Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
1
Do góry

Kwiaty ulubione przez motyle

Kate Bradbury prezentuje rośliny, które najskuteczniej przyciągną motyle do ogrodu.

Co sprawia, że roślina jest atrakcyjna dla motyli?

Bogactwo nektaru to absolutna podstawa, podobnie jak czas kwitnienia, który musi przypadać na okres od późnego lipca do końca sierpnia, kiedy to ogrodowe motyle pojawiają się najliczniej. Jednak czy wybierają one pewne gatunki roślin chętniej niż inne?

Wygląda na to, że tak właśnie jest. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy podejmować świadome decyzje przy wyborze kolejnych kwiatów do naszego ogrodu, czyniąc go tym samym jeszcze bardziej atrakcyjnym dla motyli.

Brytyjska organizacja ochrony przyrody Butterfly Conservation (dosł. „ochrona motyli”) przygotowała listę stu roślin przyjaznych motylom, z których pięć określiła jako niezbędne dla ogrodu. Rośliną numer jeden w tym zestawieniu jest budleja (omżyn), która jak się okazuje, zapewnia najlepszy nektar oraz jest pierwszym wyborem co najmniej 18 różnych gatunków motyli, m.in. latolistka cytrynka, rusałki ceik, przestrojnika titonusa, modraszka wieszczka, rusałki pawik, przestrojnika jurtina i rusałki admirał.

Jednakże profesor Francis Ratnieks z Laboratory of Apiculture and Social Insects [Laboratorium do badań nad pszczelarstwem i owadami społecznymi – tłum.], w skrócie LASI, Uniwersytetu w Sussex nie jest o tym przekonany.

Moim zdaniem budleja jest przereklamowana jako roślina dobra dla motyli. Przez miesiąc, kiedy kwitnie, przyciąga dużą liczbę różnych wybranych gatunków. Jest jednak dobrym przykładem na to, że zawsze potrzebne są dokładniejsze badania”.

Wyniki jego pokazują, iż to lebiodka jest rośliną atrakcyjniejszą od budlei dla większej liczby gatunków, włączając w to bielinka rzepnika i bytomkowca, modraszka ikara oraz czerwończyka żarka.

A zatem które rośliny są najlepsze dla motyli?

Zarówno LASI, jak i organizacja Butterfly Conservation przeprowadziły wiele eksperymentów sprawdzających stopień atrakcyjności poszczególnych roślin dla owadów zapylających. Połączyliśmy wyniki badań obu instytucji i stworzyliśmy nasze top 10 – roślin, które przyciągają również pszczoły oraz inne owady. Warto zasadzić kilka z nich, czy to w doniczkach, czy na rabatach, i cieszyć się latem pełnym motyli.

Rośliny ulubione przez motyle

werbena patagońska pszonak

Werbena patagońska
(Verbena bonariensis)

Polecana przez Butterfly Conservation; kwitnie od późnego lata przez całą jesień, przyciągając wiele gatunków motyli, m.in. rusałkę admirała, bielinka kapustnika i rusałkę ceik. Posadź ją w pełnym słońcu.
Wys.× szer.: 200 ×45 cm.

Pszonak (Erysimum)
‘Bowles’s Mauve’

Ta bylina, która zajęła pierwsze miejsce w badaniach przeprowadzonych przez LASI, znakomicie sprawdzi się w małym ogrodzie. Kwitnie przez długi czas, zapewniając zarówno wczesny, jak i późny nektar – dokładnie wtedy, gdy jest potrzebny. Stanowisko w pełnym słońcu lub częściowo zacienione.
Wys. × szer.: 75 × 60 cm.

hyzop lekarski budleja

Hyzop lekarski
(Hyssopus officinalis)

W badaniu, które LASI przeprowadziło na 32 roślinach, hyzop wypadł lepiej od wielu innych. Nie uzyskał jednak wyników tak dobrych jak pszonak czy kłosowiec. Kwitnie od późnego lata do jesieni. Stanowisko w pełnym słońcu lub częściowo zacienione.
Wys. × szer.: 50 × 50 cm.

Budleja (Buddleja)
– różne gatunki

Wciąż sztandarowa roślina przyciągająca motyle. Według Butterfly Conservation liliowe formy budlei Dawida (B. dawidii) są najbardziej atrakcyjne dla motyli. Dobry wybór to też budleja główkowata (B. globosa) i Weyera (B. x weyeriana). Stanowisko w pełnym słońcu.
Wys. × szer.: 2,4 × 2,4 m.

lawenda pośrednia sadziec konopiasty

Lawenda pośrednia
(Lavandula x intermedia)

W jednym z badań przeprowadzonych przez LASI ta mieszańcowa lawenda okazała się bardziej atrakcyjna dla owadów niż inne gatunki i odmiany, przypuszczalnie z powodu jej długiego okresu kwitnienia. Stanowisko w pełnym słońcu.
Wys. × szer.: 100 × 100 cm.

Sadziec konopiasty
(Eupatorium cannabinum)

Badania przeprowadzone przez LASI wykazały, że ten gatunek przyciąga najbardziej zróżnicowane gatunki motyli. Świetnie radzi sobie na podmokłej glebie. Kwitnie późnym latem, gdy ogrodowe motyle są najbardziej liczne. Stanowisko w pełnym słońcu lub półcieniu.
Wys. × szer.: 100 × 100 cm.
kocimiętka rozchodnik okazały

Kocimiętka (Nepeta)
– różne gatunki

Według LASI najbardziej atrakcyjna dla bielinka rzepnika i bytomkowca. Kwitnie od połowy lata do jesieni. Stanowisko w pełnym słońcu lub częściowo zacienione, dobrze zdrenowana gleba.
Wys. × szer.: 90 × 60 cm.

Rozchodnik okazały
(Sedum spectabile)

Umieszczony przez Butterfly Conservation na liście 100 najlepszych roślin. Przyciąga wiele gatunków motyli, a zwłaszcza rusałki: pawik, pokrzywnik, ceik, osetnik, admirał, oraz bielinka kapustnika i rzepnika.
Wys. × szer.: 45 × 45 cm.

kłosowiec fenkułowy lebiodka

Kłosowiec fenkułowy
(Agastache foeniculum)

Ta krótko żyjąca bylina uzyskała bardzo dobry wynik w badaniach LASI. Kwitnie na fioletowo-niebiesko od lipca do października, zwabiając wiele gatunków motyli i pszczół. Pędy kwiatowe ciekawie wyglądają również w miesiącach zimowych. Stanowisko w pełnym słońcu.
Wys. × szer.: 90 × 40 cm.

Lebiodka (Origanum)
– różne gatunki

Lebiodka, wieloletnie zioło, jest polecana przez Butterfly Conservation. Kwitnie od czerwca do września. Według badań LASI to roślina bardziej atrakcyjna dla przestrojników niż dla rusałek. Stanowisko w pełnym słońcu.
Wys. × szer.: 60 × 45 cm.

Gardeners' World Lipiec-Sierpień 2015
ZDJĘCIA: MARSHA ARNOLD; SARAH CUTTLE; PAUL DEBOIS; JASON INGRAM; TIM SANDALL; FLICKR: PETER O’CONNOR; PHIL SELLENS

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska sierpień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.