Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Pytanie czytelnika: Chcę zbudować w swoim ogródku oczko wodne ale nie mam na nie zbyt wiele miejsca. Zastanawiam się jaki rozmiar powinno mieć oczko wodne.
Minimalna powierzchnia zarybionego i obsadzonego roślinami oczka wodnego nie powinna być mniejsza niż 10 m2, a jego głębokość sięgać płycej niż 1 m. W zbiorniku o optymalnych rozmiarach długo utrzymuje się równowaga biologiczna, a mróz nie powoduje uszkodzeń roślin i śnięcia ryb. Niecka może być nieco płytsza (jednak zawsze głębsza niż 40 cm), jeśli nie hodujemy ryb, ani nie uprawiamy roślin strefy głębokiej wody, np. nenufarów.
• W małych zbiornikach woda szybko się nagrzewa i ma słabą cyrkulację, więc takie oczka wymagają ciągłej troski – kontrolowania czystości wody, zdrowotności roślin i ryb, natleniania i dolewania wody.
• W dużych i głębokich nieckach łatwiej jest wspierać procesy samooczyszczania się wody, niż w małych i płytkich.
Budowa elementów wodnych wiąże się z dużymi nakładami pracy i nie obywa się bez materiałów o wysokiej jakości, co przekłada się na koszty inwestycyjne. A to dopiero część wydatków! Późniejsza obsługa zbiornika wymaga zakupu wielu urządzeń i osprzętu, co też kosztuje. Rozmiar oczka wodnego należy więc dobrze przemyśleć i nie kierować się tylko ogólnikowym zaleceniem o przystosowaniu go do wielkości ogrodu.
Tekst i zdjęcie: Lilianna Jampolska, zdjęcie tytułowe: zoosnow/Pixabay
Komentarze