Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Jak zwalczać zimowe szkodniki roślin doniczkowych?

Zimą ogród może wyglądać na wolny od szkodników, ale to teraz jest czas na działanie, by zapobiec problemom w przyszłym roku. Zobacz jak wyglądają te szkodniki i jak je zwalczać. Porady udziela Pippa Greenwood - ekspert Gardeners` World.

Zwalczanie szkodników w zimie zapobiega pojawieniu się ich w sezonie

Wiele pospolitych szkodników roślin szklarniowych i ogrodowych skorzystało z okazji, by dobrze się ukryć, zazwyczaj zapadając w sen na czas zimniejszych miesięcy. Mogą przezimować w różnych stadiach, np. jako osobniki dorosłe, jaja albo nawet jako poczwarki. Niezależnie jak to robią, te szkodniki to istne bomby z opóźnionym zapłonem – czekają na wiosnę, by odżyć i zacząć się rozmnażać i żerować (czasami jednocześnie!), gdy tylko warunki się poprawiają.

Wystarczy, by zaledwie kilka szkodników przetrwało zimę, a pojawia się ryzyko plagi, jak tylko uruchomią cykl żerowania i rozmnażania, dużo wcześniej, niż gdyby musiały przed tym odlecieć, podreptać, podskakiwać albo gdzieś wpełznąć. Inne zaś będą nadal sprawiać kłopoty zimą, często stając się bardziej uciążliwe, im będzie zimniej!

Tak więc teraz jest doskonały czas do zmierzenia się z tymi małymi niszczycielami. Trochę wysiłku pomoże ci zaoszczędzić godzin pracy (i zapobiec uszkodzeniom roślin) na początku przyszłego roku.

mszyca burakowa

Mszyca burakowa

Gęste kolonie mszyc żerują na wierzchołkach pędów fasoli – czasami też nasturcji i innych roślinach żywicielskich – powodując ich żółknięcie i zamieranie. Małe, czarne i błyszczące jaja zimują w pobliżu pąków trzmieliny pospolitej (Euonymus europaeus) i czasami kaliny koralowej (Viburnum opulus). Większość dorosłych osobników zimą wymrze, ale bezskrzydłe samice mogą przetrwać.

Zwalczanie: Wyszukuj czarnych jaj na pędach wymienionych roślin i zeskrobuj je.

przędziorek szklarniowiec

Przędziorek szklarniowiec

Te maleńkie, żywiące się roślinnym sokiem szkodniki powodują ogromne zniszczenia w większości upraw szklarniowych i domowych, a w gorące dni żerują również na roślinach w ogrodzie. Martwe i zamierające rośliny mogą stać się przechowalnią przędziorków, tak samo jak pęknięcia w konstrukcji szklarni i drewniane podpórki roślin.

Zwalczanie: Dokładne szorowanie konstrukcji szklarni i tyczek. Usuń wszystkie śmieci i rośliny, których nie potrzebujesz.

ślimaki nagie

Ślimaki nagie

Ślimaki nagie W przeciwieństwie do ślimaków oskorupionych większość ślimaków nagich pozostaje stale aktywna, nawet w najzimniejsze miesiące, więc żeruje na młodych przyrostach, kwiatach i owocach przez cały rok. Kremowobiałe jaja złożone jesienią mogą również przetrwać zimę w bezpiecznych miejscach.

Zwalczanie: Niezależnie, jaką pracę wykonujesz w ogrodzie jesienią i zimą, zawsze miej pod ręką wiadro, by zebrać ślimaki i ich jaja.

ślimaki oskorupione

Ślimaki oskorupione

Ślimaki oskorupione Podobnie jak ślimaki nagie te też niszczą wiele roślin ogrodowych, zwłaszcza delikatne wiosenne przyrosty. Gdy temperatura spada, zapadają w sen zimowy, kryjąc się w otworach w murze, pęknięciach kory drzew lub przechowywanych pustych doniczkach. Kremowobiałe jaja, złożone w zacisznych miejscach, też mogą przetrwać zimę.

Zwalczanie: Zbieraj hibernujące ślimaki, usuwaj znalezione skupiska jaj.

piędzik przedzimek

Piędzik przedzimek

Brązowe, nielatające osobniki żeńskie składają bladozielone jaja na korze drzew i krzewów. Wiosną, jak temperatura zaczyna wzrastać, wylęgają się jaskrawozielone gąsienice, które zaczynają drążyć tunele w pąkach, powodując czasami poważną defoliację roślin.

Zwalczanie: Ogranicz liczebność jaj: umieść opaski lepowe wokół pni drzew żywicielskich – w takie pułapki wpadną wspinające się po pniach samice. Sprawdzaj, czy opaski są lepkie i nie przylepiły się do nich śmieci.

mszyca świerkowa zielona

Mszyca świerkowa zielona

Te ciemnozielone, o czerwonych oczach mszyce żerują na igłach świerku, powodując żółknięcie i opadanie. Szkodniki często pozostają aktywne przez cały rok, żywiąc się głównie na spodniej stronie igieł.

Zwalczanie: Warto rozprawić się z nimi pod koniec roku, redukując liczbę mszyc (które rozmnożą się w cieplejsze zimowe dni), a to poskutkuje mniejszymi uszkodzeniami na wiosnę.

wgryzka szczypiorka

Wgryzka szczypiorka

Zielono-żółte gąsienice tej małej ćmy drążą tunele w liściach, pędach i bulwach cebuli, porów i pokrewnych warzyw, pozostawiając białe ślady, co skutkuje gniciem prowadzącym do zamierania młodych roślin.

Zwalczanie: Usuwaj z ziemi szczątki roślin, zwłaszcza te z chorujących roślin i zaatakowanych porów, by ograniczyć liczbę kokonów, które przetrwały zimę.

szarynka kalinówka

Szarynka kalinówka

I osobniki dorosłe, i larwy żerują na liściach kilku gatunków kaliny, pozostawiając małe dziury o nieregularnym kształcie, co czasami prowadzi do długotrwałego ogołocenia rośliny z liści, jeśli poważne inwazje szkodników powtarzały się przez wiele lat. Jaja zimują w małych wgłębieniach w miękkich, młodych pędach, a te złożone w świeżych przyrostach także przetrwają zimę – larwy wyklują się wiosną.

Zwalczanie: Wytnij pędy i przyrosty z podziurawionymi, poniszczonymi liśćmi.

poskrzypka szparagowa

Poskrzypka szparagowa

Zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy żerują na liściach i łodygach szparagów, niszcząc je, powodując ich zamieranie, a w efekcie słabe plony.

Zwalczanie: Usuń z grządki wszystkie szparagi i resztki roślin oraz dokładnie ją odchwaść. Delikatne zruszenie gleby na głębokość kilku milimetrów sprawi, że zimujące w niej owady zostaną wystawione na zimno.

poskrzypka liliowa

Poskrzypka liliowa

Jaskrawoczerwone chrząszcze (osobniki dorosłe) i ich pokryte odchodami larwy ogołacają lilie i pokrewne rośliny późną wiosną i latem. Jesienią osobniki dorosłe przenoszą się do gleby lub donic wypełnionych podłożem, zazwyczaj w pobliżu lilii.

Zwalczanie: Usuwaj z ziemi szczątki i spadłe liście – zimno zabije zimujące chrząszcze. Możesz też zeskrobać warstwę gleby (1 cm) lub podłoża i zebrać dorosłe osobniki.

zające

Zające

Zaatakują prawie każdą nadziemną część większości roślin ogrodowych. Zimą zającom brakuje naturalnych źródeł pożywienia, więc zwierzęta mogą stać się poważnymi szkodnikami, niszcząc zimujące plony, drzewa i krzewy.

Zwalczanie: Zabezpiecz wszystkie wrażliwe drzewa i krzewy osłonami [płotkami z siatki, tektury, blachy – red.] – co jakiś czas sprawdzaj, czy są one stabilne.

myszy

Myszy

Nasiona, siewki i młode rośliny łatwo zostają uszkodzone przez myszy wiosną, tak samo jak przechowywane na zimę owoce i warzywa. Myszy są aktywne zimą, mogą wtargnąć do szklarni i wiat w poszukiwaniu schronienia przed zimnem oraz miejsc na gniazda.

Zwalczanie: Wyczyść szklarnię i szopę, niszcząc miejsca gniazdowania, co zmusi myszy do przeprowadzki. Jeśli to nie pomoże, ustaw pułapki.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram, Tim Sandall, Andy Murray / Flickr, Harals Supfle CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commona; Beentree CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons, Saken53 / Pixabay, HuskyHerz / Pixabay

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health wrzesień - październik 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska wrzesień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.