Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
1
Do góry

Czy moje rośliny przetrwają nadchodzącą zimę?

Dowiedz jakie są przyczyny przemarzania roślin w zimie oraz jak je zabezpieczyć przed mrozem. Porady udziela Dawid Hurrion - ekspert Gardeners`World.

Czy rośliny przetrwają zimę?

Tak samo trudno przewidzieć, czy wrażliwa roślina przetrwa zimę, jak trudno przewidzieć pogodę. Jeśli tak jak poprzedniej zimy warunki będą bardzo łagodne, wiele częściowo mrozoodpornych gatunków, jak bananowce, dalie, paprocie drzewiaste, a nawet begonie i pelargonie, może przetrwać bez uszczerbku na zdrowiu z naszą niewielką pomocą. Jednak ryzyko jest duże [w Polsce jeszcze większe – red.]. Dodatkową kwestią jest nie tylko sroga pogoda – inne czynniki są równie istotne.

Najważniejsze są: w którym regionie kraju mieszkasz, jak bardzo osłonięty jest twój ogród i zasobność ogrodowej gleby lub podłoża w wodę. Te trzy czynniki, wzięte wspólnie pod uwagę, pozwolą określić, jakiego zabezpieczenia będą wymagały rośliny, by przetrwać zimę.

Z reguły południe i zachód Brytanii i Irlandii cechują się łagodniejszymi, bardziej mokrymi zimami niż północne i wschodnie regiony, podczas gdy wybrzeża rzadziej są nękane przez mrozy niż obszary śródlądowe [podobnie w Polsce – red.].

okrywanie roślin słomą
Umieść delikatnie słomę w środku i dookoła stożków wzrostu roślin wrażliwych na mróz, m.in. paproci drzewiastych [*], by zapewnić im izolację. Zagwarantujesz roślinom dodatkowe zabezpieczenie, przykrywając je tymczasowym namiotem z folii bąbelkowej rozciągniętej na stelażu z tyczek.

Jednak jedną z zalet ogrodnictwa w chłodniejszych rejonach jest to, że prawdopodobieństwo nadejścia fali ciepła jest mniejsze niż w rejonach o łagodnym klimacie.

Utrzymująca się chłodna pogoda oznacza, że podczas zimy rośliny pozostaną w stanie uśpienia i cieplejsze dni nie pobudzą ich do wzrostu tylko po to, by później, kiedy zimno znów powróci, uległy zniszczeniu.

Na poziomie lokalnym warunki pogodowe w twoim ogrodzie będą mniej ekstremalne z powodu osłony zapewnianej przez pobliskie tereny leśne, wzgórza lub kiedy ogród położony jest na południowym zboczu.

Im bliżej domu, tym na warunki panujące w ogrodzie większy wpływ mają: okoliczna zabudowa, rozmieszczenie żywopłotów, ścian i innych struktur oraz stopień zacienienia. Im bardziej osłonięta jest działka, tym większe prawdopodobieństwo, że wrażliwe rośliny przetrwają zimę.

W chłodnych regionach pozbawionych naturalnej osłony z pewnością będziesz musiał zapewnić wrażliwym roślinom dodatkową ochronę, jeśli chcesz zostawić je na zewnątrz.

Gatunkom, których części nadziemne zamierają, takich jak dalia, zapewnienie przykrycia korzeni 10-centymetrową warstwą dobrze rozłożonego kompostu lub suchych liści pomoże odizolować je od zimna [w Polsce musisz je wykopać przed nadejściem mrozów – red.].

A jeśli chcesz, aby taka roślina jak paproć drzewiasta* nie przemarzła, osłoń ją tymczasowym okryciem, wbijając dookoła niej grube tyczki lub drewniane paliki [*w Polsce powinna zimować w pomieszczeniu – red.]. Następnie przymocuj do nich matę z juty, worki z tkaniny lub włókninę, a wnętrze wypełnij słomą.

Groźna wilgoć

Trzeba pamiętać, że połączenie chłodu oraz wilgoci może oznaczać dla roślin zagładę. Gatunki, które w wyschniętym na wiór piasku znoszą temperatury poniżej zera, na innych glebach, zwłaszcza gliniastych, szybko zamienią się w papkę. To samo dotyczy roślin doniczkowych w nieogrzewanych szklarniach.

Wrażliwe fuksje, pelargonie i szałwie mają znacznie większą szansę przetrwania nocnych spadków temperatury do -5°C, jeśli ich podłoże jest suche i są okryte kilkoma warstwami suchych gazet lub agrowłókniny – pamiętaj jednak, aby na dzień zdjąć osłonę. W takich warunkach, nawet jeśli roślina zgubi wszystkie liście i będzie wyglądała na martwą, wiosną ciągle jeszcze może wydać nowe pędy, wybijające u podstawy lub nawet od korzeni.

Gdzie mogą zimować wrażliwe rośliny rośliny?

rośliny zimujące w inspekcie

Wykorzystaj inspekt

Młode rośliny odporne na mróz skorzystają z osłony, jaką w trakcie zimy zapewni inspekt. Uchyl jego pokrywę podczas ciepłych dni, by zapobiec przegrzaniu i wystąpieniu chorób grzybowych. Stosuj dla: wysianych jesienią odpornych na mróz roślin jednorocznych, sadzonek mrozoodpornych krzewów, rozsady roślin wieloletnich.

rośliny zimujące w tunelu foliowym

Okryj rośliny tunelem

Zapewnienie okrycia zimowym warzywom zabezpieczy je przed mrozem i pomoże przetrwać najtrudniejszy okres, a w niektórych wypadkach pozwoli na niewielkie zbiory. Stosuj dla: bobu, pietruszki naciowej, sałaty (mrozoodpornej), grochu, sałat liściowych, szpinaku, buraka liściowego.

rośliny zimujące w ogrzewanej szklarni

Wnieś rośliny pod dach

Ogrzewana szklarnia, oranżeria lub weranda (patrz poniżej) jest nieoceniona przy uprawie wielu gatunków roślin. Zastosuj ocieplenie z folii bąbelkowej, która zatrzyma ciepło. Stosuj dla: kloników, eonium, agapantów, cytrusów, eszewerii, fuksji, pelargonii, szałwii.

przechowywanie roślin wrażliwych na zimno

Wykop i przechowaj

Wrażliwe rośliny wieloletnie spędzające lato na rabatach należy wykopać, kiedy mróz zatrzyma ich wzrost. Przechowaj ich kłącza, cebule i bulwy w chłodnym, ale wolnym od mrozu pomieszczeniu. Stosuj dla: pacioreczników, „czekoladowego kosmosu”, dalii, alpinii, mieczyków, begonii bulwiastych.


Czy zimą trzeba ogrzewać szklarnię?

Ogrzewanie szklarni jest kosztowne, nawet jeśli docieplisz ją folią bąbelkową, dlatego najlepiej postąpisz, przenosząc najdelikatniejsze i najbardziej tropikalne gatunki roślin na zimę do domu. Jednak wykorzystanie grzejnika, co zapobiegnie gwałtownym nocnym spadkom temperatury, będzie dobrym sposobem na zabezpieczenie szklarni, w której zimujesz młode rośliny i wrażliwe gatunki rabatowe. Szklarniowe grzejniki z termostatem są najbardziej ekonomiczne i można je ustawić tak, aby temperatura w szklarni nie spadła poniżej zera.

Jak chronić rośliny zimą - porady czytelników Gardener`s World

Ułóż większe gałązki pozostałe z przycinania iglastych żywopłotów na karpach wrażliwych roślin, m.in. dalii i alpinii. Umocuj ścinki w miejscu krótkimi kołkami i sznurkiem ogrodniczym.
Shona Milne, Ipswich

Napełnij słomą dużą plastikową donicę i po odwróceniu nakryj nią korzenie wrażliwych roślin rabatowych. Na wierzchu połóż cegłę, aby porywisty wiatr nie zwiał donicy.
A Weston, Wirral

Doniczki, w których rosną agapanty, owiń folią bąbelkową, jeśli mają zimować na zewnątrz. Nie owijaj jednak dna ani wierzchu donicy, ponieważ wtedy korzenie zaczną gnić.
Mike Palmer, e-mail

Ustaw łatwy do rozłożenia tunel z włókniny nad wrażliwymi roślinami, kiedy tylko w prognozie pogody zapowiadają mróz.
Karen Freeman, London
Nagnij liście paproci drzewiastych do środka, by przykryły stożek wzrostu i zminimalizowały ilość wilgoci, jaka do niego przenika. Pomoże to również zabezpieczyć przyszłoroczne przyrosty przed mrozem.
John Jones, Newport
Użyj siatki do hodowli drobiu do zrobienia niskiego okręgu wokół dalii i innych wrażliwych bylin. Napełnij go liśćmi, które będą izolacją.
M White, Birmingham
Ustaw donice na specjalnych stopkach lub cegłach, aby nie wypełniały się wodą, która zimą może zamarznąć.
J Durrant, e-mail
Nie wycinaj zaschniętych łodyg i kwiatostanów bylin, które rosną na rabatach, ponieważ zabezpieczą one rośliny przed mrozem.
Jan Wells, Hampshire

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcia: Marsha Arnold, Jason Ingram, Tim Sandall, FD. Richards - Flickr

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health wrzesień - październik 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska wrzesień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.