Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
1
Do góry

Poradnik jesiennego przycinania

Kiedy z drzew i krzewów opadają liście, a rośliny zielne zamierają, przychodzi pora na cięcie roślin - mówi David Hurrion.

Jesienne cięcie - przycinać czy nie?

Po okresie bujnego, wiosennego i letniego wzrostu roślin wielu ogrodników w październiku sięga po sekatory, by utrzymać rośliny w dobrej formie do następnego sezonu. Nadszedł właśnie doskonały okres do wycięcia starych pędów i przywrócenia krzewom pięknego wyglądu. To także odpowiedni czas na wycięcie pędów, które już nie owocują.

Jednak niektórych roślin nie należy teraz przycinać. Wiele kwitnących zimą i wczesną wiosną krzewów, m.in. kalina bodnańska (Viburnum x bodnantense) ‘Dawn’ i forsycje, najlepiej ciąć tuż po zakończeniu kwitnienia, by na jesieni nie usunąć gałązek z pąkami kwiatowymi. Inne krzewy, takie jak derenie, wierzby białe i jeżyny ozdobne, najlepiej ciąć wiosną, żeby w czasie zimy cieszyć się jeszcze ich kolorowymi pędami.

I w końcu: u progu zimy, jesienne cięcie zaleca się wykonać tylko u dość odpornych roślin. Usunięcie górnych przyrostów umożliwiłoby wnikanie mroźnego powietrza do środka krzewów i poprzez przycięte pędy, co zniszczyłoby pąki i spowodowało zamieranie roślin w następnym sezonie. Na kolejnych stronach pokażemy ci, które z roślin powinieneś przyciąć w październiku, a następnie – jak to zrobić.

Jesienne cięcie - wytnij stare pędy

wytnij najstarsze pędy u podstawy

Głównym powodem cięcia o tej porze roku jest chęć utrzymania zwartego pokroju roślin. Wiele nieprzyciętych krzewów wytworzy zwartą gęstwinę pędów, pełną nagich gałązek zakończonych frędzlami liści i kwiatów, położonych zbyt wysoko, by móc je podziwiać. W takim stanie zajmują mnóstwo miejsca w ogrodzie i mogą stłumić inne rośliny.

Ten problem dotyka głównie krzewów kwitnących wiosną i wczesnym latem. Zakwitającym wiosną krzewom można przywrócić ładny wygląd tuż po kwitnieniu. Nabierz nawyku regularnego cięcia tych roślin jesienią: usuwaj najstarsze, zdrewniałe pędy u samej podstawy krzewu. Pozostaw jednoroczne i dwuletnie pędy, które rozwiną się bujnie w następnym roku.

jesienne cięcie

W ten sposób przytnij:

 • Czarne porzeczki
 • Żylistki
 • Złotliny
 • Lilaki
 • Jaśminowce
 • Głogowniki
 • Róże krzewiaste

Jesienne cięcie - pobudź wzrost

przycinanie pędów malin

Niektóre krzewy potrafią w trakcie jednego sezonu wydać silne, bujne przyrosty, które przy sprzyjającej pogodzie można przycinać od października do początku marca [w Polsce cięcia nie wykonuj w mroźne zimowe miesiące – red.].

Rośliny uprawiane dla okazałych, dekoracyjnych liści możesz ciąć w październiku, zanim nastaną zimowe chłody, tak byś miał mniej pracy wiosną. Owocujące jesienią maliny również można przyciąć po zebraniu owoców, ponieważ ich pędy rosną, zakwitają i wydają owoce w ciągu jednego sezonu.

Z cięciem intensywnie rosnących roślin sadzonych ze względu na ich dekoracyjną korę najlepiej wstrzymać się do wiosny, by przez zimę pozostały atrakcyjne. Dla ochrony przed zimowymi mrozami krzewy kwitnące latem na nowych pędach – takie jak omżyny i ślazówki – również najlepiej ciąć dopiero wtedy, gdy wiosną rozpoczną wzrost.

jesienne cięcie
W ten sposób przytnij:
 • Jesienne maliny
 • Katalpy
 • Paulownie
 • Bzy czarne
 • Wierzby

Jesienne cięcie - zrób miejsce owocom

przytnij pędy by zebrać większe plony

Niektóre krzewy jagodowe mogą zamienić się w gąszcz nieowocujących pędów, jeśli nie będą przycinane. Przytnij je po zrzuceniu liści, by dostrzec różnicę pomiędzy owocującymi pędami a nowymi przyrostami, które dostarczą plonów w następnym sezonie.

Stare pędy – wyróżniające się resztkami szypułek po owocach – powinny zostać wycięte tuż przy samej ziemi. Kiedy się ich pozbędziesz, zrobisz miejsce dla nowych przyrostów. Pozostaw 3–4 najsilniejsze pędy na każdej roślinie, a pozostałe krótkie i słabe pędy wytnij zupełnie. Skieruje to energię roślin do obfitszego kwitnienia i zawiązywania większych owoców na pozostałych pędach.

Prace zakończ przycięciem końcówki każdego pędu, zanim przywiążesz go do pergoli lub poziomo rozpiętych drutów. Maliny owocujące jesienią przycinamy w inny sposób (zobacz po lewej).

jesienne cięcie

W ten sposób przytnij:

 • Jeżyny
 • Malinojeżyny
 • Letnie maliny

Jesienne cięcie - przytnij, by zwiększyć plony

pędy jabłoni przytnij ponad pąkiem

Drzewa owocowe zawiązujące owoce na małych gałązkach lub krótkopędach wymagają cięcia zarówno w okresie spoczynku, jak i w trakcie lata, jeśli chcemy, by dostarczały jak największych plonów. Kiedy drzewa się zakorzenią, należy kierować całą ich energię w zawiązywanie pąków kwiatowych i owoców.

Jesienią, po zrzuceniu liści, ich cięcie polega na skróceniu wszystkich długopędów do 1/3–1/2 ich długości. Pomoże to ograniczyć wielkość korony drzewka i jest szczególnie istotne przy uprawie drzewek rozpiętych przy murach i formowanych w szpalery.

Starsze drzewa również zyskają na przerzedzeniu ich krótkopędów, wydając większe i lepsze jakościowo owoce. Pojedyncze pąki możesz wycinać z gęstych kwiatostanów lub usuwać całe krótkopędy, kiedy się zestarzeją. Powtarzaj tę czynność podczas cięcia w lipcu.

jesienne cięcie

W ten sposób przytnij:

 • Jabłonie
 • Rajskie jabłonie
 • Grusze

Jesienne cięcie - cięcie roślin zielnych

przycinanie bylin

W kwestii najlepszej pory na przycinanie bylin – tych roślin, których części nadziemne zamierają na zimę – zdania są podzielone. Ci ogrodnicy, którzy lubią dokładnie uprzątnąć rabaty jesienią, mają przynajmniej o jedną rzecz mniej do wykonania przed nadejściem wiosny, kiedy zwykle brakuje na wszystko czasu.

W ten sposób przytnij:

 • Liliowce
 • Ostróżki
 • Zimotrwałe bodziszki
 • Dzielżany
 • Funkie
 • Łubiny
 • Maki wschodnie
 • Piwonie (oprócz drzewiastych)
 • Płomyki (floksy)
 • Czyśćce
 • Rutewki

Wycięcie pędów i uprzątnięcie liści jesienią pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji grzybowych. Jednak wielu z nas woli pozostawić porządki do wczesnej wiosny. Ma to niewątpliwą zaletę, ponieważ przekwitłe kwiatostany i łodygi roślin będą atrakcyjnie wyglądać zimą i pomogą ochronić korzenie i rozety liści przed mrozem.

Zamierające części roślin zapewniają także schronienie zimującym owadom i ich jajom, które staną się cennym pokarmem dla ptaków i innych stworzeń.

Przynosi to długotrwałą korzyść, pomagając utrzymać naturalną równowagę pomiędzy dzikimi gatunkami zwierząt w ogrodzie, ograniczającymi liczbę szkodników w następnym sezonie. Jednakże jak to zwykle w ogrodnictwie bywa, można osiągnąć kompromis i wyciąć wszystkie nieatrakcyjne rośliny już teraz oraz pozostawić te najbardziej dekoracyjne i pożyteczne na okres zimowy.

Zasady prawidłowego cięcia

Właściwe cięcie roślin wymaga ostrych narzędzi, ponieważ rany szybko się wtedy zabliźnią, a rośliny będą kontynuować wzrost bez ryzyka zakażenia chorobami grzybowymi lub atakiem szkodników. Pamiętaj, by cieńsze ostrze sekatora zawsze znajdowało się po tej samej stronie co pąk.

zasady cięcia

 

Gardeners' World Wrzesień-Październik 2015
ZDJĘCIA: JASON INGRAM. RYSUNKI: JANE SMITH

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska sierpień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.