Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Oświetlenie wokół domu i w ogrodzie

Zaprojektowanie funkcjonalnego i pięknego oświetlenia zewnętrznego wymaga doświadczenia i wyobraźni. Dom zmienia się niewiele, ale ogród wygląda zupełnie inaczej w różnych porach roku, zmienia się też z biegiem lat, bo rosną otaczające go drzewa i krzewy.

Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Każdy ogrodnik marzy o czym innym, ale prawie każdy kocha naturalne materiały i prezenty, które kojarzą się z roślinami, naturą, ogrodem,...

Dobrze jest, jeśli powierzamy przygotowanie projektu ogrodu architektowi krajobrazu, który zaprojektuje też oświetlenie domu i jego otoczenia: roślin, altany, oczka wodnego i elementów małej architektury ogrodowej, jak ogrodzenie, murki oporowe, pergole itp. Projektant może przygotować komputerowe wizualizacje różnych wariantów oświetlenia, uwzględniające także zmianę pór roku, co ułatwi nam podjęcie decyzji.

Oświetlenie wokół domu

Brama wjazdowa musi być oświetlona, byśmy mogli ją wygodnie otwierać i zamykać oraz widzieli wejście na posesję, by sprawdzić np. kto stoi przy furtce. Do oświetlenia bramy często wykorzystuje się silne reflektory halogenowe z czujnikiem ruchu. Czujnik musi być tak dobrany i umieszczony, by rzeczywiście reagował na ruch w interesującym nas obszarze, ale jego czułość nie powinna być zbyt wysoka, by nie reagował niepotrzebnie na małe zwierzęta (np. kota sąsiadów).

Lampa z czujnikiem ruchu
{image 1724 1}
Lampa z czujnikiem ruchu. Trzeba zadbać, by czujnik objął swoim zasięgiem cały interesujący nas obszar
fot. Lange Łukaszuk
Podświetlona tabliczka z numerem posesji, umieszczona przy furtce lub na ścianie domu, to drobiazg, który z pewnością docenią odwiedzający nas wieczorem goście
fot. Lange Łukaszuk

Podjazd i garaż

Droga prowadząca do domu i garażu nie musi być aż tak intensywnie oświetlona jak brama wjazdowa. Można zastosować oprawy najazdowe – ukryte w  nawierzchni podjazdu. Sam wjazd do garażu powinien być oświetlony dodatkową lampą, ważne, by dawała ona intensywne światło od razu po włączeniu, a więc powinna być wyposażona w żarówkę tradycyjną lub halogenową.

Drzwi wejściowe

Tu dobrego oświetlenia wymagają schody, na których często jest ślisko i mogą być nawet oblodzone. Światło powinno także padać na klamkę i zamki.


Elewacja

Oświetlenie elewacji wymaga  starannego ustawienia jego źródeł, by nie świeciły bezpośrednio w okna. Można zastosować oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu – podobnie jak na podjeździe – albo ustawić reflektory na trawniku.

Strumień światła skierowany równolegle do ściany budynku uwypukla fakturę elewacji, co jest efektowne, jeśli jest ona wykonana na przykład z łupanej cegły silikatowej, kamienia czy nieotynkowanej cegły ceramicznej. Niewskazane jest natomiast oświetlanie w ten sposób ścian otynkowanych na gładko, bo ujawni wszystkie usterki w tynkach. W oświetlaniu elewacji warto zachować umiar, bo niektórym osobom nawet niezbyt silne światło za oknem zakłóca sen.

{image 1725 2}
Strukturę elewacji uwydatniona przez światło
{image 1727 4}
Mur wzdłuż podjazdu to doskonałe miejsce na lampy oświetlające drogę do garażu
fot. Spotline
Strukturę elewacji uwydatnia światło ukierunkowane równolegle do powierzchni ścian
fot. Spotline
Reflektory z regulowaną w pionie i poziomie pozycją głowicy umożliwiają precyzyjne ustawienie kierunku padania światła
fot. Milantex


Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlając ogród, pamiętajmy o oświetleniu ścieżek, i to nie tylko ze względów użytkowych, ale również dla przydania uroku ogrodowi. Oświetlone altanki, oczka wodne, fontanny i kaskady też wyglądają bardzo efektownie.

Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne, lampy pływające lub zatapialne z niezależnie zasilanymi różnobarwnymi diodami umożliwiają  dowolne zmiany barwy światła. Nie chodzi tu o migoczące jarmarczne światełka – odpowiednio sterowana taka lampa diodowa umożliwia uzyskanie dowolnej barwy światła (przez wymieszanie barw podstawowych w odpowiednich proporcjach).


Oświetlane rośliny nie powinny rzucać plątaniny cieni na ścianę domu. Podświetlając ogród, warto uwzględnić potrzeby roślin oraz nocnych owadów.

Światło o dużym udziale czerwieni w widmie jest szczególnie przydatne w ogrodach zimowych, przedłuża roślinom zbyt krótki dzień i przyspiesza kiełkowanie roślin.
W takiej roli najlepiej  sprawdzają się sodówki wysokoprężne. Nie jest natomiast wskazane używanie ich do celów dekoracyjnych, bo w ich świetle zieleń wygląda nocą mniej korzystnie.

Owady nocne najsilniej reagują na światło zimne (o niebieskim odcieniu). Szczególnie przyciąga je światło świetlówek i rtęciówek wysokoprężnych, wskutek czego często giną od zetknięcia się z rozgrzaną powierzchnią lampy lub pożarte przez czyhające w jej pobliżu drapieżniki. Z drugiej strony w takim świetle zieleń wygląda bardzo korzystnie. Jeśli jednak oświetlimy taras energooszczędnymi świetlówkami (rurowymi lub kompaktowymi), to będą one przyciągać owady.

W związku z tym wiele opraw do oświetlenia ogrodu jest przystosowanych do źródeł światła o barwie przesuniętej ku czerwieni, bo nie przyciągają one owadów  (dotyczy to np. sodówek), jednak takie światło nie jest korzystne do oświetlania zieleni i lepiej zastosować je tylko przy tarasie i grillu.

Jarosław Antkiewicz

Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu