Logo
Logo
Do góry

Owoce w doniczkach - poradnik uprawy

Masz niewielką działkę albo tylko taras? I tak możesz cieszyć się zbiorami owoców z roślin uprawianych w pojemnikach – zachęca Kay Maguire.

Łatwo jest wyobrażać sobie, że aby móc uprawiać owoce, potrzebujemy sadu albo co najmniej sporych rozmiarów ogrodu, ale do uprawy bardzo wielu roślin owocowych wystarczy mały taras, a nawet balkon, jeśli tylko wiemy, które gatunki wybrać.

Dzięki dostępnym obecnie karłowym odmianom i podkładkom brak przestrzeni nie oznacza już, że nie można uprawiać własnych owoców, i choć zwłaszcza uprawa drzew w pojemnikach wiąże się z pewnymi wyzwaniami, jest to świetna opcja, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Wybierz podkładki i odmiany, które polecamy poniżej, i zapewnij roślinom optymalne warunki, ustawiając je na odpowiednim stanowisku. Dbaj o podlewanie i zasilanie nawozem, a latem będziesz zbierać własne pyszne owoce.

Idealne rośliny owocowe do uprawy w pojemnikach

truskawki

TRUSKAWKI

Truskawka ma zwarty, płożący pokrój, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w doniczkach. Jest atrakcyjną rośliną do pojemników, które mają być też dekoracyjne, jako że jest obwieszona jaskrawoczerwonymi owocami i ma ładne, lubiane przez pszczoły kwiaty.

Wielkość doniczki Truskawka dobrze czuje się w każdym pojemniku, skrzynce, wiszącym koszyku lub nawet w worku uprawowym, o ile ma zapewnioną glebę o głębokości co najmniej 10 cm.

Polecane odmiany ‘Florence, ‘Pegasus’, ‘Aromel’.

Pielęgnacja Aby zebrać odpowiedni plon w pierwszym roku uprawy, truskawki najlepiej jest sadzić pod koniec lata lub na początku jesieni. Zapewnij roślinom zaciszne, słoneczne miejsce i dobrej jakości podłoże. Postaraj się, aby pąk wierzchołkowy (serduszko) był posadzony równo z powierzchnią podłoża – zbyt głębokie sadzenie będzie skutkować gniciem, a zbyt płytkie – przesuszeniem rośliny.

jabłonie

JABŁONIE

Obecnie dzięki karłowym podkładkom jabłonie dobrze sobie radzą w donicach, uatrakcyjniając ogród wysokością i cudownymi kwiatami, a także dodając mu struktury.

Wielkość doniczki Donica szerokości 45–50 cm.

Polecane podkładki M26 i M9.

Pielęgnacja Jeśli to możliwe, jabłonie stawiamy w zacisznym, słonecznym miejscu, chociaż tolerują też częściowy cień. Owoce odmian przeznaczonych na przetwory wymagają mniej słońca niż odmiany deserowe. Jeżeli masz miejsce tylko na jedną jabłoń, wybierz odmianę samopylną lub drzewko, na którym zaszczepiono co najmniej dwie odmiany, dzięki czemu z jednej rośliny uzyskasz kilka rodzajów jabłek.

śliwy

ŚLIWY

Śliwy uprawiane w donicach można przestawić w bardziej odpowiednie miejsce, aby ochronić ich wcześnie pojawiające się kwiaty przed mrozem. Jeżeli mróz trzyma dłużej, drzewka przykrywamy agrowłókniną. Możemy uprawiać różne rodzaje śliwek, w tym lubaszki, renklody i damaszki, które są rzadko dostępne w sklepach.

Wielkość doniczki Donica o szerokości 60 cm.

Polecana podkładka ‘Pixy’.

Pielęgnacja Śliwa wymaga przepuszczalnej gleby, więc podczas sadzenia zapewnij jej sporą ilość żwirku. Otwór w donicy nie może być zakryty. Donicę ustaw w ciepłym, słonecznym miejscu i podlewaj obficie, zwłaszcza w pierwszym roku. Jeśli masz miejsce tylko dla jednego drzewka, wybierz odmianę samopylną.

wiśnie i czereśnie

WIŚNIE I CZEREŚNIE

Wiśnie i czereśnie to piękne drzewka, które wiosną pokrywają się mnóstwem kwiatów, a latem dyndającymi na gałązkach owocami. Pod koniec sezonu ich liście często mają żywe, jesienne barwy.

Wielkość doniczki Donica o szerokości 60 cm.

Polecane podkładki ‘Gisela 5’ (czereśnie), ‘Colt’ (czereśnie prowadzone w formie drzewka i mniej bujnie rosnące wiśnie).

Pielęgnacja Czereśnie potrzebują stanowiska w pełnym słońcu, a wiśnie tolerują pewną ilość cienia. Drzewka mają płytki system korzeniowy, dlatego wymagają dobrego podlewania po posadzeniu, w pierwszym roku uprawy i w czasie suszy.

porzeczki czerwone i białe

PORZECZKI CZERWONE I BIAŁE

Czerwone i białe porzeczki można prowadzić w formie krzewu lub piennej, dzięki czemu otrzymamy niezwykłe, płodne, bardzo dekoracyjne rośliny. A na dodatek pszczoły uwielbiają ich nektar.

Wielkość doniczki Donica o szerokości 30 cm.

Polecane odmiany Biała porzeczka: ‘White Grape’, ‘Versailles Blanche’. Czerwona porzeczka: ‘Rovada’, ‘Jonkheer van Tets’.

Pielęgnacja Podczas sadzenia do podłoża dodaj żwirku, aby poprawić drenaż. Zimą ustaw donicę na podstawce z nóżkami, aby woda mogła swobodnie odpływać. Zarówno porzeczki czerwone, jak i białe radzą sobie z cieniem, ale owocują szybciej i obficiej na słonecznym stanowisku. Chroń rośliny przed ptakami pod siatką, kiedy tylko zaczną zawiązywać owoce.

agrest

AGREST

Kompaktowe odmiany agrestu są bardzo płodne i świetnie nadają się do uprawy w donicach, dzięki czemu na niewielkiej powierzchni otrzymujemy mnóstwo owoców.

Wielkość doniczki Donica o szerokości 30 cm.

Polecane odmiany ‘Greenfinch’, ‘Invicta’.

Pielęgnacja Agrest najlepiej rośnie w słonecznym, osłoniętym miejscu, choć owocuje też (nieco słabiej) w cieniu. Wokół donicy zostawiamy wolną przestrzeń, gdyż agrest jest wrażliwy na mączniaka wywoływanego przez zbytnie zagęszczenie roślin i słabą cyrkulację powietrza, jak również niedostateczne podlewanie. Pamiętaj, aby dobrze podlewać go w czasie suszy. Sprawdzaj też, czy krzewu nie atakują gąsienice rośliniarek.

borówka amerykańska

BORÓWKA AMERYKAŃSKA

Borówki wymagają kwaśnej gleby, którą łatwo jest zapewnić w donicy. Mają atrakcyjne owoce, dzwonkowate kwiaty i liście pięknie przebarwiające się jesienią.

Wielkość doniczki Donica o szerokości 30 cm.

Polecane odmiany ‘Ozarkblue’, ‘Duke’.

Pielęgnacja W donicach najlepiej sprawdzają się średniowysokie mieszańce borówki. Sadzimy je w podłożu dla roślin kwasolubnych w osłoniętym, słonecznym miejscu. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Jeśli to możliwe, borówki podlewamy deszczówką, a nie wodą z kranu, gdyż ta ostatnia stopniowo neutralizuje odczyn gleby, co prowadzi do mniejszych plonów.

maliny

MALINY

Cena malin w sklepach jest wysoka, a przecież tak dobrze nadają się do uprawy w donicach. Dostępne są odmiany owocujące latem lub jesienią.

Wielkość doniczki W donicy o szerokości 30 cm zmieszczą się trzy rośliny.

Polecane odmiany Jeżeli przestrzeń jest niewielka, wybierz odmiany owocujące latem, np. ‘Glen Moy’ lub ‘Glen Ample’, zamiast bardziej krzaczastych odmian owocujących jesienią.

Pielęgnacja Maliny są łatwe w uprawie – wystarczy umieścić je w zacisznym, słonecznym miejscu, choć nie przeszkadza im cień przez część dnia. Jesienne odmiany owocują już w pierwszym roku, natomiast letnie w kolejnym.

czarne porzeczki

CZARNE PORZECZKI

Czarna porzeczka to atrakcyjna, bujnie owocująca roślina do pojemnika. Jej kwiaty są bardzo lubiane przez pszczoły. Ta porzeczka jest samopylna, więc potrzebujesz tylko jednego krzaczka.

Wielkość doniczki Donica o szerokości 45–50 cm.

Polecane podkładki ‘Ben Sarek’, ‘Ben Connan’.

Pielęgnacja Czarna porzeczka wymaga przepuszczalnego, ale wilgotnego podłoża, więc wymieszaj go z jedną trzecią części żwirku i ustaw w pełnym słońcu, choć krzew poradzi sobie też z częściowym zacienieniem. Aby pobudzić roślinę do wypuszczenia pędów od podstawy, sadzimy ją głębiej niż pozostałe porzeczki – około 6 cm poniżej poziomu gleby lub podłoża w pojemniku, w którym została zakupiona.

brzoskwinie i nektaryny

BRZOSKWINIE I NEKTARYNY

Drzewa brzoskwiniowe są wytrzymałe na mróz, ale ich kwiaty delikatne. Jeśli będziesz je uprawiać w donicy, zapewnij im ciepłe, słoneczne i osłonięte stanowisko i chroń ich wczesne kwiaty przed mrozem.

Wielkość doniczki Donica o szerokości 45 cm.

Polecane podkładki ‘St. Julien A’ i ‘Pixy’. Szukaj też mniejszych odmian przeznaczonych do uprawy na tarasach (np. ‘Bonanza’).

Pielęgnacja Jeżeli kwiatom zagrozi przymrozek, zastosuj agrowłókninę. Przez cały sezon uprawowy regularnie podlewaj i zasilaj roślinę, a co kilka lat przesadź do nowej donicy. Przytnij latem w suchy słoneczny dzień, aby zapobiec chorobie – srebrzystości liści.

figowce

FIGOWCE

Figowce idealnie nadają się do uprawy pojemnikowej, ponieważ owocują lepiej, gdy ich wzrost jest kontrolowany. Piękne liście i pęczniejące owoce świetnie wyglądają na tarasie. Jeśli mieszkasz na terenie, gdzie temperatury są niższe, zimuj rośliny w domu – w chłodnym, ale bezmroźnym miejscu.

Wielkość doniczki Donica o szerokość 35–45 cm.

Polecane odmiany ‘Brown Turkey’ i ‘Brunswick’ są wytrzymałe i samopylne.

Pielęgnacja W rejonach, gdzie jest chłodniej, wybierz bardziej wytrzymałe odmiany – dzięki którym uzyskasz lepszy plon. Ustaw rośliny przed murem w najcieplejszym, najbardziej słonecznym miejscu, aby zmaksymalizować ilość ciepła i światła. Nie dopuść do przesuszenia gleby

Gardeners` World Listopad-Grudzień 2015
Zdjęcia: Paul Debois, Sarah Cuttle, Neil Hepworth, Caroline Hughes, Jason Igram, Stephen Marwood, Nick Smith

Pielęgnacja ogrodu
Temat miesiąca
Pielęgnacja ogrodu
Partner:
Partner
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska kwiecień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.