Logo
Logo
37
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Odszkodowania i prawa działkowców w razie likwidacji ROD

Wielu posiadaczy działek oraz osoby, które dopiero zastanawiają się nad jej kupnem mają uzasadnione obawy, czy warto inwestować pieniądze w zakup, budowę altany oraz rośliny. Coraz częściej słyszy się przecież o likwidacji PZD oraz wywłaszczeniem działkowców. Na szczęście przepisy prawa chronią posiadaczy działek w ROD.

 

Ustawa chroni działkowców!

Często osoby poszukujące działek lub nowi działkowcy nie są do końca pewni czy warto inwestować w zagospodarowanie działki. Zwykle obawy związane są z faktem, iż właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe jest zwykle Gmina lub Skarb Państwa - działki mogą być częściowo lub w całości likwidowane pod realizację celu publicznego (np. budowa drogi, szkoły itp.). Jednak prawa działkowców w tych przypadkach zabezpiecza ustawa o ROD z 13 grudnia 2013 roku:

  • jeżeli ogród będzie przeznaczony na cel publiczny działkowcy na mocy ustawy otrzymają odszkodowanie, a stowarzyszenia ogrodowe teren zastępczy na odtworzenie ogrodu.
  • gdy ogród znajdujący się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego będzie przeznaczony na inny cel niż publiczny do likwidacji będzie dodatkowo potrzebna zgoda 2/3 działkowców.
  • w przypadku ogrodów będących przedmiotem roszczeń, gdzie organa administracji nakażą zwrot gruntu byłym właścicielom gruntu, dopuszczalna będzie likwidacja ROD.

Czy można dostać odszkodowanie w wypadki likwidacji działki?

W każdym z wyżej wymienionych przypadków ustawa zabezpiecza prawa działkowców oraz uwzględnia przyznanie im odszkodowania za utracone mienie (nasadzenia i naniesienia). Należy pamiętać jednak, że za obiekty, w tym również altanę wybudowane niezgodnie z przepisami (ponadnormatywne), działkowcowi nie przysługuje odszkodowanie w przypadku likwidacji ROD. Jednocześnie ustawa wskazuje zasady regulacji stanu prawnego gruntów ROD – wskazuje warunki i możliwość nabywania przez stowarzyszenia ogrodowe urzędowych decyzji o prawie użytkowania terenów ROD.

Warto dbać o estetyczne zagospodarowanie działki także z innych powodów. Działki atrakcyjnie i estetycznie urządzone, z zadbanymi nasadzeniami i altanami są automatycznie więcej warte, a ponadto wytracają z ręki argumenty przeciwnikom ROD, którzy chcą je likwidować, uważając za zaniedbany przeżytek.

PRZECZYTAJ TAKŻE!
🔴 Jak zostać działkowcem?
🔴 Jak kupić działkę?

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułoweHannamariah/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Prężnie usuwamy chwasty wyrywając je dokładnie z korzeniami. W drugim roku od założenia trawnika, można zastosować oprysk herbicydem aby oczyścić go z chwastów.
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Kwiatom balkonowym może być bardzo gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód dlatego przestawmy je jeśli możemy. 
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych należy rozpocząć ich nawożenie (aksamitki, pelargonie, surfinie). Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Rośliny wrażliwe na zimno można teraz wystawić na taras lub balkon (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd). Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem i podlewać jedynie rano lub wieczorem.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu