Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
38
Do góry

Kwiaty na cmentarz. Jak udekorować grób?

Aby udekorować nagrobek żywą zielenią, należy zdecydować się na gatunki, które nie wymagają szczególnej opieki, są wytrzymałe na niekorzystne czynniki i długo zachowują walory dekoracyjne. Które rośliny nadają się więc na cmentarz?

W święto Wszystkich Świętych (1 listopada), a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Najpopularniejszymi roślinami cmentarnymi są oczywiście chryzantemy. Warto jednak zwrócić uwagę na inne gatunki.

Można wybierać spośród roślin całorocznych (np. zimozielonych iglaków) lub sezonowych - kwitnących od wczesnej wiosny do późnojesiennych mrozów. Wybór roślin jest bardzo duży i każdy znajdzie odpowiednio dobrane do swoich upodobań! Niektóre sprawdzą się jako dekoracje w pojemnikach, inne jako kwiat cięty lub składnik wiązanek.

Roseta Urbalive www.eko-ogrod.pl

Donice samonawadniające oraz wazony serii Roseta Urbalive można z powodzeniem stosować przez cały rok. Produkty są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na promieniowanie UV. Dzięki temu nie pękają pod wpływem mrozu, nie zmieniają kształtu oraz się nie odbarwiają zachowując estetyczny wygląd przez długi czas.

Produkty można nabyć w sklepie internetowym www.eko-ogrod.pl oraz w sklepach stacjonarnych sieci Selgross C&C.

Donica nagrobkowa Roseta Urbalive www.eko-ogrod.pl Wazon nagrobkowy Roseta Urbalive www.eko-ogrod.pl

Rośliny cmentarne na kwiat cięty i do wiązanek

Astry – to powszechna dekoracja nagrobków. Kwitnienie wielu gatunków i odmian przypada na jesień – są dostępne na Wszystkich Świętych. Poszczególne astry znacznie różnią się wyglądem. Na groby najczęściej wybiera się efektowne odmiany o dużych, pełnych kwiatach. Średnia trwałość kwiatów astrów wynosi 10-18 dni.

Goździki – dobrze wyglądają i zachowują dużą trwałość w wazonie. Można je uprawiać także w donicy. Do kompozycji często wybiera się kwiaty białe, różowe, czerwone lub dwubarwne. Większość gatunków kwitnie od wiosny do końca lata. Kwiaty wytrzymują niskie (ale nie ujemne) temperatury. Trwałość goździków przedłuża się, usuwając liście w dolnej części łodygi.


Lilie – są wykorzystywane zarówno do tworzenia jednorodnych, jak i mieszanych kompozycji. Najczęściej wybiera się kwiaty w kolorze białym, chociaż można także spotkać lilie żółte, różowe lub łososiowe. W stadium otwierających się, wybarwionych pąków zachowują trwałość w wazonie do 9 dni. Dłużej utrzymują świeżość, jeśli usunie się z nich pylniki. Lilie uważa się za symbol życia wiecznego.

Gerbera – to klasyczny gatunek wykorzystywany uniwersalnie: do wazonu, wiązanek i wieńców. Kwiaty są dostępne w wielu kolorach. Łodygi warto usztywnić, wkładając do nich (przez środek kwiatu) choćby cienki drut florystyczny.

kwiaty na groby fot. Petra Beerhalter - Fotolia.com
kwiaty na groby fot. Petra Beerhalter - Fotolia.com

Mieczyki – to jedne z najefektywniejszych roślin na bukiety. Z powodzeniem można je wykorzystywać do dekoracji nagrobków. Kwitną od lipca do sierpnia. Kwiatostany mogą przekraczać 1 m długości. Zachowują trwałość w wazonie nawet do dwóch tygodni.

Nachyłki – jako kwiat cięty są niedoceniane. Szkoda, gdyż zachowują trwałość w wazonie nawet przez 2-3 tygodnie. Żółtoczerwone koszyczki (nachyłek wielkokwiatowy) pojawiają się w czerwcu.

Dalie – na kwiat cięty wykorzystuje się różne gatunki i odmiany dalii, szczególnie efektowne są jednak te pomponowe. Wytwarzają duże, pełne kwiatostany pokryte języczkowatymi kwiatami na całej powierzchni. Ich trwałość w wazonie wynosi 6-7 dni. Kwitną późnym latem i jesienią.


Anturium – to jedna z najpopularniejszych na kwiat cięty roślin pokojowych. Wrażenie robią jej kolbowate kwiaty otoczone szeroką, sercowatą pochwą (najczęściej o czerwonej barwie). Anturium można wykorzystywać do wiązanek i bukietów. Trwałość w wazonie (w dobrych warunkach) dochodzi nawet do miesiąca.

Iglaki – najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia wiązanek (jako podkład). Do tego celu korzysta się głównie ze świerków oraz jodeł. Świerk jest gęsty i ma krótkie igły (ale szybko je gubi), jodła jest nieco bardziej wytrzymała i ma delikatne igliwie.

Jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

 • Warto wybierać te kwiaty, które znajdują się dopiero w początkowej fazie kwitnienia. Dzięki temu ich trwałość będzie dłuższa.
 • Łodygi kwiatów przed włożeniem do wazonu powinno się ciąć na ukos.
 • Rośliny warto na kilka godzin przed cięciem podlać.
 • Dodanie do wody w wazonie kwasku cytrynowego (lub soku z cytryny) oraz cukru (pół łyżki na 1 l wody) przedłuża trwałość bukietu.
 • Wodę w wazonie można dezynfekować, dodając aspirynę, nadmanganian potasu lub miedzianą monetę (to nie szkodzi kwiatom ciętym).
 • Do przedłużania trwałości kwiatów ciętych stosuje się również gotowe środki, np.: Chrysal, Chrysal Clear, Flower Fresk.
 • Wodę powinno się wymieniać przynajmniej raz na kilka dni, a najlepiej codziennie.

Kwiaty cmentarne do uprawy w donicach

Chryzantemy – to najpopularniejszy „cmentarny” gatunek. Jest tak powszechną dekoracją grobów, że w Polsce rzadko spotyka się go (w przeciwieństwie do wielu innych krajów) na ogrodowych rabatkach. Chryzantemy można wykorzystać jako kwiat cięty lub ozdobę uprawianą w pojemnikach. Są dostępne w szerokiej palecie barw kwiatów (białe, żółte, łososiowe, bordowe, pomarańczowe). Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Roślina nie bez przyczyny jest wykorzystywana na cmentarzach – długo kwitnie, długo zachowuje trwałość, jest dość odporna na suszę i mróz (zwłaszcza odmiany o małych kwiatach). Niektóre odmiany mogą zimować w gruncie! Dowiedz się więcej o uprawie chryzantem

Wrzosy i wrzośce – to piękne jesienne i wiosenne żywe ozdoby, które wykorzystuje się także na cmentarzach. Uprawia się je zazwyczaj w dość płaskich, szerokich pojemnikach. Z reguły traktowane są jako rośliny sezonowe (w donicy nie przetrwają zimy). Trzeba je regularnie podlewać. Można kupić odmiany o różnej barwie kwiatów (także białe, intensywnie różowe i żółte). Dowiedz się więcej o uprawie wrzosów i wrzośców

Popularne cmentarne kwiaty do doniczek to także: bratki, prymulki (pierwiosnki), begonie wiecznie kwitnące, kapusta ozdobna, mrozy (starzec popielny), miniaturowe róże, gazanie, pelargonie, koleusy, niecierpki, plektrantusy oraz wiele innych niskich gatunków kwiatów rabatowych i balkonowych.

 kwiaty na groby fot. Petra Beerhalter - Fotolia.com kwiaty na groby fot. Petra Beerhalter - Fotolia.com
 kwiaty na groby fot. Petra Beerhalter - Fotolia.com
 kwiaty na groby fot. Petra Beerhalter - Fotolia.com

Rośliny cmentarne do uprawy w gruncie


Barwinek pospolity – to piękna zimozielona roślina okrywowa. Jest ozdobna zarówno z błyszczących liści jak, i fioletowych kwiatów (kwitnie od kwietnia do maja). Radzi sobie w różnych warunkach, także w dużym zacienieniu. Można uprawiać ją w niewielkim pojemniku (jest wtedy mniej odporna na mróz) lub w pobliżu nagrobka (umiarkowanie dobrze znosi deptanie). W podobny sposób wykorzystuje się bluszcz pospolity.

Bukszpan wiecznie zielony – krzew można posadzić w pobliżu nagrobka, o ile wystarczy miejsca. Można go prowadzić w formie naturalnej lub figur geometrycznych. Poza cięciem nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Alternatywą może być cis pospolity lub żywotnik (tuja).

Popularne cmentarne kwiaty do uprawy w gruncie to także: karłowe iglaki - np. jałowce płożące, kosodrzewina, świerk kłujący 'Glauca Globosa', świerk biały 'Conica' , irga pozioma, ciemierniki (zimowe róże), bratki, wiosenne rośliny cebulowe (krokusy, szafirki, tulipany, narcyzy, hiacynty), irysy, piwonie, róże, lilie, hosty (funkie), rośliny skalne - np. rojniki, rozchodniki, skalnica, zawciąg, floksy, dąbrówka rozłogowa i inne, a także aksamitki i wiele gatunków niskich kwiatów rabatowych i balkonowych.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie główne: Roseta Urbalive, zdjęcia kompozycji: Petra Beerhalter - Fotolia.com


Komentarze

To Cię zainteresuje
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.