Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
3
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Oczyść ścieżki i chodniki: jak efektywnie oczyszczać bruk w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Cały mój chodnik z kostki jest zarośnięty chwastami i mchem, a dodatkowo ciągle zbiera się na nim piach i paprochy w wielkich ilościach. Czy są jakieś sprytne sposoby na szybkie oczyszczanie i ogólne "sprzątanie" takiego bruku w ogrodzie?

 

Gdy ogród jest większy i z naszymi ścieżkami sąsiaduje dużo starszych roślin, brud zbierający się na chodniku może się okazać bardzo uciążliwy. Chwasty i mech może go porastać nie tyle co z dogodnych dla siebie warunków, ale właśnie z powodu naszego zaniedbania!

► Pierwszym krokiem jest porządne odświeżenie nawierzchni:

  • Gdy niechciane rośliny już porosły naszą ścieżkę, po pierwsze sprawdź czy jest możliwe usunięcie chwastów wraz z korzeniami i postaraj się w całości je usunąć – ręczne usuwanie chwastów jest pracochłonne, ale najskuteczniejsze.
  • W następnej kolejności można wybrać dwa warianty. Można usunąć zielone części roślin, których nie mogliśmy usunąć z korzeniami ostrym narzędziem (takim jak nóż lub motyka) albo użyć herbicydu.
  • Kolejnym krokiem jest dokładne wymiecenie brudu i nadmiaru piachu.
  • Konieczne może się okazać użycie myjki ciśnieniowej.
  • Następnie użyj środka hamującego rozwój tych organizmów (np. preparat Antymech), aby zapobiec nawrotom ich występowania.
  • A na koniec zastosuj preparat konserwujący kostkę brukową.

► Po drugie pozostaje systematyczność w zmiataniu. Nie ma żadnej innej, szybszej metody, aby zadbać o swoje ścieżki i chodniki. Co dwa, trzy dni, należy wymiatać z nawierzchni ogrodowych gromadzące się zabrudzenia. Nie dopuszczajmy do tego, by długo zalegały na kostce.

Na rynku są dostępne bardzo różne i wygodne urządzenia, które z powodzeniem zastępują miotły i są bardzo wygodne w użyciu – warto się nimi zainteresować.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Zenbunny/Pixabay

 

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT