Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
Do góry

Husqvarna: Jak przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy?

Do nadchodzącej zimy musimy przygotować nie tylko nasz ogród, ale także wszystkie maszyny, które przez nadchodzące miesiące nie będą używane. Odpowiednio zakonserwowany sprzęt ogrodniczy teraz, nie sprawi problemów na wiosnę. Wszystkie czynności profilaktyczne zagwarantują bezpieczeństwo użytkowania oraz najlepszą wydajność maszyn.

To, co jest wspólne dla wszystkim maszyn oraz urządzeń ogrodowych, jest fakt ich sezonowego użytkowania. Z reguły jest to krótka, ale intensywna eksploatacja, po której to przychodzi okres zimowy i maszyny odpoczywają. Ich stan techniczny, obok prawidłowej konstrukcji i jakości wykończenia jest podstawowym czynnikiem zapewniającym właściwą funkcjonalność. Z tego powodu tak ważna jest ich konserwacja po sezonie. Bardzo dużo działań profilaktyczno-naprawczych właściciele urządzeń mogą wykonać samodzielnie.

- Maszyny Husqvarna są zaprojektowane w taki sposób, aby każdy użytkownik mógł w prosty sposób dostać się do wybranych mechanizmów urządzenia. Warto jednak pamiętać, że niektóre części nie są dostępne dla amatorów ze względu na bezpieczeństwo. W takich przypadkach zalecany jest bezpośredni kontakt z profesjonalnym serwisem, gdzie doświadczeni mechanicy posłużą pomocą i w fachowy sposób dokonają przeglądu i konserwacji urządzenia. Początek zimy jest optymalnym okresem do wykonania takich prac, gdyż w serwisach nie piętrzą się zlecenia, jak to bywa w okresie przedsezonowym - radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Gdy chcemy samodzielnie przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie samodzielnych prac serwisowo-konserwacyjnych, koniecznie pamiętać trzeba o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Bezwzględnie wszystkie czynności należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Przed rozpoczęciem konserwacji należy zabezpieczyć urządzenia przed niekontrolowanym uruchomieniem - w urządzeniach z silnikami spalinowymi trzeba rozłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy, a w maszynach elektrycznych trzeba pamiętać o odłączeniu źródła zasilania.

Kolejną czynnością jest staranne oczyszczenie maszyny z zabrudzeń zewnętrznych, ale także z tych znajdujących się pod osłonami. Następnie należy pozbyć się zalegających resztek traw, ziemi i innych zabrudzeń. Można do tego celu użyć wody, jednak należy nie zapomnieć o tym, aby nie kierować strumienia wody bezpośrednio na przewody, systemy elektryczne oraz wlewy paliwa czy też oleju. Nie należy także używać wody pod ciśnieniem, by nie dostała się w miejsca, skąd nie będzie można jej usunąć.

Następny krok to przegląd techniczny, pozwalający na określenie stopnia zużycia poszczególnych podzespołów oraz zakresu koniecznych napraw i regulacji. Znalezione uszkodzenia należy natychmiast usunąć lub naprawić.

Pozostałe czynności, jakie musimy wykonać podczas konserwacji sprzętu ogrodniczego, to:

 • kontrola wszystkich części pod kątem pęknięć, zarysowań oraz śladów zużycia; niektóre pęknięcia, mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika, należy więc wymienić uszkodzone części, a w razie wątpliwości odwiedzić punkt serwisowy,
 • dokręcenie wszystkich śrub i nakrętek - ewentualnie zgubione śruby czy nakrętki należy uzupełnić,
 • sprawdzenie stanu przewodów elektrycznych i końcówek,
 • skontrolowanie filtru powietrza i świecy zapłonowej,
 • przemycie benzyną zbiornika paliwa i oleju,
 • naostrzenie części tnących w pilarkach, kosiarkach i podkaszarkach,
 • oczyszczenie gaźnika i tłumika,
 • zwrócenie uwagi na stan prowadnicy w pilarce - ulega ona wzmożonemu zużyciu z jednej strony, dlatego wskazane jest jej regularne obracanie o 1800,
 • nasmarowanie i naostrzenie łańcucha tnącego, aż do usunięcia wszystkich uszkodzeń zębów tnących.

Po zakończeniu konserwacji należy wylać resztki paliwa oraz wymienić olej w maszynie, a następnie wnieść ją do pomieszczenia zanim ostygnie jej silnik - zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych. Sprzęt ogrodniczy powinien być przechowywany w miejscu zabezpieczonym przed wilgocią.
Pozostałe czynności serwisowe i poważne naprawy należy dokonać wyłącznie w sprawdzonym, autoryzowanym serwisie. Zawsze powinno się używać oryginalnych części, dzięki czemu praca będzie bezpieczniejsza i bardziej wydajna.

Jak przygotować do zimy małe ogrodowe narzędzia?

Małe ogrodowe narzędzie, takie jak: grabie, motyki, pazurki, a także elementy tnące maszyn warto zanurzyć na kilka minut do wrzątku lub po prostu przetrzeć spirytusem. Spowoduje to zniszczenie groźnych bakterii, grzybów oraz nicieni.

źródło i fot.: Husqvarna

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu