Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
13
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy działkowiec sprzedając działkę traci członkostwo w PZD?

Zgodnie ze statutem Polskiego Związku Działkowców, członkostwo w PZD przysługuje każdej osobie, która posiada prawo do użytkowania działki w ROD. Członkostwo trwa przez cały okres posiadania prawa do działki, ale mogą wystąpić okoliczności powodujące jego ustanie.

 

Kiedy działkowiec ROD traci członkostwo w PZD?

Może tak się stać w dwóch przypadkach: na skutek pozbawienia albo wygaśnięcia prawa do działki (§ 25 statutu PZD).

Pozbawienie członkostwa w PZD (Polski Związek Działkowców) może nastąpić w przypadku rażącego naruszenia przepisów ustawy, postanowień statutu, regulaminu ROD, zasad współżycia społecznego oraz działania na szkodę PZD.

Z kolei, wygaśnięcie członkostwa następuje m.in. w chwili śmierci, zrzeczenia się członkostwa czy też wygaśnięcia prawa do działki (§ 26 statutu PZD). Prawo do działki wygasa więc także w przypadku „sprzedaży” działki – przekazania prawa użytkowania działki innej osobie. Wspomniana wyżej. „sprzedaż” działki jest skuteczna z dniem zatwierdzenia przeniesienia praw do działki (a nie podpisania umowy).

Można więc stwierdzić, że członkostwo w PZD działkowca sprzedającego działkę, wygasa z dniem zatwierdzenia przez zarząd ROD przeniesienia prawa do działki na nowego użytkownika. Wygaśnięcie członkostwa powinno zostać stwierdzone w uchwale zarządu ROD.

Warto także dodać, że zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (z dnia 13 grudnia 2013 roku), można użytkować działkę w ROD, nie deklarując chęci bycia członkiem PZD. Należy jednak pamiętać, że działkowiec nie będący członkiem stowarzyszenia, nie ma prawa udziału w walnym zebraniu, a więc także wpływu na sprawy ogrodowe, w tym np. wybór członków zarządu ROD. Jednocześnie obowiązują go wszystkie decyzje i opłaty uchwalone w czasie walnego zebrania członków (nie płaci jedynie składki członkowskiej w wysokości 6 zł od działki).

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe kasto/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Wieslawa

04-08-2021 13:12

Wszędzie piszecie czego nie wolno działkowcom a mnie interesuje czego nie może Zarząd. Nagminie przeginają prawo przynajmniej w ,,moim,, ROD.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT