Logo
Logo
13
Do góry

Jak i kiedy przesadzać stare krzewy?

Czy mogę teraz przesadzić stary krzew? Na pytanie czytelnika odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

Przesadzanie krzewów w czasie spoczynku - jak i kiedy to zrobić?

Luty jest dobrym miesiącem na przesadzanie zrzucających liście krzewów owocowych i ozdobnych [w Polsce z przesadzaniem lepiej zaczekaj, aż miną największe mrozy - red]. Krzewy zimozielone i wrażliwe rośliny niech zaczekają do wiosny, najlepiej do kwietnia, kiedy minie ryzyko ostatnich przymrozków. Nigdy nie przesadzaj w środku lata już zakorzenionych krzewów, ponieważ sucha ziemia i długie (mam nadzieję) słoneczne dni szybko je wykończą.

Zwykle im mniejsza i młodsza roślina, tym łatwiej z powodzeniem ją przesadzić. Niskie, wolno rosnące krzewy wytwarzają zazwyczaj gęste, zbite bryły korzeniowe, co ułatwia przesadzanie. Szpadlem okop roślinę dookoła, minimum 30 cm od głównych pędów, zanim wyjmiesz korzenie z ziemi.

W nowym miejscu wykop dołek o takiej samej głębokości, jak wysokość bryły korzeniowej, i przynajmniej o 10 cm szerszy. Widłami rozluźnij ziemię na dnie dołka. Nasyp do niego kilka łopat kompostu i dobrze wymieszaj. Umieść krzew w dołku na takiej samej głębokości, na jakiej rósł uprzednio. Wolną przestrzeń wypełnij mieszaniną ziemi i kompostu i dokładnie udepcz.

Większe rośliny to zawsze większe wyzwanie. Szybko rosnące gatunki, powyżej 1,8 m wysokości, wytwarzają grube korzenie penetrujące ziemię na znacznym obszarze. Po ponad sześciu latach od posadzenia większość szybko rosnących odmian jest już zwykle tak głęboko zakorzeniona, że ich przesadzenie będzie wymagać tytanicznego wysiłku, i nie przetrwa przeprowadzki, jeśli przedtem ich do tego nie przygotujesz, a później nie otoczysz troskliwą opieką.

Najlepszy rezultat osiągniesz, gdy co najmniej trzy miesiące przed przesadzeniem rośliny okopiesz ją dookoła szpadlem w odległości przynajmniej 40 cm od głównych pędów, odcinając tym samym najgrubsze korzenie. W ten sposób pobudzisz do wzrostu nowe, cienkie korzenie. Odsłoń korzenie, których nie dasz rady przeciąć szpadlem, i odetnij je piłą.

Kiedy przystąpisz do przesadzania, dookoła odciętych korzeni wykop wąski rów na głębokość szpadla. W ten sposób dostaniesz się do głębiej położonych korzeni na samym spodzie, jeszcze zanim podniesiesz roślinę.

Najgrubsze korzenie przecięte szpadlem mogą być postrzępione i rozdwojone, a przez to roślina może uschnąć lub zostać zainfekowana przez zgniliznę korzeni. Sprawdź wszystkie korzenie przed posadzeniem wykopanej rośliny i sekatorem odetnij zniszczone końcówki, pozostawiając gładkie powierzchnie cięcia, które szybko się zagoją.

Później postępuj tak samo, jak z mniejszymi krzewami, jednak podczas przenoszenia większych roślin przyda ci się pomoc. Rozważnie oceń wymaganą głębokość dołka – łatwiej będzie ci przechylić roślinę na bok i dosypać dodatkową ilość ziemi pod bryłę korzeniową, by ją podnieść, niż ponownie wyjąć krzew z dołka, który musisz pogłębić!

podpieraj palikami
Podpieraj palikami
Duże krzewy i drzewa skorzystają z zapewnionych im podpór w pierwszym roku po przesadzeniu, kiedy ich korzenie będą się rozwijać. Stabilizacja jest niezbędna w przypadku roślin, których gęste ulistnienie stawia opór porywistym wiatrom.
zasilaj nawozem
Zasilaj wysoko-potasowym nawozem
Nawozy potasowe są często niedoceniane, jednak dzięki nim liście i młode pędy stają się sztywniejsze, a dzięki temu w pierwszym sezonie wzrostu po przesadzeniu ograniczają utratę wody przez roślinę. Na szczęście większość gleb zawiera wystarczającą dawkę fosforu, który stymuluje bujny wzrost korzeni.
ściółkuj glebę
Ściółkuj powierzchnię
Rozłożenie 10-cm warstwy dobrze rozłożonego kompostu pomoże zatrzymać wilgoć w podłożu. Odsuń ściółkę u podstawy młodych pędów na bok. Ściółka powstrzyma także rozwój chwastów, które zabierają roślinom wodę i składniki odżywcze.
podlewaj w pierwszym roku
Nawadniaj korzenie w pierwszym roku
Wszystkie przesadzone krzewy będą wymagały obfitego podlewania co około 10 dni w trakcie wzrostu. Nawodnij ziemię u podstawy każdej rośliny przynajmniej jedną konewką wody, aby korzenie rosły w głąb ziemi, a nie przy powierzchni.

Dalsza opieka - pielęgnacja krzewu po przesadzeniu

Bez względu na wielkość krzewu po przesadzeniu porządnie go podlej. Nawodnij ziemię u jego podstawy przynajmniej dwiema konewkami wody. Jest to konieczne, by ziemia mogła osiąść i by szybko pojawiły się nowe korzenie włośnikowe, którymi roślina może chłonąć wilgoć i składniki pokarmowe, niezbędne do przyjęcia się.

Przycinanie po przesadzeniu

Przesadzanie zakorzenionego wcześniej krzewu lub drzewa zawsze skutkuje zniszczeniem części jego korzeni. Przycięcie górnych partii korony pomoże to zrównoważyć i zminimalizować więdnięcie. Średniej wielkości krzewy przytnij po przesadzeniu o jedną trzecią. Większe krzewy przytnij o połowę po wykopaniu. Pędy i gałęzie skróć tuż nad pąkiem lub przy rozgałęzieniu. Wytnij najsłabsze, cienkie przyrosty, zachowując jednak równą sylwetkę krzewu.

 

Tekst: Gardeners' World Edycja Polska Styczeń-Luty 2016
zdjęcia: Marsha Arnold, Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall

Ogród na balkonie
Temat miesiąca
Ogród na balkonie
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska maj 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Młody Technik czerwiec 2019

Młody Technik

Ulubione pismo pasjonatów nauki i techniki

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.