Logo
Logo

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus)

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: rozety liściowe, ulistnienie
  • Gleba: torfowa, świeża, przepuszczalna, lekka
  • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
  • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
  • Wysokość: do 70 cm
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień
  • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

    Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) to tropikalna paproć rodziny zanokcicowatych (Aspleniaceaea). Pochodzi z rejonów podzwrotnikowych Azji południowej (Indii) i Australii. W Polsce jest coraz popularniejszą rośliną domową.

    Bylina ta dorasta w warunkach domowych do 70 cm wysokości. Wytwarza rozetę z dużych, lancetowatych, szerokich, mocno marszczonych liści o szerokości ok 10-15 cm. Liście są błyszczące z góry, a od dołu zwykle matowe. Mają tendencję do rozszczepiania się w kilka końców.

    Jak u wszystkich paproci, młode liście wyrastają z kłącza od środka rozety, a rozmnażanie następuje przez zarodniki rozwijające się na spodzie liści w zarodniach.

    Zanokcica gniazdowa to epifit – żyjąca najczęściej na innych roślinach, które pełnią rolę podpory, a składniki pokarmowe czerpie z powietrza.

    Wymagania i uprawa

    Stanowisko dla zanokcicy gniazdowej to półcień – na słońcu szybko marnieje i choruje. Powinniśmy uważać, aby temperatura wahała się pomiędzy 16, a 25°C.

    Odpowiednie podłoże dla rośliny to typowa gleba dla paproci, czyli przepuszczalna, lekka, torfowa, gleba o kwaśnym odczynie.

    Paprocie powinniśmy podlewać odstałą, miękką wodą raz na 5-7 dni. Możemy ją zasilać specjalnymi nawozami dla paproci (zgodnie z zaleceniami dla nawozu) zwykle raz na 2-3 tygodnie. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia.

    Zastosowanie

    Paproć ta najlepiej się czuje na parapetach wschodnich lub zachodnich. Będzie się dobrze sprawdzać w mniejszych widnych łazienkach, w których panuje stała wilgoć.

    Zanokcica gniazdowa jest idealna do tworzenia domowego urban jungle jak też wnętrz stawiających na nowoczesność i minimalizm.

    Wybrane odmiany

    • 'Crispy wave' – najczęściej spotykana, całobrzega, średnich rozmiarów (zdj. 1, 2)
    • 'Campio' – nieregularne, "poszarpane", gęsto powcinane brzegi liści
    • 'Crossie' – niezwykle mocno i licznie rozszczepiająca się na końcach liści


    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk

    Autor
    Zanokcica gniazdowa
    Zanokcica gniazdowa
    Katarzyna Jeziorska

    Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (3)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

    Gość Magda Win.

    29-09-2021 13:13

    Moja zanokcica obumiera - liście jej brązowieją i kruszeją od środka :( Wdaje mi się, że ją zalałam - pomimo, że jest to paproć, to chyba nie lubi zbyt wilgotnego podłoża. Czy przesadzanie ją do świeżej, lekkiej ziemi pomoże?

    Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl