Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2019
61
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak uprawiać chryzantemę w domu?

Doniczkowe chryzantemy są najczęściej spotykane w sprzedaży w okolicy Wszystkich Świętych, ale rośliny te są dostępne przez cały rok jako doniczkowe - do domu, a w bezmroźne miesiące mogą stać na zewnątrz na balkonie i tarasie.

Chryzantema (Chrysanthemum) jest jedną z najstarszych uprawianych roślin ozdobnych z kwiatów. Sadzono ją już w starożytnych Chinach. To także popularna roślina w Japonii. Grupa Chrysanthemum indicum, do której należy wiele doniczkowych chryzantem, pochodzi z Indonezji.

Łacińska nazwa chryzantemy (chrysanthemum) pochodzi od greckiego chrysos – złoto i anthemon – kwiat. Wiele odmian chryzantemy jest rzeczywiście żółtych, ale spotkamy też chryzantemy z kwiatami w kolorach: czerwonym, fioletowym, różowym, pomarańczowym, białym, zielonym oraz dwukolorowe i wielobarwne.

W sprzedaży spotkamy różne chryzantemy. Mogą mieć jeden lub wiele kwiatów na łodydze. W zależności o budowy kwiatu wyróżniamy chryzantemy o kwiatach pojedynczych, pełnych, płaskich, przypominających pajączki lub pompony.

Chryzantemy najczęściej spotykamy jesienią, ponieważ jest to ich naturalny okres kwitnienia. Rośliny reagują na te krótkie dni, produkując pąki kwiatowe. Jako że hodowcy mogą „na zawołanie” imitować w szklarniach te warunki, rośliny te są dostępne przez cały rok.

kolorowe chryzantemy w domu

Łatwe zasady pielęgnacji

Doniczkowe chryzantemy to obficie i długo kwitnące rośliny. Zapewnij im jasne ale chłodne miejsce i regularnie je podlewaj. Aby kwitły jak najdłużej, zasilaj je nawozem co 3 tygodnie. Ostrożnie usuwaj przekwitnięte kwiaty, uważając przy tym, aby nie uszkodzić pąków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie doniczkowych chryzantem?

  • Roślina musi być wolna od szkodników i chorób. Zwróć uwagę, czy przy liściach nie ma oznak grzybni.
  • W ciemniejszych miesiącach roku kupuj bardziej dojrzałe rośliny. Młode mogły nie otrzymać wystarczającej ilości światła, co powoduje, że pąki mogą opaść lub się nie otworzyć.
  • Uszkodzenia najczęściej powstają w trakcie transportu lub przechowywania. Na ten czas możesz zostawić roślinę w opakowaniu, ale zwróć uwagę, by w celofanie nie zbierało się za dużo pary wodnej.


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 12, Sentencja nr:5
Tydzień 12, Sentencja nr:5
Przy sprzyjającej pogodzie, gdy pokrywa śnieżna stopnieje i przejdą już ostre mrozy, można zacząć zdejmować zimowe okrycia wrażliwych na mróz roślin
Tydzień 12, Sentencja nr:4
Tydzień 12, Sentencja nr:4
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce - trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin
Tydzień 12, Sentencja nr:3
Tydzień 12, Sentencja nr:3
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają
Tydzień 12, Sentencja nr:2
Tydzień 12, Sentencja nr:2
Przycinamy krzewy. Warto przeprowadzić cięcie sanitarne (polega na usunięciu obumarłych, połamanych lub chorych pędów) krzewów liściastych i iglastych. Można też przycinać krzewy, które będą kwitły na pędach tegorocznych (budleje, krzewuszki, pięciorniki, wrzosy). Połowa marca jest również dobrym terminem strzyżenia żywopłotów bukszpanowych i...
Tydzień 12, Sentencja nr:1
Tydzień 12, Sentencja nr:1
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.