion. Zawsze używaj nowych lub wyczyszczonych tac, świeżego podłoża i wody wodociągowej, by zapobiec szkodnikom i chorobom. Wybierz specjalne podłoże do wysiewu (lub do rozsady) – ma odpowiednią strukturę i niską zawartość substancji odżywczych (za wysoka może uszkodzić siewki).

Większość nasion potrzebuje dużo światła słonecznego, by wzejść, oraz wyższej temperatury (np. w mnożarce albo ogrzewanej szklarni). Podłoże powinno być wilgotne, lecz nie przelane – by ograniczyć jego parowanie, możesz nakryć je przezroczystą pokrywką lub torebką foliową, ale usuń okrycia, gdy pojawią się kiełki.

Jak wysiewać nasiona?

wielodoniczka - rozsada
WIELODONICZKI Do wysiewu większych nasion lub jeśli nie chcesz przerywać siewek. Nasiona wciskaj w wilgotne podłoże (na głębokość podaną na opakowaniu), pojedynczo do każdego modułu. Przesadź, gdy korzenie przerosną krawędzie.
taca wysiewna - rozsada
TACA WYSIEWNA Dla małych nasion, mieszanek lub do masowego wysiewu. Zwilż ziemię, rozsyp rzadko nasiona, przykryj je cienką warstwą podłoża lub wermikulitu. Przepikuj siewki do modułów lub doniczek.
rynienka - rozsada
RYNIENKA Wysiej nasiona w rządku długości rynienki. Gdy wzejdą, przenieś je wraz z podłożem do wcześniej wykopanego rowka na miejscu docelowym (metoda sprawdza się najlepiej, jeśli rośliny są na tyle rozwinięte, że ich korzenie utrzymują podłoże).
doniczka rozsada
DONICA Dobra dla roślin, które szybko osiągają duże rozmiary, np. słoneczników. Gdy podrosną, przesadź je do większej donicy. Doniczko-palety lub wysokie doniczki są idealne dla siewek o długich korzeniach, jak groszek pachnący.

Wysiew nasion wprost do gruntu

Wiele nasion roślin kwitnących i warzyw można wysiewać na zewnątrz, bezpośrednio do gleby, wiosną, kiedy jest już dość ciepło, a ziemia nie jest zmarznięta lub przesiąknięta wodą. Większość nasion, by wykiełkować, potrzebuje gleby o temperaturze 7°C (na s. 124–125 przeczytasz więcej na ten temat). Wysiew wprost do gruntu jest dla ciebie, jeśli nie masz miejsca pod dachem na założenie rozsady, ponadto deszcz wyręczy cię czasami w podlewaniu. Dla niektórych roślin to zalecana metoda wysiewu.

Zawsze sprawdź na opakowaniu najlepszy termin wysiewu nasion i rozstaw między nimi. Najpierw przygotuj glebę. Dokładnie ją odchwaść i przekop, by nie była zbita. Udepcz ją, likwidując poduszki powietrzne, a potem zagrab – dzięki temu będzie miała odpowiednią, drobnogrudkową strukturę. Po wysiewie podlej ziemię obficie i zabezpiecz grządki przed szkodnikami – użyj granulatu przeciw ślimakom. Jeśli obawiasz się ptaków, przykryj wysiewy siatką o drobnych oczkach. Regularnie odchwaszczaj oraz usuwaj słabe siewki.

Wysiew na zewnątrz - krok po kroku

wysiew nasion w podwójnym rzędzie
PODWÓJNY RZĄDEK Szerszy rząd lub płytkie zagłębienie łatwo wykopać – ma szerokość szpadla lub motyki. Wysiej nasiona wzdłuż obydwu krawędzi rzędu, podlej i przysyp ziemią. Łatwo w ten sposób zachować odstęp między rzędami.
wysiew nasion rzutowo
RZUTOWO Nasiona roślin jednorocznych, traw, zielonego nawozu i mieszanek łąkowych można rozsypać na przygotowanej powierzchni. Po wysiewie delikatnie zagrab na nie ziemię. Podlej.
podniesione grządki wysiew nasion
PODNIESIONE GRZĄDKI Gleba ma tu lepsze właściwości, co poprawia jakość kiełkowania i wzrostu. Wypełnij grządki przesianą ziemią, a wierzch – podłożem do wysiewu. Wysiewaj w rządkach. Przenieś młode rośliny na miejsce docelowe.
wysiew nasion do gruntu
POJEDYNCZY RZĄDEK Połóż motykę wzdłuż napiętego sznurka – uchwyt, odbity w ziemi, wytyczy rządek. Podlej go. Rozsyp nasiona rzadko lub kładź je co kilka centymetrów. Przykryj suchą ziemią. Wysiewy w rządku łatwo przerzedzać.

Gardeners' World Edycja Polska Marzec-Kwiecień 2016, zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska lipiec 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.