Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
20
Do góry

Jak udekorować ogród: magia tkwi w szczegółach

Twój ogród nieco spowszedniał i zastanawiasz się co zrobić, by znów nabrał blasku? Udekoruj go, tak samo jak to robisz ze swoim domem! Wystarczy, że umieścisz w nim kilka gustownych detali, a już zacznie wyglądać inaczej.

Dekoracje w ogrodzie nie muszą być wyszukanymi i kosztownymi gadżetami. Całkiem dobrze sprawdzą się stare konary z sadu, kamień z pobliskiej łąki lub sprytny drobiazg upolowany na "pchlim targu". Zanim jednak zaczniesz szukać do ogrodu odpowiednich dekoracji, najpierw pomyśl, jaki efekt chcesz dzięki nim uzyskać.

Odrobina romantyki

Jeśli kochasz romantyczne klimaty, poszukaj ciekawych świeczników i lampionów. Doskonałe będą delikatne, ażurowe latarenki z metalu, ustawione w pobliżu miejsca wypoczynku, ale równie uroczo zaprezentują się niewielkie lampiony lub własnoręcznie wykonane ze słoików świeczniki, zawieszone na gałązkach drzew lub krzewów. Na rabacie, trawniku lub przy altanie, można też ustawić metalowy kwiatek lub kamienną figurkę.

Jak udekorować ogród Fot. Śnieżka SA

W romantycznym ogrodzie znakomicie zaprezentuje się także drewniana donica z kratką, po której będą się wspinać się delikatne pnącza lub urocze róże oraz stary, pomalowany na biało rower, stanowiący konstrukcję dla roślin.

W takim ogrodzie nie powinno również zabraknąć miejsca do wypoczynku, dlatego warto pomyśleć o bujanym fotelu wiklinowym, który jest esencją romantyzmu lub metalowym, białym, ażurowym stoliku na kawę.

Prowansalskie klimaty

Jak udekorować ogród
Fot. Gianni Crestani/Pixabay

Wolisz ogród inspirowany klimatami południa? Nic prostszego, wystarczy udekorować go kilkoma bielonymi, drewnianymi skrzyniami, wypełnionymi lawendą lub w odpowiedni sposób ułożyć na rabatach kilka jasnych płyt piaskowca. Doskonale sprawdzą się też gliniane amfory, w których możemy posadzić np. "spływające" bluszcze.


Sielsko anielsko

Odpowiada ci klimat ogrodu rustykalnego? Bardzo proszę, wiklinowe kosze, wyszukany na targu staroci metalowy dzban na wodę, siedzisko z surowego drewna, ciekawy konar umieszczony na trawniku, stara, drewniana rama okienna powieszona na konarze drzewa, kwietnik urządzony w zapomnianej taczce, drewnianej balii bądź siedzisku zepsutego krzesła lub gliniany dzban w rogu rabaty sprawią, że poczujesz się w swoim "nowym" ogrodzie niemal jak u babci.

Jak udekorować ogród fot. Nadine Doerlé - Pixabay Fot. Nadine Doerlé/Pixabay

Szczypta egzotyki

Fascynuje cię powiew orientu? Umieść w pobliżu kępy traw kamienną latarenkę lub ustaw obok altanki inspirowaną wschodem mini-fontannę. Możesz też umieścić na rabacie dwa różnej wielkości surowe kamienie, posążek w stylu orientalnym lub postarzaną wazę, a na gałązce drzewa zawiesić bambusowy dzwonek wietrzny.


Jak udekorować ogród fot. GarrettLee Davis - Pixabay
Fot. GarrettLee Davis/Pixabay 

Pożegnaj krasnala!

Za nic w świecie nie próbuj dekorować rabat i trawników pstrokatymi krasnalami czy plastikowymi zwierzątkami. Chociaż będą one dobre dla dzieci, niekoniecznie już dla ogrodu.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne/Pixabay


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Twoja strona ogrodu