Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
14
Do góry

Rusza 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół, z których aż 222 są zagrożone wyginięciem. Brak pożywienia – nektaru i pyłku znajdującego się w niektórych kwiatach roślin zielnych, krzewów i drzew – stanowi dla nich jedno z największych zagrożeń. Problemy pszczół to również problemy ludzi, zwierzęta te bowiem wykonują ogromną pracę związaną z zapylaniem roślin, których owoce później spożywamy. Na szczęście każdy z nas może pomóc tym wyjątkowym owadom. Wystarczy na balkonie lub w ogrodzie posadzić kwiaty bogate w nektar i pyłek – tym samym włączając się do ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego celem jest zasadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Takie małe, a takie ważne Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność owadów maleje na całym świecie. Zagrożone są również pszczoły – a jedną z głównych przyczyn tego stanu jest brak odpowiedniego dla nich pożywienia. Spadek liczebności owadów zapylających jest niebezpieczny dla rodzimej przyrody, gospodarki i każdego z nas. Pszczoły są uważane za kluczową w zachowaniu bioróżnorodności grupę gatunków, między innymi dlatego, że dostarczają jedną z najbardziej podstawowych usług ekosystemowych – zapylanie. To od tej usługi zależy produkcja 1/3 żywności. Bioróżnorodność to także różnorodność na poziomie genetycznym (reprezentowana np. przez 4000 odmian warzyw i liczne odmiany owoców) i krajobrazowym. W zachowaniu tych aspektów pszczoły również odgrywają ważną rolę.

Poza pszczołą miodną w Polsce spotkamy też gatunki dzikożyjące, z rodzajów takich jak trzmiele, murarki, lepiarki lub pszczolinki. Pszczoły te zapylają rośliny często z większą efektywnością niż pszczoła miodna, a mieszkają tuż obok nas – w norkach w ziemi, zagłębieniach murów, słomianych strzechach czy dzikich zakątkach parków. I potrzebują pożywienia.

Pszczoła Myriams-Fotos Pixabay

Fot. Myriams-Fotos/Pixabay

Bądźmy gościnni dla pszczół

W ramach startującej właśnie 9. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” tradycyjna polska gościnność ma szansę objawić się w zupełnie nowej odsłonie. Każdy z nas, sadząc kwiaty przyjazne pszczołom, może ugościć pszczoły u siebie w ogródku, na balkonie czy tarasie i odwdzięczyć się za owoce i warzywa, które dzięki nim mamy.

Celem programu jest posadzenie miliona roślin dla pszczół – kwiatów, krzewów i drzew – w ciągu najbliższych trzech lat. Lista kwiatów bogatych w nektar i pyłek znajduje się na www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy. Aby włączyć się w realizację celu, wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu.

– Posadzenie miliona roślin przyjaznych pszczołom to ambitny cel, ale wierzymy, że wspólnie uda nam się go osiągnąć. Wystarczy zacząć od posadzenia kwiatów na balkonie lub w ogrodzie, a potem namówić do tego przyjaciela, sąsiada, zakład pracy czy gminę. Każdy z nas może wpłynąć na poprawę warunków życia pszczół – mówi Beata Klassek, koordynatorka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.


Przyjemne z pożytecznym

Do sadzenia organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników kwiecistych balkonów i ogrodów, a także twórców ogrodów społecznych oraz gospodarzy terenów zieleni – w tym samorządy, firmy czy różnego rodzaju wspólnoty.

– Rozpoczyna się pora sadzenia roślin. Wybierając je, zdecydujmy się na takie, które staną się „kwietną stołówką”. Kwiatów przyjaznych dla pszczół jest wiele i każdy znajdzie gatunki odpowiednie do jakości gleby, stopnia nasłonecznienia czy dostępności wody. Do najpopularniejszych roślin przyjaznych pszczołom należą między innymi: lawenda, jeżówki, dalie, tymianek, dzwonki, wrzosy, pierwiosnki lekarskie i krokusy. Takie rośliny posiadają wyjątkowo barwne i pachnące kwiaty, kwitnące długo i obficie. Przemyślany wybór sprawi, że będą kwitły w różnych porach roku, a pszczoły znajdą u nas źródło pożywienia przez długi czas – mówi Katarzyna Dytrych, przyrodniczka, ekspertka merytoryczna programu.

Lawenda wąskolistna Rebekka D Pixabay

Fot. Rebekka D/Pixabay

Inspirujemy do sadzenia

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” – poza pomaganiem zapylaczom – ma także aspekt społeczny. Wspólne sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom to doskonała okazja do powstawania społeczności odpowiedzialnych za przyrodę i jej ochronę oraz chętnych do zaangażowania się w działania na rzecz bioróżnorodności.

Każdy, kto posadzi kwiaty dla pszczół, może to zgłosić na stronie www.pomagamypszczolom.pl i dołączyć do grona osób, które działają na rzecz tych wyjątkowych owadów. Na stronie znajdują się także szczegółowe informacje o programie, roślinach przyjaznych pszczołom oraz poradniki, jak je sadzić i pielęgnować.

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego celem jest budowanie świadomości na temat roli pszczół w przyrodzie oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia.

W ramach programu w całej Polsce powstało m.in. 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom.

Ponadto zainicjowano program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół, w którym tylko w ostatnich dwóch edycjach udział wzięło ponad 5000 uczniów, realizując niemal 30 tysięcy zadań przyrodniczych.

Dzięki programowi co roku, 8 sierpnia, odbywa się Wielki Dzień Pszczół, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych świąt dotyczących ekologii obchodzonych w Polsce. Tegoroczna, 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Więcej informacji na www.pomagamypszczolom.pl

 2019-04-26
Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Jesienny trawnik
Temat miesiąca
Jesienny trawnik
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.