Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Jak położyć nowy trawnik z rolki?

Jesień jest doskonałą porą, by położyć soczyście zielony dywan nowej murawy z rolki. Sue Fisher wyjaśnia, jak błyskawicznie odmienić zużyty latem trawnik.

Murawa z nasion, czy z rolki?

Położenie nowej murawy jest jak rozwinięcie nowego dywanu: przyniesie niesamowitą, natychmiastową odmianę całemu ogrodowi. W jeden weekend nagą ziemię lub zużytą, wyświechtaną trawę można zamienić w luksusowy, zielony trawnik. Chociaż trawę z rolki można kłaść przez cały sezon, wyłączając największe upały, jesienią warunki wzrostu są najlepsze: ciepła ziemia przyspiesza wzrost, a częste deszcze ograniczają potrzebę podlewania.

Innym, znacznie tańszym sposobem jest wysianie nasion traw, ale w październiku jest na to już za późno: następną szansę dostaniesz w połowie wiosny, lecz nawet wtedy wzrost trawnika zajmie kilka miesięcy. Jeśli położysz teraz trawę z rolki, ogród odzyska soczyście zielony wygląd, ty zaś stworzysz kuszące miejsce, w którym będziesz mógł cieszyć się ciepłym, jesiennym słońcem.

Układanie trawy z rolki - krok po kroku

przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki 1 Najważniejsze jest dokładne przygotowanie podłoża. Przekop ziemię na co najmniej 10 cm (a najlepiej 15 cm) głębokości i usuń większe kamienie. Wyrwij chwasty i resztki trawy. Popraw jakość podłoża, mieszając je ze żwirkiem – zwiększysz w ten sposób jego przepuszczalność.
udeptywanie podłoża pod trawnik z rolki 2 Jeśli ziemia jest wystarczająco sucha, rozbij widłami wszystkie bryły i wyrównaj poziom podłoża, zanim dokładnie je zagrabisz. Rozsyp granulowany jesienny nawóz i udepcz cały obszar, by zagęścić ziemię. Zagrab ponownie, tym razem delikatnie, by uzyskać równą powierzchnię, i umiarkowanie podlej.
rozwijanie trawy z rolki 3 Jeśli ziemia jest wystarczająco sucha, rozbij widłami wszystkie bryły i wyrównaj poziom podłoża, zanim dokładnie je zagrabisz. Rozsyp granulowany jesienny nawóz i udepcz cały obszar, by zagęścić ziemię. Zagrab ponownie, tym razem delikatnie, by uzyskać równą powierzchnię, i umiarkowanie podlej.
przycinanie trawy z rolki 4 Przytnij końcówki murawy starym, ostrym nożem lub półokrągłym szpadlem. Tam, gdzie murawa przylega do chodnika, jej wysokość powinna być taka sama, by kosiarka mogła przejechać bez problemów i nie skalpując trawnika. Dokładnie podlej trawnik, najlepiej za pomocą zraszacza.

Rady dla zakładających trawnik z rolki

 • Pozbądź się wszystkich chwastów, zanim przygotujesz podłoże – zwłaszcza wieloletnich, które odrosną z najmniejszych fragmentów korzeni. Wykop je łopatą lub opryskaj herbicydem. • Na większym terenie użyj glebogryzarki. Jeśli czas na to pozwala, pozostaw ziemię na kilka tygodni, by osiadła.
 • Unikaj przekopywania podłoża, jeśli jest mokre, ponieważ zniszczysz jego strukturę. Jeśli ziemia przykleja się do butów – trzymaj się od niej z daleka.
 • Zanim rozwiniesz murawę, dokładnie udepcz i uciśnij ziemię, by uniknąć późniejszych dołków i wybrzuszeń. Powierzchnia powinna być ubita, ale nie nazbyt zbita. • Najlepiej rozsyp nawóz kilka dni przed położeniem murawy.
 • Kładź murawę na wilgotnym podłożu, co umożliwi szybkie ukorzenienie. Jeśli ziemia jest sucha, nawodnij ją jeden lub dwa dni wcześniej.
 • Jeśli to możliwe, połóż murawę w dniu zakupu. W przypadku opóźnień rozwiń rolki trawy na folii lub agrotkaninie (zielonym do góry) i utrzymuj wilgoć.
 • Przestrzenie pomiędzy pasami trawy wypełnij przesianą ziemią.
 • Podlewaj w czasie upałów.
trawa z rolki

Jak i gdzie kupować trawę z rolki?

 • Wybierz murawę, która odpowiada twoim potrzebom. Gęste, wysokiej jakości trawy wymagają najwięcej troski, a uniwersalne są najbardziej wytrzymałe.
 • Udaj się do specjalistycznego dostawcy – będzie dysponował szerszym wyborem i powinien zapewnić szybką usługę.
 • Wybierz trawę, która była wysiana na podłożu podobnym do tego, które masz u siebie – łatwiej się zakorzeni. Poproś o dostarczenie murawy w tym samym dniu.
 • Wystrzegaj się centrów sprzedaży detalicznej, gdzie murawa mogła leżeć zbyt długo i przeschnąć. Sprawdź, w który dzień są dostawy, i wtedy udaj się na zakupy.
 • Spodziewaj się wydatku rzędu 250 funtów za 50 m2 [10–15 zł/m2 – red.] murawy plus koszty pracy (robocizna).

 

Gardeners' World Wrzesień-Październik 2015, zdjęcia : Tim Sandall, Jason Ingram

To Cię zainteresuje
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health listopad - grudzień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska listopad 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców