Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
16
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy działkę w ROD można przekazać w czasową opiekę innej osobie?

Działkowiec ROD może w pewnych sytuacjach ustanowić opiekuna działki. Regulują to przepisy regulaminu ROD. Ustanowienie opiekuna wymaga zgody zarządu ogrodu.

 

Zgodnie z § 79 regulaminu ROD, w uzasadnionych przypadkach (zdarzenia losowe lub przyczyny osobiste, np. choroba, dłuższa nieobecność) możliwe jest ustanowienie opiekuna działki na okres do dwóch lat.

Wniosek o wyrażenie zgody na ustanowienie opiekuna działki składa do zarządu ROD użytkownik działki – działkowiec, który korzysta już z działki w ROD na podstawie prawa użytkowania działki.

Regulamin ROD nie określa, czy ma to być wniosek złożony ustnie, czy pisemnie, ale warto złożyć go pisemnie dla własnej wygody i pewności. Dzięki złożeniu wniosku w formie pisemnej, można uzyskać kopię z podpisem członka zarządu ROD, który takie pismo przyjął wraz datą jego otrzymania.

Wiele działek jest często słabo zagospodarowanych lub zaniedbanych ze względu na podeszły wiek działkowców, ich chorobę, dłuższy wyjazd lub brak czasu. Tego typu rozwiązanie jest więc korzystne, kiedy aktualny użytkownik działki czasowo nie jest w stanie zająć się działką, a może być ona uprawiana przez wskazaną osobę. Dzięki temu działka jest stale zadbana, a opiekun (bez załatwiania żadnych formalności) ma możliwość na niej wypoczywać i uprawiać rośliny. Zyskują na tym wszyscy – działkowiec ustanawiający opiekuna, ogród działkowy i sam opiekun działki.

Warto pamiętać, że ustanowienie opiekuna działki wymaga zgody zarządu ROD, a odpowiedzialność za skutki opieki ponosi działkowiec, w imieniu którego działa opiekun. Ponadto, opiekun działki nie nabywa praw do działki, a jedynie uzyskuje możliwość opieki nad działką w ROD.

tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: photography33/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT