Logo
Logo
61
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak uprawiać chryzantemę w domu?

Doniczkowe chryzantemy są najczęściej spotykane w sprzedaży w okolicy Wszystkich Świętych, ale rośliny te są dostępne przez cały rok jako doniczkowe - do domu, a w bezmroźne miesiące mogą stać na zewnątrz na balkonie i tarasie.

Chryzantema (Chrysanthemum) jest jedną z najstarszych uprawianych roślin ozdobnych z kwiatów. Sadzono ją już w starożytnych Chinach. To także popularna roślina w Japonii. Grupa Chrysanthemum indicum, do której należy wiele doniczkowych chryzantem, pochodzi z Indonezji.

Łacińska nazwa chryzantemy (chrysanthemum) pochodzi od greckiego chrysos – złoto i anthemon – kwiat. Wiele odmian chryzantemy jest rzeczywiście żółtych, ale spotkamy też chryzantemy z kwiatami w kolorach: czerwonym, fioletowym, różowym, pomarańczowym, białym, zielonym oraz dwukolorowe i wielobarwne.

W sprzedaży spotkamy różne chryzantemy. Mogą mieć jeden lub wiele kwiatów na łodydze. W zależności o budowy kwiatu wyróżniamy chryzantemy o kwiatach pojedynczych, pełnych, płaskich, przypominających pajączki lub pompony.

Chryzantemy najczęściej spotykamy jesienią, ponieważ jest to ich naturalny okres kwitnienia. Rośliny reagują na te krótkie dni, produkując pąki kwiatowe. Jako że hodowcy mogą „na zawołanie” imitować w szklarniach te warunki, rośliny te są dostępne przez cały rok.

kolorowe chryzantemy w domu

Łatwe zasady pielęgnacji

Doniczkowe chryzantemy to obficie i długo kwitnące rośliny. Zapewnij im jasne ale chłodne miejsce i regularnie je podlewaj. Aby kwitły jak najdłużej, zasilaj je nawozem co 3 tygodnie. Ostrożnie usuwaj przekwitnięte kwiaty, uważając przy tym, aby nie uszkodzić pąków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie doniczkowych chryzantem?

  • Roślina musi być wolna od szkodników i chorób. Zwróć uwagę, czy przy liściach nie ma oznak grzybni.
  • W ciemniejszych miesiącach roku kupuj bardziej dojrzałe rośliny. Młode mogły nie otrzymać wystarczającej ilości światła, co powoduje, że pąki mogą opaść lub się nie otworzyć.
  • Uszkodzenia najczęściej powstają w trakcie transportu lub przechowywania. Na ten czas możesz zostawić roślinę w opakowaniu, ale zwróć uwagę, by w celofanie nie zbierało się za dużo pary wodnej.


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (3)
Ogród na balkonie
Temat miesiąca
Ogród na balkonie
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu