Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Jak przygotować ziemię liściową?

Dowiedz się jak przygotować cenną ziemię liściową. Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

jak zrobić ziemię liściową
Jeśli twoi sąsiedzi nie potrzebują liści, zbierz je od nich i przygotuj dużą ilość różnego rodzaju ziem liściowych. Przyspiesz rozkład, wrzucając liście do rozdrabniacza.

Rzęsisty deszcz liści spadających z drzew i krzewów o tej porze roku jest dla ogrodników cennym źródłem materii organicznej, szczególnie przydatnym do przygotowania ziemi liściowej.

Włóknistą, utrzymującą wilgoć i przepuszczalną ziemię liściową wykorzystuje się jako podłoże dla roślin doniczkowych i do ściółkowania roślin rabatowych.

Jesienne liście w naturze poprawiają jakość gleby, przetwarzając składniki pokarmowe i dodają ziemi ważną dla życia próchnicę, której rośliny potrzebują do wzrostu.

Opadłe liście zawierają azot, który wspiera rozkład, i ligninę, która rozkłada się powoli i dostarcza włókien polepszających strukturę podłoża.

Zawartość azotu i włókien w liściach różnych gatunków roślin jest zróżnicowana – im twardsze są liście, tym więcej włókien zawierają i tym wolniejszy jest ich rozkład.

Deszcz i liczne grzyby glebowe również przyczyniają się do rozkładu, podczas gdy naprzemienne przymrozki i odwilże wpływają na rozpad twardszych tkanek.

Ciepło i wilgoć wiosną i latem przyspieszają proces rozkładu, więc już po upływie jednego roku rozłożą się najcieńsze liście gatunków takich jak brzoza czy wiśnia; twardsze liście, np. kasztanowców, mogą potrzebować jeszcze jednego roku, zanim zamienią się w ziemię liściową (zobacz na sąsiedniej stronie).

Możesz przyspieszyć rozkład, liści rozdrabniając je kosiarką do trawy lub rozdrabniaczem ogrodowym.

Ziemie liściowe - różne potrzeby, różne liście

liście łatwe w rozkładzie

Łatwe w rozkładzie

Liście o niskiej zawartości włóknistych lignin oraz bogate w azot i wapń zamienią się w ziemię liściową w ciągu roku. Możesz je zebrać do worków lub przetworzyć na ziemię liściową bez rozdrabniania.

LIŚCIE GATUNKÓW:
Jesion, buk, brzoza (po lewej), wiśnia, wiąz, grab, lipa, dąb, topola, wierzba.

liście mocne i trwałe

Mocne i trwałe

Drzewa o okazałych, twardszych liściach o wysokiej zawartości ligniny, ale ubogie w azot i wapń. Rozdrobnij je kosiarką lub ogrodowym rozdrabniaczem. Rozłożą się w 18–24 miesięcy.

LIŚCIE GATUNKÓW:
Krzewy zrzucające liście na zimę, głóg, kasztanowiec, klon (po lewej), magnolia, jawor, kasztan jadalny.

liście jako składnik kompostu

Jako składnik kompostu

Liście gatunków zimozielonych pokryte są woskowym nalotem, dlatego mogą się ze sobą skleić, nie dopuszczając powietrza i zapobiegając rozkładowi. Po rozdrobnieniu zgniją najszybciej w cieple wytwarzanym przez wieloskładnikową pryzmę kompostową.

LIŚCIE GATUNKÓW:
Aukuba (po lewej), wawrzyn, dąb ostrolistny, ostrokrzew, głogownik, rododendron, skimmia.

Liście można zbierać do kompostowników zrobionych z gęstej siatki ogrodzeniowej przytwierdzonej do drewnianych palików: każdy bok takiego kontenera powinien mieć przynajmniej 1 m długości, a jego wysokość nie powinna przekraczać 1 m.

Liście powinny być wilgotne, ale nie zupełnie mokre i nie należy ich za mocno dociskać. Pryzma liści będzie wydzielała ciepło przyspieszające proces rozkładu, ale bardzo ważne jest, by powietrze mogło swobodnie ją przenikać, a grzyby rozwijać się, bo inaczej otrzymasz tylko oślizgłe płachty posklejanych liści.

By uzyskać niewielką ilości ziemi liściowej, napełnij wilgotnymi liśćmi czarne worki na śmieci, luźno zawiąż je na górze i wykonaj otwory, przekłuwając ich boki. Możesz przenieść je z pełnego słońca do zacienionego miejsca, gdzie ciepło i wilgoć przyspieszą rozkład.

W ciągu roku regularnie sprawdzaj swoją ziemię liściową, mieszaj ją i polewaj wodą, jeśli wydaje się sucha. Jednoroczna ziemia liściowa jest zwykle wystarczająco dobra do użytku jako ściółka rozsypana dookoła roślin, natomiast dwuletnią można przesiać, zmieszać ze żwirkiem w proporcji 3:1 i wykorzystać jako podłoże do kwiatów. Z tak zasobnego, darmowego źródła materii organicznej skorzystają nie tylko twoje rośliny i ogród, lecz także twoja kieszeń.

sosnowe igły

Czy można wykorzystać sosnowe igły?

Igły opadłe z sosen i innych iglaków dostarczą włóknistego podłoża o lekko kwaśnym odczynie, jeśli będą rozkładać się bez domieszek. Można je zbierać na bieżąco i przetwarzać w przygotowanym dla nich kompostowniku lub koszu. Woskowe żywice pokrywające igły przeszkadzają w utrzymaniu wilgoci, dlatego rozkład zajmie ponad rok. Dobrym sposobem na przyspieszenie rozkładu jest domieszanie kilku wiader brzozowych liści do każdej 15-centymetrowej warstwy igieł. Zostaw pryzmę igieł bez przykrycia i przerzucaj ją widłami co 6–8 tygodni. W czasie suchej pogody polewaj pryzmę wodą, najlepiej deszczówką. Po całkowitym rozłożeniu przełóż uzyskane podłoże do worków i wykorzystaj do ściółkowania lub posadzenia roślin kwasolubnych.

Gardeners' World Wrzesień-Październik 2015, zdjęcia: Alamy/Tetra Images, Jonathan Buckley, Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health wrzesień - październik 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska wrzesień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.