Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Jak zapewnić roślinom najlepszy start?

Powinieneś przestrzegać kilku podstawowych zasad, jeśli chcesz, by rośliny przetrwały – niezależnie, czy kupiłeś je sam, czy obdarowali cię nimi przyjaciele i krewni. Porady udziela Dawid Hurrion - ekspert Gardeners`World.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy?

Okres spoczynku, który właśnie nastał, jest doskonałym momentem, żeby posadzić drzewa, krzewy i byliny, zarówno te w pojemnikach, jak i te z odkrytą bryłą korzeniową, o ile oczywiście są to gatunki w pełni mrozoodporne i zrzucające liście na zimę.

Z sadzeniem roślin częściowo mrozoodpornych i zimozielonych najlepiej poczekać do końca kwietnia lub maja, kiedy zmaleje ryzyko wystąpienia silnych przymrozków.

Dobrym rozwiązaniem jest również sadzenie podczas łagodnej, wilgotnej pogody – należy unikać skrajnych warunków (np. mróz może zniszczyć korzenie roślin podczas sadzenia oraz przeniknąć rozluźnioną glebę wokół świeżo posadzonych okazów).

Gdy panują nieodpowiednie warunki, sadzonki w pojemnikach przenieś do zimnej szklarni lub osłoniętego miejsca na zewnątrz.

Zabezpiecz egzemplarze z odkrytymi korzeniami, zasypując je podłożem w dużych donicach – i przenieś do szopy, do której mróz nie ma dostępu. Z drugiej strony, unikaj również sadzenia podczas suchej, gorącej wiosny i latem, kiedy ziemia jest przesuszona.

sadzenie drzew z odkrytym korzeniem
Posadzone późną jesienią drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem szybko się przyjmą; ponadto są one tańsze od egzemplarzy sprzedawanych w pojemnikach.

Zasady sadzenia

Najważniejsze podczas sadzenia to zadbanie, by nowe korzenie wyrosły najszybciej, jak to możliwe, oraz mogły utrzymać liście, pędy i kwiaty na szczycie rośliny w okresie wzrostu.

Pamiętaj, że korzenie są w stanie rosnąć pod ziemią także zimą, nawet jeśli części nadziemne są uśpione.

Chociaż dla wielu ogrodników jest to niespodzianką, korzenie rosną najszybciej tam, gdzie mają swobodny dostęp do powietrza i wilgoci, a właśnie podczas wykopywania dołka, w którym posadzisz sadzonkę, struktura ziemi rozluźnia się, pozwalając krążyć powietrzu.

Użyźnienie ciężkiej ziemi kompostem pomoże zachować jej tę otwartą strukturę jeszcze przez co najmniej rok po posadzeniu, umożliwiając przyjęcie się sadzonki.

Natomiast na suchej, piaszczystej ziemi domieszka kompostu pomoże zatrzymać wilgoć, niezbędną roślinom podczas letniego wzrostu. Dołek na miarę Jeśli zaś chodzi o sam dołek, upewnij się, czy jest wystarczająco głęboki, by swobodnie pomieścić korzenie, i co najmniej o 10 cm szerszy od bryły korzeniowej.

Dobrze zrobisz, gdy widłami ogrodowymi poluzujesz ziemię na dnie dołka i po jego bokach, tak by korzenie mogły bez przeszkód penetrować otaczającą je glebę. Właściwemu przyjęciu się rośliny pomoże także zagęszczenie warstw podłoża przy korzeniach; wtedy utrzyma się w pionie i nie przewróci jej wiatr.

By zapewnić drzewom i krzewom dodatkowe podparcie przez rok lub dwa, można wykorzystać krótkie paliki, dopóki korzenie nie przejmą ich funkcji. Po posadzeniu warto uformować lekkie zagłębienie w podłożu dookoła nowej rośliny, aby jej podlewanie było bardziej efektywne. Woda zostanie wtedy skierowana wprost do korzeni i zapewni im wilgoć podczas wzrostu.

I jeszcze jedna wskazówka: młode rośliny skorzystają na przycięciu ich o około jedną trzecią natychmiast po posadzeniu. W ten sposób ograniczysz rozmiar części nadziemnych, które muszą zostać zaopatrzone w wodę w pierwszym roku wzrostu, i zapewnisz większą stabilność roślinie w czasie ukorzeniania się.

6 sposobów. by sadzonki drzew i krzewów szybko się przyjęły

podlewanie przed posadzeniem

1 Podlej podłoże w doniczce przed przesadzeniem

Sprawdź, czy ziemia dobrze nasiąkła, dzięki czemu sadzonka łatwiej wyjdzie z doniczki i mniej korzeni ulegnie uszkodzeniu.

dodawanie kompostu do ziemi

2 Wzbogać nieurodzajną ziemię

Domieszaj niewielką ilość domowego lub gotowego kompostu, by poprawić przepuszczalność gliniastej ziemi i zdolność do zatrzymywania wilgoci na piaszczystym terenie.

rozluźnianie korzeni

3 Rozluźnij korzenie

Jeśli korzenie zawinęły się dookoła dna doniczki, delikatnie je rozpleć, by zachęcić je do wrośnięcia w glebę.

dodawanie mikoryzy podczas sadzenia

4 Użyj szczepionki mikoryzowej

Naturalnie występujące w ziemi grzyby przylegają do korzeni roślin, zwiększając powierzchnię chłonną, którą roślina może pobierać wodę i składniki odżywcze z ziemi.

ściółkowanie po posadzeniu

5 Ściółkuj po posadzeniu

Ściółkując ziemię dookoła nowo posadzonej rośliny 5-centymetrową warstwą kompostu, pomożesz jej zatrzymać wilgoć przy korzeniach.

podlewanie po posadzeniu

6 Podlewaj obficie w pierwszym roku

Nowym, ulistnionym roślinom co 10–14 dni daj spory łyk wody – podczas upałów i w suchym, piaszczystym podłożu podlewaj je częściej.

Jak sadzić i pielęgnować po sadzeniu - porady czytelników Gardener`s World

Unikaj sadzenia podczas suszy, ponieważ trudno podlać rośliny na tyle wystarczająco, by nie więdły.
J Snead, Dudley
Uformuj płytkie zagłębienie w podłożu dookoła podstawy rośliny, by woda trafiła wprost do jej korzeni.
Sally Share, Hull
Wybieraj mniejsze sadzonki krzewów, które szybko się przyjmą i nadrobią zaległości we wzroście.
P Crake, e-mail
Podczas sadzenia wymieszaj domowy kompost z podłożem, a w pierwszym roku będzie zatrzymywał więcej wody.
S Brown, e-mail
Przytnij wszystkie długie pędy, bo mając mniej liści latem, roślina straci mniej wody. Pobudzi ją to również do wytwarzania korzeni.
Colin Harris, Sheffield
Podczas sadzenia dawkuj nawóz z umiarem, by nie poparzyć korzeni. Nadmiar nawozu może również stymulować wytwarzanie licznych ulistnionych pędów, które zwiędną podczas upału.
C Allen, e-mail
Unikaj sadzonek z przerośniętymi korzeniami. W centrum ogrodniczym kupisz je tanio, jednak ich korzenie nie przerosną do otaczającego je podłoża i rośliny zmarnieją.
Ellen Gross, e-mail
Podczas sadzenia obficie podlej rośliny zamiast powierzchownego spryskania ich wodą.
Rick Hewett, Mold
W czasie gorącej pogody nowo posadzone rośliny okryj agrowłókniną, by osłonić je przed palącym słońcem i by zapobiec nadmiernej utracie wody poprzez liście.
B McGough, Cumbernauld

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska sierpień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.