Nawierzchnia betonowa zamiast kamienia
Wśród roślin najlepiej wyglądają naturalne materiały, czyli nawierzchnie kamienne. Cena kamienia jest jednak wysoka, dlatego tak popularne są kostki i płyty betonowe, które go imitują (mogą też przypominać drewno).
Kolekcje zawierają pasujące do siebie elementy o różnej wielkości (kamień zaś zwykle trzeba przycinać, nawierzchnia kamienna jest pracochłonna). Ich kształt i krawędzie są nieregularne lub zaokrąglone, a powierzchnia licowa uszlachetniona.
Zobacz także: Kostka brukowa - monopol na ogrodowe dukty
Może być więc:
- profilowana - za pomocą formy nadaje się jej wygląd podobny do kamienia;
- szczotkowana - z porowatą fakturą i melanżem kolorów;
- obijana - przypomina starobruk, ma rysy i przetarcia, powstaje na skutek obijania kostki brukowej w specjalnym bębnie;
- płukana - szorstką, antypoślizgową powierzchnię tworzy się poprzez wypłukiwanie pod ciśnieniem z wierzchniej warstwy bruku zaczynu cementowego, co sprawia, że uwidaczniają się ziarna kruszywa.
Uwaga! Przed zakupem zwróćmy uwagę, czy kostka betonowa zawiera w wierzchniej warstwie jedynie naturalne kruszywo, bez domieszki barwników, które z czasem bledną i nasza nawierzchnia betonowa nie będzie już taka sama jak na początku.
źródło archiwum Budujemy Dom, fot. Polbruk