Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
16
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy działkę w ROD można przekazać w czasową opiekę innej osobie?

Działkowiec ROD może w pewnych sytuacjach ustanowić opiekuna działki. Regulują to przepisy regulaminu ROD. Ustanowienie opiekuna wymaga zgody zarządu ogrodu.

 

Zgodnie z § 79 regulaminu ROD, w uzasadnionych przypadkach (zdarzenia losowe lub przyczyny osobiste, np. choroba, dłuższa nieobecność) możliwe jest ustanowienie opiekuna działki na okres do dwóch lat.

Wniosek o wyrażenie zgody na ustanowienie opiekuna działki składa do zarządu ROD użytkownik działki – działkowiec, który korzysta już z działki w ROD na podstawie prawa użytkowania działki.

Regulamin ROD nie określa, czy ma to być wniosek złożony ustnie, czy pisemnie, ale warto złożyć go pisemnie dla własnej wygody i pewności. Dzięki złożeniu wniosku w formie pisemnej, można uzyskać kopię z podpisem członka zarządu ROD, który takie pismo przyjął wraz datą jego otrzymania.

Wiele działek jest często słabo zagospodarowanych lub zaniedbanych ze względu na podeszły wiek działkowców, ich chorobę, dłuższy wyjazd lub brak czasu. Tego typu rozwiązanie jest więc korzystne, kiedy aktualny użytkownik działki czasowo nie jest w stanie zająć się działką, a może być ona uprawiana przez wskazaną osobę. Dzięki temu działka jest stale zadbana, a opiekun (bez załatwiania żadnych formalności) ma możliwość na niej wypoczywać i uprawiać rośliny. Zyskują na tym wszyscy – działkowiec ustanawiający opiekuna, ogród działkowy i sam opiekun działki.

Warto pamiętać, że ustanowienie opiekuna działki wymaga zgody zarządu ROD, a odpowiedzialność za skutki opieki ponosi działkowiec, w imieniu którego działa opiekun. Ponadto, opiekun działki nie nabywa praw do działki, a jedynie uzyskuje możliwość opieki nad działką w ROD.

tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: photography33/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu