Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Rzeźby wiatrowe i pomysły na ogrodowe dekoracje

Każda przestrzeń wymaga przemyślanej aranżacji. Dlatego, jak już zaprojektujemy salon i kuchnię warto pomyśleć jak urządzić przestrzeń wokół domu. Aranżowanie zieleni czy to w przydomowym ogrodzie czy na balkonie zawsze powinno opierać się o sposób w jaki z niej korzystamy.

Tworzenie zacisznych miejsc relaksu, czy kącików zabaw i spotkań w szerszym gronie jest konieczne, aby każdy poczuł się w tej przestrzeni dobrze. W aranżowaniu takich zakątków warto wykorzystać zróżnicowane nasadzenia tworzące ciekawe zaułki, przepierzenia i podkreślające funkcje otwartych przestrzeni. W większych ogrodach można wykorzystać architekturę ogrodową typu altany, ale małe przydomowe ogródki czy tarasy mogą być równie funkcjonalne i przytulne.

Aby osiągnąć efekt zróżnicowania przestrzeni konieczne jest sięgnięcie po trzeci wymiar. Planując ogród, nawet ten malutki wykorzystajmy trejaże, pergole i wszystkie te elementy, które pozwolą nam stworzyć zielone ściany i ażurowe przepierzenia. Dzięki takim zabiegom przełamiemy linię trawnika czy desek tarasowych i wyniesiemy ogród na wyższy poziom.

pomysły na ogrodowe dekoracje
 

Kolejnym ważnym elementem każdego ogrodu jest światło i elementy dekoracyjne. To one, obok roślin, stanowią o charakterze użytkowanej przez nas przestrzeni. I tak, jak każdy ma swój ulubiony styl, tak i dekoracje w ogrodzie powinny być spójne ze sposobem w jaki spędzamy czas. Jeśli lubimy przesiadywać wieczorami na altanie lub tarasie ciekawym sposobem wprowadzenia relaksacyjnego nastroju będzie rozwieszenie łańcuchów świetlnych wokół altany, drzew lub na ogrodzeniu.

Natomiast żeby przyciągnąć gwiazdy do ogrodu, a jednocześnie stworzyć niebanalną, nocną aranżację wystarczy rozmieścić kilka wyższych i niższych punktów świetlnych w różnych miejscach ogrodu. Oczywiście tutaj pojawia się problem z koniecznością pociągnięcia kabli do każdej lampy. Ale i na to jest rozwiązanie. Wystarczy zastosować oświetlenie solarne, które po prostu umieszczamy tam, gdzie aktualnie nam pasuje. Bez kabli, bez przekopywania trawnika. Łatwo i wygodnie. Obecnie dostępne są zarówno lampy solarne z grotem ziemnym, latarnie solarne, jak i całoroczne łańcuchy świetlne zasilane panelami solarnymi.

SOLARNY ŁAŃCUCH ŚWIETLNY - ŻARÓWKI - L24305
 

Co jednak w sytuacji, kiedy szukamy większych form dekoracyjnych i chcemy iść z duchem czasu aranżując naszą zieloną wyspę? Wówczas wystarczy zajrzeć na stronę www.aurora-garden.pl i obejrzeć dostępne tam Rzeźby Wiatrowe. Te niezwykłe konstrukcje nawiązujące swoim kształtem do form florystycznych lub ultra nowoczesnych stanowią nie tylko niebanalną statyczną ozdobę ogrodową, ale dzięki mechanizmom łożyskowym wprawiane są w ruch przez nawet delikatne podmuchy wiatru. Ich niezwykłość nie polega tylko na nietuzinkowych formach, choć te są ich niewątpliwym atutem.

Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego tak łatwo godzimy się na to, że ogrodem zachwycamy się zaledwie kilka miesięcy w roku? W naszym klimacie większość czasu ogrody stoją odłogiem. A przecież tak łatwo to zmienić! Owszem, ukwiecone ogrody późnej wiosny czy lata są zawsze piękne, ale i pozostałe pory roku mogą zachwycać jeśli ożywimy ogród właśnie Rzeźbami Wiatrowymi.

Rzeźby wiatrowe Rzeźby wiatrowe
   

Dzięki kształtom i wprowadzanemu do ogrodu, spontanicznemu ruchowi każde spojrzenie przez okno czy picie herbaty na tarasie będzie wiązało się z niezapomnianymi przeżyciami. Rzeźby są całoroczne i odporne na warunki atmosferyczne. Pracują cicho, a ich zróżnicowaną kolorystykę i formę możemy dopasować do indywidualnych założeń i charakteru ogrodu. Dodatkowo ich montaż jest bajecznie prosty. Mocne groty ziemne stabilnie mocują Rzeźbę w podłożu, a jeśli chcemy przymocować ją do balustrady tarasu lub balkonu możemy to zrobić w prosty sposób, wystarczy użyć opasek zaciskowych.


Jeśli nie masz jeszcze pomysłu, jak urządzić przestrzeń na tarasie czy w ogrodzie to skorzystaj z porad na www.aurora-garden.pl/pl/blog. Na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Źródło: Aurora Garden

Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów
Tydzień 3, Sentencja nr:4
Tydzień 3, Sentencja nr:4
Zimowe miesiące warto wykorzystać na planowanie naszego nowego ogrodu w nowym roku
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji przygotowanych wcześniej okryć mających chronić rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie uszkodzeń okrycia należy poprawić
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu nie należy przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.