Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Mycie doniczek - czy jest konieczne?

Dlaczego doniczki przed kolejnym użyciem należy umyć? Na pytanie czytelnika odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

Choroby grzybowe siewek

Przy wysiewie nasion trzeba dbać o higienę, co korzystnie wpłynie na kiełkowanie i pozwoli jak największej liczbie siewek zamienić się w dorosłe rośliny. Nasiona i siewki są podatne na infekcje grzybowe, które atakują je wtedy, gdy młode rośliny są najbardziej bezbronne.

Grzyby rozwijają się z mikroskopijnych zarodników przenoszonych drogą wodną i powietrzną. Te zarodniki mogą również przetrwać w starym podłożu, w używanych już wcześniej doniczkach i kuwetach do wysiewów. Mycie sprzętu pomoże usunąć większość tych zarodników i zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji.

Infekcje grzybowe najczęściej dostrzegamy wtedy, gdy atakują młode siewki. Mówimy wtedy o zgorzeli siewek. Łatwemu do zauważenia zamieraniu młodych roślin często towarzyszy masa drobnych strzępek grzybni. Odpowiedzialne są za to grzyby z rodzajów Fusarium, Phytophthora, Pythium i Rhizoctonia, a wszystkie powodują nagłe przewracanie się siewek.

Wcześnie wysiane nasiona pod osłonami są najbardziej narażone na infekcję patogenów. Przy niskim natężeniu światła i chłodzie nasiona kiełkują zwykle bardzo powoli. Wysoka wilgotność panująca w osłoniętych doniczkach i kuwetach oraz w ogrzewanych mnożarkach ułatwia grzybom atak i rozprzestrzenianie się na kolejne siewki.

Grzyby mogą również porażać nasiona, kiedy ich okrywy miękną lub pękają przy rozpoczynającym się kiełkowaniu. Wtedy możesz jeszcze nie dostrzec problemu lub dojść do wniosku, że nasiona były kiepskiej jakości albo zostały wysiane nieprawidłowo.

Jednak jeśli użyłeś świeżych nasion i wysiałeś je zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, w poradnikach, czasopismach bądź na wiarygodnych stronach internetowych, wtedy niepowodzenie najprawdopodobniej będzie skutkiem infekcji grzybowej. I tak wracamy znów do źródła zarodników – w wielu przypadkach czyhających w resztkach starego podłoża w doniczkach i kuwetach.

Myj i skrob

Wyszorowanie całego używanego wcześniej zestawu przed nadejściem pory wysiewów jest bardzo dobrą praktyką. Namocz wszystkie doniczki i kuwety i pozostaw je na noc w wiadrach lub miskach z wodą z dodatkiem ogrodniczego środka dezynfekującego (zastosuj rozcieńczenie podane na opakowaniu), by zaschnięte podłoże dobrze nasiąkło, wtedy łatwiej się go pozbędziesz.

Zeskrob dokładnie wszystkie resztki i opłucz pojemniki czystą wodą. Nie zapomnij też wyszorować pokryw mnożarek, a do wysiewów użyj świeżego podłoża, w którym nie ma zarodników grzybów.

 

Gardeners' World Edycja Polska Styczeń-Luty 2016
zdjęcie: Tim Sandall

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska lipiec 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.