Logo
Logo

Osteospermum na balkonie | Jaką odmianę wybrać i jak uprawiać?

Nadeszła moda na osteo! Tego lata na balkonach królować będą stokrotki. Dotychczasowa królowa balkonów – pelargonia, będzie musiała oddać swą koronę. Długo panowała na wysokości naszych parapetów i najwyższy już czas na zmianę. Ten sezon, nie bez powodu, będzie należeć do osteospermum!

Spis treści
Jak wygląda osteospermum? Skąd pochodzi? Jakie są najpopularniejsze odmiany osteospermum? Czym się od siebie różnią? Jak uprawiać osteospermum?

Afrykańskie stokrotki

Osteo (Osteospermum) ma afrykańskie "korzenie", dlatego nazywana jest afrykańską stokrotką, choć niektórzy zwą ją błędnie dimorfoteką czy ogrodową gerberą, a inni mylą z bardzo podobną gazanią lub kolorowymi margerytkami. Są to sezonowe rośliny jednoroczne.

Kwiaty osteo do złudzenia przypominają nasze łąkowe stokrotki pospolite... i nic dziwnego – są z nimi bardzo blisko spokrewnione, są jednak od nich znacznie większe. Należą do bardzo licznej rodziny astrowatych (dawniej złożonych), tak, jak podobne do nich słoneczniki, margerytki czy dalie.

Dawna nazwa rodziny (czyli złożonych) pochodzi od budowy kwiatostanu, złożonego z dwóch rodzajów kwiatów – języczkowatych, które tworzą zewnętrzną, kolorową koronę płatków i rurkowatych, składających się na "oczko" - czyli okrągły środek kwiatostanu. Jest on doskonale przystosowany do wabienia owadów. Kolorowe płatki wabią zapylaczy, a ciemny środek jest pełen smakowitego nektaru.

Osteospermum na balkonie
Fot. Floradania.dk

Jej doniczkowe mieszańce są mniej odporne niż dzikie kuzynki, ale bez wątpienia "stokrotki" osteo są jednymi z najbardziej wytrzymałych kwiatów balkonowych. Niestraszne im prażące słońce i wakacyjne upały.

Do tego kupisz je wszędzie – od małych sklepów ogrodniczych, przez duże centra, i nawet popularne dyskonty, sklepy budowlane typu "Dom i Ogród" i "szwedzkie markety". Dostępne są w sprzedaży już od początku maja, ale nie śpiesz się z ich sadzeniem, gdyż majowe chłody mogą im zaszkodzić, choć nie zabić, bo na szczęście są odporne na niewielkie przymrozki.

Na zewnątrz bezpiecznie możesz je wystawić po 15 maja. Kwitną już od pierwszych dni po posadzeniu, jednak pełnię urody uzyskują dopiero od czerwca, zachwycając nawet do październikowych mrozów.

Osteospermum: Kwiaty słońca

Kwiaty osteo kochają słońce do tego stopnia, że zamykają się na noc i w czasie pochmurnych i deszczowych dni. Stokrotki są radosne i kolorowe – kwiaty przyjmują najróżniejsze barwy: od delikatnych odcieni bieli po intensywne czerwienie, ostre róże, lekkie błękity, aż do głębokich fioletów. Są większe od dzikich kuzynek (polnych stokrotek), ich średnica wynosi od 6, nawet do 10 cm.

Niektóre odmiany (np. z serii Cape Daisy) mają płatki w kształcie łyżeczek. Osteo zawiązuje najwięcej nowych pąków kwiatowych podczas chłodniejszych nocy. Niekiedy podczas długotrwałych upałów rośliny wstrzymują kwitnienie, jednak gdy pogoda wraca do normy, szybko wznawiają tworzenie nowych kwiatów.

Osteo to kwiaty słońca! Posadź obok siebie kilka kolorowych odmian i ciesz się kolorową łąką w doniczce! Kwiaty są nektarodajne, przyciągną więc kolorowe motyle.

Osteospermum w doniczce Osteospermum w doniczce
Osteospermum w doniczce Osteospermum w doniczce

Jak pielęgnować?

Pielęgnacja osteo jest bardzo łatwa, stąd ich ogromna popularność, jednak rośliny nie są bezobsługowe i wymagają regularnej troski.

Stanowisko
W ciągu sezonu trzymaj je w miejscu zacisznym, osłoniętym przed silnym wiatrem, ale możliwie jak najdłużej nasłonecznionym – minimum 6 godzin w ciągu dnia. Na zacienionych balkonach (północnych i wschodnich) osteo będzie słabiej kwitnąć!

Pojemniki
Wybierz proste doniczki o stonowanych barwach, aby nie odwracały uwagi od kwiatów. Pamiętaj, że każda roślina rozrośnie się minimum 2-3 krotnie, więc dobierz odpowiednio duży pojemnik.

Podłoże
Posadź je do uniwersalnej ziemi do kwiatów balkonowych, ale pamiętaj o warstwie drenażu na dnie doniczki. Jest ona bardzo ważna, bo osteo lubi częste podlewanie.

Podlewanie
Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, więc w czasie upałów trzeba podlewać dwa razy dziennie, ale bardzo nie lubi stać w wodzie (gniją mu wtedy korzenie).

Nawożenie
Zasilaj regularnie, podczas każdego podlewania koniecznie specjalnym nawozem do roślin kwitnących (może być do surfinii lub pelargonii). Rośliny tworzą bardzo wiele kwiatów więc składniki pokarmowe, a szczególnie potas, są im niezbędne do wzrostu.

Kwitnienie
Kiedy kwiaty zamierają, warto je wycinać, bo dzięki temu roślina intensywnie zawiązuje nowe pączki, nie zawiązuje niepotrzebnie nasion i kwitnie bez przerwy.

Osteo, czyli słoneczne stokrotki

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flora Dania

logo czasnawnetrze

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl

Autor
Osteospermum na balkonie | Jaką odmianę wybrać i jak uprawiać?
Osteospermum na balkonie | Jaką odmianę wybrać i jak uprawiać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl