Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
13
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy działkowiec sprzedając działkę traci członkostwo w PZD?

Zgodnie ze statutem Polskiego Związku Działkowców, członkostwo w PZD przysługuje każdej osobie, która posiada prawo do użytkowania działki w ROD. Członkostwo trwa przez cały okres posiadania prawa do działki, ale mogą wystąpić okoliczności powodujące jego ustanie.

 

Kiedy działkowiec ROD traci członkostwo w PZD?

Może tak się stać w dwóch przypadkach: na skutek pozbawienia albo wygaśnięcia prawa do działki (§ 25 statutu PZD).

Pozbawienie członkostwa w PZD (Polski Związek Działkowców) może nastąpić w przypadku rażącego naruszenia przepisów ustawy, postanowień statutu, regulaminu ROD, zasad współżycia społecznego oraz działania na szkodę PZD.

Z kolei, wygaśnięcie członkostwa następuje m.in. w chwili śmierci, zrzeczenia się członkostwa czy też wygaśnięcia prawa do działki (§ 26 statutu PZD). Prawo do działki wygasa więc także w przypadku „sprzedaży” działki – przekazania prawa użytkowania działki innej osobie. Wspomniana wyżej. „sprzedaż” działki jest skuteczna z dniem zatwierdzenia przeniesienia praw do działki (a nie podpisania umowy).

Można więc stwierdzić, że członkostwo w PZD działkowca sprzedającego działkę, wygasa z dniem zatwierdzenia przez zarząd ROD przeniesienia prawa do działki na nowego użytkownika. Wygaśnięcie członkostwa powinno zostać stwierdzone w uchwale zarządu ROD.

Warto także dodać, że zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (z dnia 13 grudnia 2013 roku), można użytkować działkę w ROD, nie deklarując chęci bycia członkiem PZD. Należy jednak pamiętać, że działkowiec nie będący członkiem stowarzyszenia, nie ma prawa udziału w walnym zebraniu, a więc także wpływu na sprawy ogrodowe, w tym np. wybór członków zarządu ROD. Jednocześnie obowiązują go wszystkie decyzje i opłaty uchwalone w czasie walnego zebrania członków (nie płaci jedynie składki członkowskiej w wysokości 6 zł od działki).

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe kasto/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu