Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
21
Do góry

Rukiew wodna – uprawa w ogrodzie i w doniczce

Rukiew wodna (Nasturtium officinale) to prawdziwe superfood* o ostrym, pieprznym smaku liści jest rośliną wieloletnią, a więc bardzo łatwą w uprawie. Dowiedz się, jak to zrobić.

Rukiew wodna - kilka faktów

CZY WIESZ, ŻE...
Rukiew wodna [nazywana też rzeżuchą wodną – red.] ma szerokie zastosowanie od tysięcy lat, a szczególną popularność zyskała w czasach wiktoriańskich, kiedy to jedzono ją na śniadanie, jako dodatek do kanapek oraz sprzedawano jej pęczki na ulicy, do bezpośredniego spożycia – oryginalny rodzaj dzisiejszego fast foodu. Najlepiej jednak nie zbierać dziko rosnącej rukwi [w Polsce występuje rzadko – red.], ponieważ może być siedliskiem groźnego pasożyta – motylicy wątrobowej.

rukiew wodna
FOT. YVONEISENSTEIN/FOTOLIA

ZASTOSOWANIE
Rukiew, często sprowadzana do funkcji garnie, może być używana w potrawach na wiele sposobów: jako surowa, gotowana lub suszona. Klasyczne jej zastosowania to zupa oraz dodatek do dań rybnych i mięsnych. Doskonale smakuje również z makaronem, jako składnik wszelkiego rodzaju frittat lub sałatek.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA
To prawdziwe superfood* – zawiera ponad 15 witamin i minerałów. Jest szczególnie bogata w witaminę C, wapń i żelazo, a każdy jej gram dostarcza organizmowi większą ilość tych pierwiastków niż pomarańcze, mleko czy szpinak. ZBIORY Zrywaj jej liście i łodygi przez cały rok. Użyj ich zaraz po zerwaniu.

PRZECHOWYWANIE
Zebrane liście przechowuj przez kilka dni w lodówce, zawinięte w wilgotny ręcznik papierowy i schowane do plastikowej torebki albo w słoiku z wodą przykrytym folią spożywczą. Rukiew, ze względu na dużą zawartość wody, nie nadaje się do mrożenia.

Uprawa rukwi wodnej

Odmiana uprawna ‘Aqua’ może być uprawiana z nasion – wysianych wiosną lub latem do tac albo wielodoniczek. Jednak najprostszym sposobem na rozmnożenie tej rośliny jest zakup w supermarkecie opakowania ze świeżą rukwią i umieszczenie najzdrowiej wyglądających łodyżek w płytkim naczyniu z wodą, dopóki nie wypuszczą korzeni. Następnie przesadź je do dobrej jakości przepuszczalnego podłoża, w słonecznym lub częściowo zacienionym miejscu. Rukiew wodna rośnie szybko w pojemnikach, które można przenieść do szklarni lub tunelu foliowego, aby kontynuować jej zbiory również zimą.

rukiew wodna - uprawa w pomieszczeniu

W Polsce...

Rukiew wodna jest dostępna w wyspecjalizowanych szkółkach ziołowych jako roślina sadzonkowana (zamówisz ją przez Internet). Ostatnio doniczki z rukwią pojawiły się w supermarketach, aczkolwiek producencie nie podają, jakiej odmiany jest roślina. Nasiona kupisz bez problemu w Internecie. Rukiew wodną można także uprawiać na zewnątrz. Nasiona wysiewaj od marca do czerwca, a liście zbieraj od czerwca do listopada.

*Superfood
To żywność naturalnego pochodzenia, która ma ponadprzeciętne właściwości odżywcze. Ma wysoką zawartość np. antyoksydantów lub mikroelementów, które występują w szczególnie cennej dla zdrowia kombinacji.

   
Gardeners World Edycja Polska Źródło: Gardeners` World Edycja Polska maj-czerwiec 2015, Tekst: Sue Fisher, zdjęcia: Yvoneisenstein/Fotolia
   
Ochrona roślin
Temat miesiąca
Ochrona roślin
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska czerwiec 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.