Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Oświetlenie wokół domu i w ogrodzie

Zaprojektowanie funkcjonalnego i pięknego oświetlenia zewnętrznego wymaga doświadczenia i wyobraźni. Dom zmienia się niewiele, ale ogród wygląda zupełnie inaczej w różnych porach roku, zmienia się też z biegiem lat, bo rosną otaczające go drzewa i krzewy.

Dobrze jest, jeśli powierzamy przygotowanie projektu ogrodu architektowi krajobrazu, który zaprojektuje też oświetlenie domu i jego otoczenia: roślin, altany, oczka wodnego i elementów małej architektury ogrodowej, jak ogrodzenie, murki oporowe, pergole itp. Projektant może przygotować komputerowe wizualizacje różnych wariantów oświetlenia, uwzględniające także zmianę pór roku, co ułatwi nam podjęcie decyzji.

Oświetlenie wokół domu

Brama wjazdowa musi być oświetlona, byśmy mogli ją wygodnie otwierać i zamykać oraz widzieli wejście na posesję, by sprawdzić np. kto stoi przy furtce. Do oświetlenia bramy często wykorzystuje się silne reflektory halogenowe z czujnikiem ruchu. Czujnik musi być tak dobrany i umieszczony, by rzeczywiście reagował na ruch w interesującym nas obszarze, ale jego czułość nie powinna być zbyt wysoka, by nie reagował niepotrzebnie na małe zwierzęta (np. kota sąsiadów).

Lampa z czujnikiem ruchu
{image 1724 1}
Lampa z czujnikiem ruchu. Trzeba zadbać, by czujnik objął swoim zasięgiem cały interesujący nas obszar
fot. Lange Łukaszuk
Podświetlona tabliczka z numerem posesji, umieszczona przy furtce lub na ścianie domu, to drobiazg, który z pewnością docenią odwiedzający nas wieczorem goście
fot. Lange Łukaszuk

Podjazd i garaż

Droga prowadząca do domu i garażu nie musi być aż tak intensywnie oświetlona jak brama wjazdowa. Można zastosować oprawy najazdowe – ukryte w  nawierzchni podjazdu. Sam wjazd do garażu powinien być oświetlony dodatkową lampą, ważne, by dawała ona intensywne światło od razu po włączeniu, a więc powinna być wyposażona w żarówkę tradycyjną lub halogenową.

Drzwi wejściowe

Tu dobrego oświetlenia wymagają schody, na których często jest ślisko i mogą być nawet oblodzone. Światło powinno także padać na klamkę i zamki.

Elewacja

Oświetlenie elewacji wymaga  starannego ustawienia jego źródeł, by nie świeciły bezpośrednio w okna. Można zastosować oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu – podobnie jak na podjeździe – albo ustawić reflektory na trawniku.

Strumień światła skierowany równolegle do ściany budynku uwypukla fakturę elewacji, co jest efektowne, jeśli jest ona wykonana na przykład z łupanej cegły silikatowej, kamienia czy nieotynkowanej cegły ceramicznej. Niewskazane jest natomiast oświetlanie w ten sposób ścian otynkowanych na gładko, bo ujawni wszystkie usterki w tynkach. W oświetlaniu elewacji warto zachować umiar, bo niektórym osobom nawet niezbyt silne światło za oknem zakłóca sen.

{image 1725 2}
Strukturę elewacji uwydatniona przez światło
{image 1727 4}
Mur wzdłuż podjazdu to doskonałe miejsce na lampy oświetlające drogę do garażu
fot. Spotline
Strukturę elewacji uwydatnia światło ukierunkowane równolegle do powierzchni ścian
fot. Spotline
Reflektory z regulowaną w pionie i poziomie pozycją głowicy umożliwiają precyzyjne ustawienie kierunku padania światła
fot. Milantex


Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlając ogród, pamiętajmy o oświetleniu ścieżek, i to nie tylko ze względów użytkowych, ale również dla przydania uroku ogrodowi. Oświetlone altanki, oczka wodne, fontanny i kaskady też wyglądają bardzo efektownie.

Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne, lampy pływające lub zatapialne z niezależnie zasilanymi różnobarwnymi diodami umożliwiają  dowolne zmiany barwy światła. Nie chodzi tu o migoczące jarmarczne światełka – odpowiednio sterowana taka lampa diodowa umożliwia uzyskanie dowolnej barwy światła (przez wymieszanie barw podstawowych w odpowiednich proporcjach).

Oświetlane rośliny nie powinny rzucać plątaniny cieni na ścianę domu. Podświetlając ogród, warto uwzględnić potrzeby roślin oraz nocnych owadów.

Światło o dużym udziale czerwieni w widmie jest szczególnie przydatne w ogrodach zimowych, przedłuża roślinom zbyt krótki dzień i przyspiesza kiełkowanie roślin.
W takiej roli najlepiej  sprawdzają się sodówki wysokoprężne. Nie jest natomiast wskazane używanie ich do celów dekoracyjnych, bo w ich świetle zieleń wygląda nocą mniej korzystnie.

Owady nocne najsilniej reagują na światło zimne (o niebieskim odcieniu). Szczególnie przyciąga je światło świetlówek i rtęciówek wysokoprężnych, wskutek czego często giną od zetknięcia się z rozgrzaną powierzchnią lampy lub pożarte przez czyhające w jej pobliżu drapieżniki. Z drugiej strony w takim świetle zieleń wygląda bardzo korzystnie. Jeśli jednak oświetlimy taras energooszczędnymi świetlówkami (rurowymi lub kompaktowymi), to będą one przyciągać owady.

W związku z tym wiele opraw do oświetlenia ogrodu jest przystosowanych do źródeł światła o barwie przesuniętej ku czerwieni, bo nie przyciągają one owadów  (dotyczy to np. sodówek), jednak takie światło nie jest korzystne do oświetlania zieleni i lepiej zastosować je tylko przy tarasie i grillu.

Jarosław Antkiewicz

Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Wysiewanie
Na czasie
Wysiewanie
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu