Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
8
Do góry

Przewodnik po motylach i gąsienicach - 10 najpopularniejszych gatunków

Nie możesz mieć motyli bez ich gąsienic – mówi Chris Packham. Poznaj z naszym przewodnikiem 10 najpopularniejszych gatunków motyli i ich gąsienice.

Motyle w ogrodzie

Jeśli chcesz mieć ogród doskonały, musisz sprawić, by stał się on domem dla jak największej liczby przedstawicieli dziko żyjącej fauny. A samo sedno ogrodnictwa – uprawa roślin – właśnie zaprasza to dzikie życie do ogrodu. W gruncie rzeczy otwierasz supermarket dla zwierząt roślinożernych, takich jak mszyce, ślimaki i oczywiście gąsienice – larwy motyli dziennych i nocnych. Zamiast więc je przeganiać, czemu by nie zaakceptować ich obecności?

Nie martw się o rośliny. Parę skubniętych liści tu i tam nie zepsuje estetyki całości. Cudownym aspektem ogrodnictwa jest jego ulotna natura – śmierć i rozkład są wpisane w życie ogrodu, co poświadczy każdy ogrodnik przygotowujący kompost.

Oczywiście najlepszy ogród to ten hołdujący idei zrównoważonego rozwoju, a najbardziej zrównoważone założenie roślinne zaspokaja potrzeby jak najliczniejszej grupy drobnych przedstawicieli fauny. Jeśli nie chcesz poświęcić dla nich całego ogrodu, pozostaw im kącik, w którym możesz tolerować kilka skubniętych liści. Wspaniale jest mieć piękną rabatę, ale czy nie bardziej cieszy widok motyla nad kwiatami, które zasadziłeś? Czyż nie o to chodzi? Cóż, dla mnie tak.

A nie będzie motyli, jeśli nie było ich gąsienic. Jeśli więc chcesz zobaczyć dorosłe osobniki odwiedzające twoje kwiaty, zacznij tolerować w ogrodzie wszystkie etapy ich rozwoju.

Najpopularniejsze motyle i ich gąsienice

rusałka ceik motyl przestrojnik titonus motyl
rusałka ceik gąsienica

Rusałka ceik

Dorosłe osobniki łatwo rozpoznać za sprawą postrzępionych brzegów ich skrzydeł. Dzięki temu też, gdy zapadną w sen zimowy, wyglądają jak opadłe liście. Gąsienice również stosują kamuflaż, by zmylić drapieżniki – przypominają ptasie bobki.

przestrojnik titonus gąsienica

Przestrojnik titonus

Dorosłe osobniki mają dwie białe kropki w „oczkach” (podobny przestrojnik jurtina ma tylko jedną). Odpoczywają z rozpostartymi skrzydłami. Często spotykane są w towarzystwie przestrojników jurtina i trawnika. Zielone gąsienice żyją w wysokiej trawie.

rusałka osetnik motyl
bielinek rzepnik motyl
rusałka osetnik gąsienica

Rusałka osetnik

Emigrant z pustynnych skrajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, czasami przybywa w olbrzymich stadach. Gąsienice przebywają głównie na ostach, ale nie pogardzą smakiem pokrzywy, malwy i żmijowca.

bielinek rzepnik gąsienica

Bielinek rzepnik

Niewielki, niestrudzony lotnik, znany ze słabości do kapusty. W przeciwieństwie do bielinka kapustnika dorosłe osobniki rzepnika mają małe czarne plamy przy wierzchołku skrzydeł górnych i jedną-dwie plamki. Gąsienice są małe i zielone.

modraszek wieszczek motyl bielinek kapustik motyl
modraszek wieszczek gąsienica

Modraszek wieszczek

Dorosłe samice mają czarne brzegi skrzydeł. W odróżnieniu od innych modraszków te latają wysoko wokół krzewów i drzew. Maleńkie brązowe gąsienice żywią się pąkami kwiatowymi, jagodami i szczytowymi liśćmi – ostrokrzewu wiosną, bluszczu późnym latem.

bielinek kapustnik gąsienica

Bielinek kapustnik

Znany głównie z tego, że jego gąsienice żerują na kapuście. Łatwo go odróżnić od rzepnika dzięki czarnym podłużnym plamom szeroko opadającym na krawędzie górnych skrzydeł. Gąsienice są czarno-żółte i owłosione.

przestrojnik jurtina motyl osadnik egeria motyl
przestrojnik jurtina gąsienica

Przestrojnik jurtina

Osobniki dorosłe są większe od podobnych do nich titonusów, a „oczka” mają wyraźne białe punkciki. Mogą gromadzić się w liczące setki osobników stada. Gąsienice są zielone i owłosione, ukrywają się w gęstej trawie.

osadnik egeria gąsieica

Osadnik egeria

Zwykle spotykany w lasach, ale odwiedza też kwitnące ogrody. Zimuje jako gąsienica albo poczwarka, więc dorosłe osobniki pojawiają się od kwietnia do września. Zielone gąsienice żywią się trawą.

rusałka pawik motyl rusałka admirał motyl
rusałka pawik gąsienica

Rusałka pawik

Kolorowe skrzydła mają ciemny spód – motyle, gdy odpoczywają ze złożonymi skrzydłami, przypominają suche liście. Mogą też wydawać syczący dźwięk, pocierając skrzydło o skrzydło. Grafitowe, cętkowane larwy żywią się liśćmi pokrzywy.

rusałka admirał gąsienica

Rusałka admirał

Pochodzi z Afryki Północnej i Europy Kontynentalnej. Drugie pokolenie dorosłych osobników odlatuje jesienią na Południe, choć niektóre pozostają w Wielkiej Brytanii [w Polsce podobnie – red.]. Gąsienice mają kolor od czarnego do zielonkawobrązowego, żywią się liśćmi pokrzywy.Gardeners World Edycja Polska Tekst: Gardeners` World Lipiec-Sierpień 2015ZDJĘCIA: BUTTERFLY CONSERVATION; SARAH CUTTLE; GILLES SAN MARTIN CC BY SA 2.0 WIKIMEDIA COMMONS; JAMESDEMERES_PIXABAY; WIKIMMEDIA COMMONS; I, S SEPP CC-BY-SA-3.0 WIKIMEDIA COMMONS; PRZEMYSŁAW CZOPOR CC BY 3.0 WIKIMEDIA COMMONS

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska sierpień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.