Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
3
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Oczyść ścieżki i chodniki: jak efektywnie oczyszczać bruk w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Cały mój chodnik z kostki jest zarośnięty chwastami i mchem, a dodatkowo ciągle zbiera się na nim piach i paprochy w wielkich ilościach. Czy są jakieś sprytne sposoby na szybkie oczyszczanie i ogólne "sprzątanie" takiego bruku w ogrodzie?

Gdy ogród jest większy i z naszymi ścieżkami sąsiaduje dużo starszych roślin, brud zbierający się na chodniku może się okazać bardzo uciążliwy. Chwasty i mech może go porastać nie tyle co z dogodnych dla siebie warunków, ale właśnie z powodu naszego zaniedbania!

► Pierwszym krokiem jest porządne odświeżenie nawierzchni:

  • Gdy niechciane rośliny już porosły naszą ścieżkę, po pierwsze sprawdź czy jest możliwe usunięcie chwastów wraz z korzeniami i postaraj się w całości je usunąć – ręczne usuwanie chwastów jest pracochłonne, ale najskuteczniejsze.
  • W następnej kolejności można wybrać dwa warianty. Można usunąć zielone części roślin, których nie mogliśmy usunąć z korzeniami ostrym narzędziem (takim jak nóż lub motyka) albo użyć herbicydu.
  • Kolejnym krokiem jest dokładne wymiecenie brudu i nadmiaru piachu.
  • Konieczne może się okazać użycie myjki ciśnieniowej.
  • Następnie użyj środka hamującego rozwój tych organizmów (np. preparat Antymech), aby zapobiec nawrotom ich występowania.
  • A na koniec zastosuj preparat konserwujący kostkę brukową.

► Po drugie pozostaje systematyczność w zmiataniu. Nie ma żadnej innej, szybszej metody, aby zadbać o swoje ścieżki i chodniki. Co dwa, trzy dni, należy wymiatać z nawierzchni ogrodowych gromadzące się zabrudzenia. Nie dopuszczajmy do tego, by długo zalegały na kostce.

Na rynku są dostępne bardzo różne i wygodne urządzenia, które z powodzeniem zastępują miotły i są bardzo wygodne w użyciu – warto się nimi zainteresować.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Zenbunny/Pixabay

 


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu