Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Czy trawnik jesienią wymaga nawożenia?

Dowiedz się jakie są zasady jesiennego nawożenie trawnika. Porady udziela David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

Jesienne nawożenie trawnika

Chociaż trawniki stopniowo przestają być angielską narodową obsesją, jaką z pewnością były jeszcze 20 lat temu, wciąż są powszechne – i w pojęciu ogrodników stanowią o prawdziwym ogrodzie. A utrzymanie zdrowej, zielonej murawy wymaga niemałego zaangażowania.

  jesienne nawożenie trawnika rozsiewaczem do nawozów
Idź stałym tempem, kiedy używasz rozsiewacza do nawozów, by mieć pewność, że rozprowadzasz nawóz równomiernie.

Gdyby tak zastanowić się, co trawnik musi znieść, wydaje się niesamowite, że trawa na nim w ogóle rośnie. Deptanie podczas pogody i niepogody oraz regularne usuwanie większości przyrostów podczas koszenia z pewnością nie pozostaje dla niego obojętnym.

Nie zrozum mnie źle, trawy gazonowe (trawnikowe) to twarde sztuki; gdyby było inaczej, tradycja soczyście zielonych trawników nigdy nie miała by szansy zaistnieć. Jednak wystawiona na stresujące warunki trawa zaczyna wyglądać niechlujnie.

Brązowe, łyse placki wykwitają w czasie suchej lub deszczowej pogody, rozrastają się skupiska szerokolistnych chwastów i ani się obejrzysz, a zaczynasz chodzić po trawniku jak po trampolinie, czując, jak ugina się w miejscach, gdzie mchy osiągnęły przewagę.

Wszystkich tych problemów można uniknąć, jeśli dbasz o dobrą kondycję trawnika w trakcie sezonu wegetacyjnego. Bujnie rosnąca trawa zagłuszy chwasty i mchy oraz będzie utrzymywać równy poziom umożliwiający koszenie. A im częściej ją kosisz, tym więcej musisz ją dokarmiać.

Sposób na zdrowy trawnik jesienią - jak i czym nawozić?

Podobnie jak inne rośliny trawa wymagają zasilania składnikami odżywczymi, jak paliwem, do dobrego wzrostu. Jednak proporcje składników jesienią i wiosną powinny się różnić.

jesienne nawożenie trawnika
Wykorzystaj bambusowe tyczki do podzielenia trawnika na równe obszary, kiedy stosujesz nawóz.
 

Wraz ze skracaniem się długości dnia i zmniejszaniem natężenia światła słonecznego wzrost zostaje ograniczony, a ze stojącym już u progu ochłodzeniem liście traw muszą nabrać sił i odporności, jeśli mają uniknąć uszkodzeń.

Dlatego jesienne nawozy do trawników, takie jak Westland Aftercut Autumn, Scotts Lawn Builder Autumn Lawn Food czy Levington Evergreen Autumn [w Polsce znajdziesz nawozy jesienne różnych marek, np. Florovit, Substral, Agrecol i wiele innych – red.], mają wysoką zawartość potasu, który wzmocni świeże przyrosty jeszcze przed nastaniem zimy.

W ich składzie jest tylko niewielka ilość azotu, wystarczająca do wytworzenia chlorofilu w źdźbłach, który nie tylko zazieleni liście, lecz także umożliwi roślinom wyprodukowanie własnych zdrowotnych węglowodanów przy udziale słońca, w procesie fotosyntezy.

Jesienią nie używaj ani wiosennego, ani uniwersalnego nawozu do trawników – mają one wysoką zawartość azotu, stymulującego wzrost miękkich, bujnych liści, które łatwo ulegną uszkodzeniom podczas mroźnej zimowej pogody.

Dodatkowo jesienią trawy nie mogą pobrać z podłoża dodatkowej dawki azotu i większość go się zmarnuje i zostanie wypłukana, zanieczyszczając rzeki i potoki.

Czytelnicy Gardeners' World radzą... jak jesienią dbać o trawnik

Zastosuj rozcieńczony nawóz z alg, by wzmocnić trawę przed zimą. Mark Fraser, e-mail

Zanim dokarmisz trawnik jesiennym nawozem, rozluźnij powierzchnię trawy elektrycznym wertykulatorem. Belinda Wells, Somerset

Zmieszaj pół na pół jesienny nawóz do trawnika i piasek ogrodniczy. Łatwiej będzie go równomiernie rozprowadzić po trawniku i unikniesz wypalenia nawozem łysych placków. Ian Willis, e-mail

Poczekaj z nawożeniem do wiosny. Napowietrzam i grabię swój trawnik jesienią, ale unikam nawożenia, bo chcę, by zahartował się przed zimą. Liz Collinson, Worcester

Rozrzuć po powierzchni żwirowy piasek i dobrze wyszczotkuj trawnik, zanim nakłujesz go widłami. W ten sposób poprawisz odprowadzanie wody. David Ross, e-mail

 

Gardeners' World Wrzesień-Październik 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Carolina Hugnes, Tim Sandall, Tharshika Parameswaran Pixabay

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health wrzesień - październik 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska wrzesień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.