Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Buszrem: Gdzie zlokalizować strefę śmietnika na posesji?

Miejsce gromadzenia odpadów stałych - czyli potocznie mówiąc śmietnik - podlega szeregom reguł wynikających ze specyficznych warunków użytkowania i regulowań prawnych. Na dodatek oczekujemy, że nie będą psuły estetyki posesji.

Strefa śmietnika - gdzie ją zlokalizować?

Jest w otoczeniu domu jednorodzinnego kilka stref, które wymagają szczególnego opracowania. Wynika to z reguły ze specyficznych warunków ich użytkowania i stawianych przed nimi oczekiwań. Dodatkowymi ograniczeniami są tu z reguły uwarunkowania prawne. Jedną z takich stref zdecydowanie jest miejsce gromadzenia odpadów stałych, czyli potocznie mówiąc śmietnik, lub precyzyjniej – osłona śmietnika. Jest to strefa o tyle trudna do opracowania, że stawiane przed nią wymagania są (przynajmniej pozornie) sprzeczne.

Ze względu na obsługę musi być zlokalizowana od frontu działki, możliwie przy drodze dojazdowej. Ze względu na aspekty estetyczne oczekujemy raczej, że będzie ukryta przed oczami gości i łatwa do utrzymania w czystości. Z kolei ze względu na wygodę użytkowania ścierają się ze sobą dwa argumenty.

śmietnik fot. Pixabay
fot. Pixabay

Z jednej strony oczekujemy lokalizacji możliwie w pobliżu wejścia do budynku – tak, aby można było wyrzucać śmieci przy okazji wychodzenia z domu. Przeciwna opcja mówi o usytuowaniu jej możliwie daleko od głównego wejścia, zakładając pewnego rodzaju wyższość estetyki nad funkcjonalnością.

Blisko ale niewidocznie

Miejsce gromadzenia odpadów stałych musi być zlokalizowane na działce i musi umożliwiać segregację śmieci. W wersji minimalnej to po prostu utwardzony placyk na którym ustawiane są pojemniki. W takim wypadku rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie precyzuje, że zastosowane kontenery muszą być wyposażone w zamykane otwory wrzutowe.


W wersji nieco bardziej rozbudowanej dochodzi do tego pionowa osłona, najczęściej murowana, a nawet zadaszenie. Może to również (pod pewnymi obostrzeniami) być wydzielone pomieszczenie w budynku. Jeśli jednak decydujemy się na zewnętrzną osłonę, najlepiej usytuować ją w linii ogrodzenia, tak aby zabierała możliwie mało miejsca i była stosunkowo łatwa do ukrycia – na przykład za pomocą roślinności.

Kwestia wyglądu i lokalizacji zależy od projektu zagospodarowania działki oraz projektu samego śmietnika. Warto go zrobić, mimo że nie jest to obowiązkowe. Do budowy takiego obiektu (o ile nie jest tylko utwardzonym placem, oraz jeśli nie jest uwzględniony w np. pozwoleniu na budowę domu) wymagane jest zgłoszenie wykonania robót budowlanych.

Sama lokalizacja podlega również pewnym obostrzeniom prawnym. Miejsce gromadzenia odpadów musi znajdować się co najmniej 2m od granicy sąsiedniej działki, chyba że styka się z takim samym obiektem po drugiej stronie granicy. Może znajdować się przy linii rozgraniczającej od strony ulicy, nie może jednak być usytuowane bliżej niż 3m od drzwi i okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

Wszystkie te odległości dotyczą wyłącznie w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej. Przy wszystkich innych budynkach są one zdecydowanie większe. Między śmietnikiem a miejscem umożliwiającym dojazd śmieciarki powinno być w myśl tych samych przepisów utwardzone dojście. Wszystko to to kwestie projektowe decydujące o wyborze lokalizacji i formy osłony.

Ścieżka do śmietnika

Dużo jednak można usprawnić (lub zepsuć) samym doborem posadzki w miejscu gromadzenia odpadów. Należałoby więc zastanowić się, jakie parametry powinna ona spełniać.

ścieżka z kostki postarzanej Roma fot. Buszrem
ścieżka z kostki postarzanej Roma
fot. Buszrem

Pamiętajmy, że pojemniki na odpady najczęściej są zaopatrzone w kółka, zwykle niewielkiej średnicy. Aby je optymalnie wykorzystać – część śmietnika w której będą ustawione oraz trasa po której będą wytaczane powinny być pokryte możliwie gładką, równą kostką o niewielkich spoinach. Niewskazane są elementy postarzane czy o strukturze łamanego kamienia.

Niezbyt dobrym rozwiązaniem będą również szerokie, nierówne spoiny. Doskonale natomiast sprawdzą się na przykład kostki typu Malta o gładkiej powierzchni i równych fugach. Warto również rozważyć zastosowanie produktów przemysłowych jak kostka Behaton lub Uni-dekor. Warto jednak w tym wypadku zadbać o ułożenie ich wzdłuż kierunku przetaczania pojemników.

Kolejnym istotnym elementem jest impregnacja kostki. Nawierzchnia wewnątrz śmietnika jest narażona na bardzo częsty kontakt z najróżniejszymi substancjami mogącymi ją trwale zanieczyścić. Może to powodować również powstanie źródła trudnych do usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Impregnacja znacząco zwiększy odporność nawierzchni. Wszystkie te zabiegi zredukują hałas powstający przy przeprowadzaniu pojemników do śmieciarki i z powrotem i ułatwią utrzymanie czystości.

Minimalna szerokość takiej ścieżki powinna umożliwić wygodne przeprowadzenie pojemnika na śmieci. Największe używane przy domach jednorodzinnych pojemniki mają szerokość około 60cm, warto jednak założyć chociaż minimalny margines szerokości i przyjąć minimalną szerokość ścieżki około 80cm.

Inne wymagania stawiane będą ścieżce prowadzącej do śmietnika z której korzystać będą użytkownicy domu. Powinna ona mieć wygodną szerokość (80cm również wystarczy) i umożliwić komfortowe chodzenie po niej niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, ale na pewno nie będzie stanowić głównego elementu kompozycyjnego.


Warto więc być może do jej utwardzenia użyć kostki ażurowej, która po przerośnięciu trawą będzie na działce niemal niewidoczna. W zależności od oczekiwanego stopnia ażurowości świetnie sprawdzą się na przykład kostki Ekostrada lub płyta Meba. Innym rozwiązaniem jest użycie jako drogi „technicznej” dojazdu do garażu.

Osłonka śmietnika - pomysły na lokalizację

Gdzie zlokalizować strefę śmietnika na posesji - poradnik od firmy Buszrem

Osłona śmietnika usytuowana bezpośrednio przy głównym wejściu na działkę. Rolę dojścia do śmietnika pełni w tym momencie utwardzone główne dojście do budynku oraz publiczny chodnik. Nie ma dodatkowej furtki umożliwiającej dojście z terenu działki.

1. Główne wejście na działkę
2. Wjazd do garażu
3. Ogrodzenie działki
4. Osłona śmietnika
5. Wysoka zieleń oddzielająca śmietnik od strefy wejściowej
6. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
7. Dostęp do śmietnika dla mieszkańców i obsługi śmieciarki

Gdzie zlokalizować strefę śmietnika na posesji - poradnik od firmy Buszrem

Osłona śmietnika usytuowana przy granicy działki. Rolę dojścia pełni w tym wypadku częściowo podjazd do garażu. Dodatkowo dzięki zestawieniu ze sobą dwóch śmietników z sąsiadujących posesji znacznie usprawniona jest praca obsługi śmieciarki, co z kolei skraca niedogodności związane z wywozem odpadów.

1. Główne wejście na działkę
2. Wjazd do garażu
3. Ogrodzenie działki
4. Osłona śmietnika
5. Osłona śmietnika na działce sąsiedniej (niezbędny warunek takiego usytuowania)
6. Wysoka zieleń osłaniająca śmietnik
7. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
8. Część dojścia pokryta płytą Meba
9. Dodatkowa furtka – dostęp do śmietnika dla mieszkańców
10. Dostęp do śmietnika dla obsługi śmieciarki

Gdzie zlokalizować strefę śmietnika na posesji - poradnik od firmy Buszrem

Osłona śmietnika cofnięta usytuowana w ustronnym miejscu ogrodu i cofnięta od granicy działki i linii rozgraniczającej drogi. Takie rozwiązanie umożliwia najlepsze ukrycie śmietnika i doskonale sprawdza się na dużych działkach.

1. Główne wejście na działkę
2. Wjazd do garażu
3. Ogrodzenie działki
4. Osłona śmietnika
5. Wysoka zieleń osłaniająca śmietnik
6. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
7. Część dojścia pokryta płytą Meba
8. Dodatkowa furtka – dostęp do śmietnika dla mieszkańców
9. Dostęp do śmietnika dla obsługi śmieciarki – w części leżącej na działce ścieżka pokryta gładką kostką Malta.

Źródło: Buszrem


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu