Logo
Logo
18
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy można przepisać działkę w ROD na członka rodziny lub zapisać ją w spadku?

Każdy działkowiec, który posiada ustanowione prawo do działki, może to prawo przenieść na rzecz innej osoby. Regulują to odpowiednie przepisy. Oto one.

 

Przeniesienie prawa do działki

Działkowiec nie jest właścicielem gruntu zajmowanego przez działkę, a jest jedynie jego dzierżawcą. Z kolei nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce stanowią już jego własność. Właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe jest zwykle Gmina lub Skarbu Państwa, a grunt, na którym znajduje się ogród działkowy jest oddany Stowarzyszeniu PZD w użytkowanie.

Każdy działkowiec, który posiada prawo do użytkowania działki, może to prawo przenieść („przepisać”) na rzecz innej osoby (także na członków rodziny) i wtedy posługujemy się terminem przeniesienie prawa do działki. Przeniesienie prawa do działki następuje na podstawie przepisów art. 41 ustawy o ROD w drodze umowy cywilno-prawnej (umowa przeniesienia praw do działki) pomiędzy działkowcem a pełnoletnią osobą fizyczną. Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Brak tej formy skutkuje nieważnością umowy, a skuteczność przeniesienia prawa do działki zatwierdza Zarząd ROD.

PRZECZYTAJ TAKŻE!
🔴 Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych
🔴 Regulamin uchwalony przez Krajową Radę PZD
🔴 Porady prawne na stronie internetowej PZD
🔴
Wzory dokumentów

Czy działkę można przekazać w spadku?

Przepisy ustawy o ROD (art. 38) ustanawiają odrębne od przepisów Kodeksu Cywilnego (KC) regulacje w takich sytuacjach. Prawo do działki nie podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych, a więc nie wchodzi w skład masy spadkowej. Działkowiec nie może też za życia dysponować prawem do działki na wypadek swojej śmierci.

Jeśli działkowiec pozostawał w związku małżeńskim i małżonkom wspólnie przysługiwało prawo do działki – z chwilą śmierci działkowca małżonek staje się wyłącznym dzierżawcą działki. Gdy małżonkowi zmarłego nie przysługiwało prawo do działki i jest on zainteresowany nabyciem tego prawa, musi przed upływem 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca złożyć do zarządu ROD odpowiednie oświadczenie. W przypadku nie złożenia oświadczenia w terminie, o prawo do działki mogą starać się zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa zmarłego.

🔴 Chcesz zostać działkowcem? Dowiedz się, jak to zrobić!

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe Jim_Filim/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Prężnie usuwamy chwasty wyrywając je dokładnie z korzeniami. W drugim roku od założenia trawnika, można zastosować oprysk herbicydem aby oczyścić go z chwastów.
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Kwiatom balkonowym może być bardzo gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód dlatego przestawmy je jeśli możemy. 
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych należy rozpocząć ich nawożenie (aksamitki, pelargonie, surfinie). Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Rośliny wrażliwe na zimno można teraz wystawić na taras lub balkon (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd). Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem i podlewać jedynie rano lub wieczorem.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu